شوراي نگهبان
...
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
1397/10/26 چهارشنبه
آیت‌الله جنتی: شورای نگهبان نمی‌تواند درباره بودجه بی‌توجه باشد
دبیر شورای نگهبان با اشاره به اینکه در آستانه بررسی بودجه در مجلس شورای اسلامی هستیم، گفت: ما نمی‌توانیم درباره بودجه کشور بی‌توجه باشیم.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، آیت‌الله جنتی در ابتدای جلسه امروز گفت: هرساله در ماه‌های پایانی سال به دلیل وجود مسائل فوق‌العاده‌ای از جمله بررسی بودجه، تراکم کاری بیشتری داریم که این موضوع فعالیت دوچندان می‌طلبد.
دبیر شورای نگهبان افزود: با توجه به اینکه در آستانه بررسی بودجه در مجلس شورای اسلامی هستیم نمی‌توانیم نسبت به آن بی‌توجه باشیم و باید فعالیت ما در این زمینه بیشتر باشد.
آیت‌الله جنتی با تاکید بر اینکه در بررسی بودجه باید جلوی اسراف گرفته شود، اضافه کرد: متاسفانه در این زمینه شاهدیم در جاهایی پول‌های زیادی بی‌دلیل هزینه می‌شود.
وی با اشاره به برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی در سال آینده، از تشدید مخالفت‌ها و دشمنی‌های بی‌علت با نظارت شورای نگهبان انتقاد و خاطرنشان کرد: این هجمه زودهنگام که اغلب از خارج هدایت می‌شود به منظور تضعیف جایگاه این نهاد مقدس است و ما باید از مواضع به‌حق شورای نگهبان در اجرای نظارت قانونی دفاع کنیم.
دبیر شورای نگهبان با توضیح مختصری از روند ادامه درمان آیت‌الله مومن عضو فقهای شورای نگهبان اظهار امیدواری کرد به لطف خداوند و دعای مومنان شفای عاجل این عزیز را شاهد باشیم.
1397/10/25 سه‌شنبه
پيام تسليت آيت‌الله جنتي به مناسبت شهادت جمعی از پرسنل نیروی هوایی ارتش
دبیر شورای نگهبان با صدور پيامي شهادت جمعی از پرسنل خدوم نیروی هوایی ارتش را تسليت گفت.
به گزارش اداره كل روابط عمومي شوراي نگهبان، به دنبال شهادت جمعی از کارکنان نیروی هوایی ارتش در سانحه هوایی فرودگاه فتح، آيت‌الله جنتي دبیر شورای نگهبان و رئیس مجلس خبرگان رهبری پیامی را صادر کرد که متن این پیام به شرح زیر است:
بسم الله الرحمن الرحيم
انا لله و انا اليه راجعون
وقوع حادثه تأسف‌بار سقوط هواپیمای بوئینگ 707 ارتش جمهوری اسلامی ایران که منجر به شهادت جمعی از کارکنان زحمتکش و خدوم نیروی هوایی ارتش گردید؛ موجب تأثر و تألم خاطر اينجانب شد.
شهادت اين عزيزان را به محضر مقام معظم رهبری (مد ظله العالی)، خانواده‌هاي داغدار، ارتش جمهوری اسلامی و مردم ایران تسليت مي‌گويم و از خداوند متعال براي شهدای این حادثه ناگوار، علو درجات و براي بازماندگان، صبر جمیل و اجر جزیل مسئلت دارم.
احمد جنتي
رييس مجلس خبرگان رهبری
و دبير شوراي نگهبان
1397/10/24 دوشنبهبه نمایندگی از رهبر معظم انقلاب اسلامی؛
عیادت حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی‌گلپایگانی از آیت الله مؤمن
حجت‌الاسلام و المسلمین محمدی گلپایگانی از طرف رهبر معظم انقلاب اسلامی از آیت الله محمد مؤمن عضو فقهای شورای نگهبان عیادت کرد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، عصر امروز (دوشنبه) حجت الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی از طرف رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیمارستان محل بستری آیت الله محمد مؤمن حضور یافت و ضمن عیادت، در جریان آخرین وضعیت درمانی این عضو فقهای شورای نگهبان قرار گرفت.
