شوراي نگهبان
 
سایر اخبار

1396/4/15 پنجشنبه
دكتر كدخدايي:
شاخص‌هاي حقوق بشر آمريكايي مغاير با اسناد بين المللي است


سخنگوي شوراي نگهبان در اختتاميه جشنواره حقوق بشر آمريكايي گفت: شاخص‌هاي حقوق بشر آمريكايي مغاير با اسناد بين المللي است.


به گزارش اداره كل روابط عمومي شوراي نگهبان به نقل از پايگاه خبري حوزه هنري، دكترعباسعلي كدخدايي عضو حقوقدان و سخنگوي شوراي نگهبان در مراسم آئين اختتاميه دومين جشنواره حقوق بشر آمريكايي كه عصر چهارشنبه 14 تيرماه در حوزه هنري برگزار شد؛ با بيان اين كه اين گونه همايش ها از جهت علمي تبيين كننده واقعيت‌هاي استكبار جهاني است، عنوان كرد: غربي‌ها مدعي هستند حقوق بشر خاستگاه غربي دارد و نقش ديگران را در آن نفي مي كنند. در اينجا ما خيلي مخالفتي با ادعاي آن‌ها نداريم و دفاع از مباني اصيل اسلام و انقلاب خود را براي خودمان نگه مي داريم و تنها مي خواهيم در چهارچوب ادعاي غربي ها حركت كنيم و ببينيم كه چيزي كه به عنوان شاخص‌هاي حقوق بشر به جامعه جهاني مطرح مي‌كنند چيست.
وي افزود: مهمترين و روشن‌ترين تاريخي كه غربي ها براي لمس حقوق بشر به آن استناد مي كنند اعلاميه حقوق بشر در سال 1948 است و پس از آن هم اسناد 1966 است. بعد از آن هم اسناد ديگري است كه مطرح شده است. تاريخ را كه ورق مي زنيم شاهديم كه وضعيت آمريكا، نشان مي دهد آن‌ها بيش از آن كه مدافع حقوق بشر باشند، مدافع توسعه‌طلبي، خشونت و سركوب جنبش‌هاي آزادي خواه بوده‌اند.
دكتر كدخدايي همچنين گفت: در جنگ ويتنام نيز آمريكايي ها به قدري خشونت و سركوب داشتند كه در خود جامعه آمريكا هم دو دستگي و تفرقه ايجاد شد. اگر بخواهيم تاريخ آمريكا را ارزيابي كنيم و شاخص مهمي را براي روابط خارجي آن ها در نظر بگيريم، به جنگ ويتنام و فجايع زيادي كه ايجاد كردند مي رسيم. همچنين در دهه 70 ميلادي ، فضاي جامعه جهاني تغيير كرد و كارتر مدعي حقوق بشر شد. در مقطع ديگر تاريخي مي رسيم اوايل سال هاي 2000 و حملات يازده سپتامبر و پس از آن فجايعي كه به بهانه اين اتفاق رخ داد.