1397/10/23 يكشنبهدکتر کدخدایی:
دستاوردهای اقتصادی و نظامی‌ ایران متکی به توانایی‌های جوانان‌مان است
سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه مردم ایران روی پای خودشان ایستاده‌اند، گفت: همه توان اقتصادی و نظامی کشومان متکی به توانایی‌های جوانان خودمان است.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، دکتر عباسعلی کدخدایی در گفت و گو با خبرنگار شفقنا در رابطه با دستاوردهای انقلاب اسلامی در آستانه چهل سالگی انقلاب گفت: اگر بخواهیم در رابطه با دستاوردها و نتایج انقلاب اسلامی سخن بگوییم باید دستاوردها را به دو بخش دسته بندی کنیم؛ یک بخش مربوط به حیثیت و هویت مردم ایران است که دستاورد بسیار بزرگی به نام استقلال داشتند که با پیروزی انقلاب اسلامی، وابستگی ماهیتی و واقعی که به استکبار جهانی بود گسسته شد و مردمِ تحت ستمِ کشور ایران آزاد شدند و توانستند روی پای خودشان بایستند.
او افزود: اگر بازگردیم به شعارهای قبل از پیروزی انقلاب اسلامی می‌بینیم نکته‌ای که مردم نسبت به آن خیلی حساس بودند استقلال، آزادی و حکومت اسلامی بود؛ در واقع  ۳ آرمانی که در شعارهای مردم هم متبلور شده بود استقلال کشور، گسترش آزادی و استقرار یک نظام سیاسی منطبق با موازین اسلامی را به عنوان خاص خودشان مطالبه می‌کردند. به نظر من در بخش استقلال، آزادی و استقرار نظام دستاوردهای بسیار مبارک و بلندی را داشتیم.
سخنگوی شورای نگهبان بیان کرد: در حوزه مسائل دیگر از جمله مسائل اقتصادی و مسائل اجتماعی هم می‌توانیم نگاه دقیق‌تری داشته باشیم و اگر بخواهیم وضعیت اقتصادی کشور ایران را در قبل و بعد از انقلاب مقایسه کنیم باید نسبت جمعیت و درآمد را به خوبی در نظر داشته باشیم. قبل از انقلاب کمتر از ۳۰ میلیون جمعیت داشتیم و درآمدهای نفتی ما مشخص است و توسعه ای اقتصادی و اجتماعی کشور بسیار محدود بود علیرغم اینکه درآمدهای نفتی بسیاری بالایی داشتیم. بعد از انقلاب نسبت جمعیت ما افزایش پیدا کرد، درآمدها کاسته شد دشمنی‌هایی که با مردم ما بود بسیار بیشتر شد و همچنان هم ادامه دارد. الان هم شما می‌بینید که سران استکبار ایران و مردم ایران را تهدید می‌کنند یعنی هیچ لحظه ای نبوده که ما در این ۴۰ سال گذشته فارغ از تهدیدهای استکبار جهانی زندگی کنیم.
او ادامه داد: طبیعتاً با همه این مشکلات و همچنین دردسرهای غائله منافقین، رشد و توسعه اقتصادی جامعه ما خیلی بیشتر از دوره قبل از انقلاب بود. آمارهایی که در تعداد دانشجو، تعداد بیمارستان ها، رفاه مردم و زندگی که مردم قبل و بعد از انقلاب همه نشان دهنده این است که در حوزه اقتصادی رشد کرده‌ایم و توسعه یافتیم و مهمتر از همه این است که مردم ایران روی پای خودشان ایستاده اند و هر توان اقتصادی و نظامی دارند همه آنها متکی به توانایی های جوانان خودمان است و هیچ گونه وابستگی به دیگر کشورها نداریم. البته باید این توجه را هم داشته باشیم که تا نقطه مطلوب قطعاً فاصله داریم و باید تلاش شود تمام همت مصروف این شود که آنچه مردم خوب ما مستحق آن هستند اعم از رفاه، امنیت و  آزادی همه به نحو مطلوب برای آنها رقم بخورد.
کدخدایی در خصوص قوانین مربوط به نظارت شورای نگهبان در انتخابات گفت: در ارتباط با بحث آزادی‌ها و مسائل سیاسی باید گفت اولا شورای نگهبان نهادی است که در قانون اساسی مردم به آن رآی دادند و مقررات آن را نمایندگان مردم در مجلس وضع کرده‌اند؛ پس بر اساس همین مقرراتی که نمایندگان مردم تصویب کردند شورای نگهبان هم تصمیم‌گیری می‌کند و اگر نظارت موثر و قانونی دارد بر اساس آن چیزی است که نمایندگان تفویض کردند و در قانون اساسی آمده است. پس شورای نگهبان هیچ اختیارات اضافه‌ بر آنچه در قانون اساسی است برای خودش در نظر نگرفته است و هیچ وقت هم مدعی آن نبوده است. اما توجه کنید که ما اکنون بین ۲ نظر هستیم یک نظر این است که می‌گوید به هیچ وجه نظارتی نباشد و هر کسی بتواند ثبت نام کند که این نظر مبنای عقلی ندارد؛ یعنی هیچ کجای دنیا نظارت را به صورت مطلق نفی نمی‌کنند. همه نظام‌های سیاسی و انتخاباتی در دنیا به نحوی یک نظارت را دارند مثلا یا نظارت‌های حزبی است یا نظارت های قضایی و غیر قضایی است و در جمهوری اسلامی ایران هم همین وضعیت از ابتدای انقلاب تاکنون موجود بوده و شورای نگهبان بر اساس قانون حرکت می‌کند.
او ادامه داد: نگاه دوم این است که نظارت باید موثر باشد. یعنی نظارتی باشد که بتواند از ورود افراد ناشایست و ناصالح جلوگیری کند. درست است که مردم با رأی خود تعیین کننده هستند اما چه کسانی باید این افراد را ارزیابی اولیه داشته باشند؟ آیا ارزیابی عملی اصلاً باید باشد یا نباشد؟ در نظام‌هایی که احزاب حاکم است احزاب نمایندگان مستعد و شایسته را معرفی می‌کنند و مردم بر اساس آنها رأی می‌دهند پس آنجا هم نظارت است و افراد خاصی شرکت می کنند و مردم از بین آنها انتخاب می‌کنند.
قائم مقام دبیر شورای نگهبان با بیان اینکه نظام انتخاباتی منسجمی در کشور نداریم، اظهار کرد: اگر نظام انتخاباتی ما منسجم باشد سهم شورای نگهبان در نظارت، سهم هیئت‌های اجرایی، سهم قوه قضاییه در رسیدگی به تخلفات و سهم نامزدها و طرفداران و حامیان آنها باید روشن شود که در کجای این قانون انتخابات قرار دارند. وقتی که ۱۲ هزار نفر برای انتخابات مجلس ثبت نام می‎کنند قرار نیست همه این تعداد راهی مجلس شوند پس طبیعتا باید یک پالایشی وجود داشته باشد. شرط سن و مدرک تحصیلی هم بر همین اساس است و شورای نگهبان هم در چارچوب همین وظایف قانونی تفویض شده به او حرکت می کند و باید پاسدار رأی مردم باشد و وظایف خود را به نحو درستی انجام دهد. شورای نگهبان اگر در سال ۸۸ نبود جمهوریت نظام به خطر افتاده بود و اقدام شورای نگهبان در سال ۸۸ همینطور ۹۶  حفظ جمهوریت نظام بود.