عضو حقوقدان و سخنگوي شوراي نگهبان با بيان اين كه بايد ديد حقوق بشري كه آمريكا مدعي آن است چه ويژگي‌هايي دارد، عنوان كرد: نخستين ويژگي حقوق بشر آمريكايي تبعيض آميز بودن روش‌هاي آمريكا است. بر خلاف پاراگراف دوم ماده 2 از اعلاميه حقوق بشر كه هر گونه تبعيض را نفي مي كند؛ آمريكايي ها در اعمال حقوق بشر، روش هاي تبعيض آميز را به كار مي‌گيرند. مواضع آمريكا در يمن و بحرين و سركوب اعتراضات مسالمت آميز مردم در اين گونه كشورها از جمله دلايل اين رويكرد است. رفتاري كه با گروه هاي تروريستي دارند و در تشخيص و تميز اين گروه ها ورود مي‌كند از ديگر نشانه‌هاي تبعيض آميز بودن رفتار آمريكايي‌ها در حقوق بشر است.
وي خاطرنشان كرد: فقدان عنصر عدالت و برابري دومين شاخصي است كه حقوق بشر آمريكايي دارد. رفتار آمريكا را در خصوص اقدامات جامعه جهاني براي تامين عدالت بايد مورد توجه قرار دهيم. به طور مثال ديوان كيفري بين المللي تاسيس شد و آمريكايي ها نخستين كشوري بودند كه مخالفت كردند و عضو اين ديوان نشدند. اگر قرار است كه مرجع بين المللي براي تامين عدالت كيفري شكل بگيرد، چرا آمريكايي‌ها هراسان هستند. همچنين آمريكايي‌ها عضو كنوانسيون منع تبعيض عليه زنان نشدند. اين مجامع را كشورهاي اسلامي ايجاد نكرده اند كه آمريكايي ها با آن مخالفت مي كنند و در خود غرب راه اندازي شده است.
دكتر كدخدايي با بيان اين كه شاخص سوم در بحث حقوق بشر آمريكايي، توسط به زور توسط اين كشور است، گفت: آمريكايي ها در هر جايي از قدرت نظامي و سياسي و اقتصادي خود استفاده مي‌كنند و آنچه را كه خود مي‌پسندند تحت عنوان حقوق بشر به كشورهاي ديگر تحميل مي كنند. پس از ماجراي يازده سپتامبر، آمريكايي ها منتظر نماندند كه به محكمه و سازمان بين المللي بروند و بر اساس معيارهاي بين المللي كه خود تصويب كرده‌اند، حقشان را بگيرند؛ بلكه بلافاصله مردم بي‌گناه افغانستان را به خاك و خون كشيدند. مردم مظلوم افغانستان را به زندان‌هاي گوانتانامو بردند و بدترين شكنجه‌ها را بر آن‌ها روا داشتند.
وي تاكيد كرد: بي توجهي آمريكايي ها به توصيه ها و تذكرات سازمان‌ها و نهادهاي بين المللي از ديگر موارد حقوق بشر در اين كشور است. اين سازمان ها تا زماني مورد تاييد هستند كه منافع آمريكا را تامين كنند و در دهه 70 و چند سال اخير برخوردهاي آمريكا با سازمان يونسكو و حتي سازمان ملل ديده‌ايم كه از ابزار تحريم و عدم پرداخت حق عضويت استفاده مي‌كند و از اجرايي كردن توصيه هاي سازمان ها سر باز مي‌زند. حقوق بشر آمريكايي با ترسيم مسير خاص كه توسعه طلبي و تحميل مواضع اين كشور به ديگر كشورها است، شكل گرفته است. مراجع بين المللي هم تنها تا زماني كه در راستاي تامين منافع آمريكا باشند مورد تاييد اين كشور قرار مي‌گيرند.
عضو حقوقدان و سخنگوي شوراي نگهبان اظهار داشت: شاخص‌هاي حقوق بشر آمريكايي غير از چيزي است كه در اسناد بين المللي تدوين شده است. يكي از شعارهاي اسناد بين المللي حقوق بشر غربي، جايگزيني انسانيت به جاي مليت بود. اما در اجرا اين را نمي بينيم. آمريكايي ها نشان داده‌اند كه انسانيت و انسان برايشان ارزشي نداشته و ندارد. در دستوري كه ترامپ براي منع ورود اتباع كشورهاي مسلمان صادر كرد نقض اهميت انسانيت است. اين به نوعي تبعيض نژادي و آپارتايد است و آمريكا رسما اعلام مي‌كند كه كشور من برتر از ديگر كشورها است و مردم من برتر از مردم ديگر كشورها است.
آرشيو اخبار
نسخه قابل چاپ
بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 9278435
تعداد بازديد کنندگان سايت: 25875164 تعداد بازديد زيرپورتال: 14340189 اين زيرپورتال امروز: 6848 سایت در امروز: 11066 اين صفحه امروز: 1496
Copyright © 2010 Guardian Council - All rights reserved.