 کدخدایی با انتقاد از دولت و مجلس در عدم اصلاح قانون انتخاباتی گفت: درخواست ما از مسئولین و نمایندگان محترم این است که قوانین انتخاباتی را اصلاح کنند تا زمانی که این قوانین انتخاباتی اصلاح نشود قطعاً ما این مشکلات را خواهیم داشت. ما از دولت و مجلس این مساله را درخواست کرده‌ایم چون دولت باید لایحه دهد و مجلس تصویب کند. مرتب هم از تریبون‌های عمومی و هم در محافل خصوصی درخواست کرده‌ایم و در هر صورتی هم که لازم شده است حاضر هستیم کمک کنیم ولی متاسفانه روند اصلاح قانون انتخابات خیلی کُند پیش می‌رود و معلوم هم نیست که به انتخابات بعدی برسد یا نه.
 عضو حقوقدان شورای نگهبان در رابطه با حذف برخی از عناصر سیاسی از صحنه سیاسی کشور گفت: فکر نمی‌کنم چنین قصدی در ارکان نظام وجود داشته باشد شاید رفتار اینگونه افراد است که چنین نتیجه‌ای را در بر دارد وگرنه آغوش نظام مقدس جمهوری اسلامی برای همه افرادی که قصد خدمت داشته باشند باز است. الزاما خدمت کردن در نظام جمهوری اسلامی ایران فقط در ریاست جمهوری و نمایندگی مجلس نیست، در هر پست دیگری هم می‌توانند خدمت کنند و جمهوری اسلامی ایران از این مسأله استقبال می‌کند. مردم هم استقبال می‌کنند که همه افراد در جاهای دیگر هم بتوانند خدمت کنند. افرادی که رد صلاحیت می‌شوند ممکن است در شورای نگهبان برای دوره‌های بعد واجد شرایط شناخته نشده باشند ولی به مفهوم این نیست که از صحنه سیاسی کنار گذاشته شود چون در جاهای دیگر حکم و مسئولیتی دارند.
قائم مقام دبیر شورای نگهبان در رابطه با مشکلات اقتصادی به وجود آمده در کشور تصریح کرد: طبیعتاً هر جامعه و نظام سیاسی یک افت و خیزهایی دارد و شرایط اقتصادی و سیاسی و تهدیدهای دشمنان همه می‌تواند در جایی مشکلاتی را به وجود بیاورد. ولی به مفهوم این نیست که اعتماد مردم سلب می‌شود. اعتماد مردم در بخش‌هایی به پایه های نظام و اساس نظام خیلی بیشتر هم شده است. شما وقتی می بینید تهدیدی متوجه کشور می شود همه مردم فارغ از جناح‌ها، گروه‌، رنگ و شکل در صحنه هستند.
کدخدایی افززود: مقامات رسمی مکلف هستند این مشکلات را با تلاش بیشتری پیگیری کنند تا مشکلات مردم حل شود. طبیعتا مردم هم از این مشکلات ناراضی هستند و باید به جذب نیروهای جوان روی بیاوریم که نیروهای بسیار موثر و تعیین‌کننده هستند و می‌توانند خیلی از مشکلات ما را حل کنند و تجربه هم نشان داده هر جا که جوانان به میدان آمدند بسیاری از مشکلات حل شده است؛ بنابراین اگر مسئولین همت کنند و اجازه بدهند که جوانان بیشتری در حوزه‌های مدیریتی مخصوصاً در حوزه‌های اجرای حضور پیدا کنند طبیعتا خیلی از این مشکلات و بی اعتمادی ها مرتفع خواهد شد.
کدخدایی در رابطه با لزوم توجه به نخبه گرایی برای پیشبرد بهتر اهداف انقلاب گفت: در این خصوص شاید موانع قانونی و یا اختلافات سلیقه‌ای وجود داشته باشد که باید دوستان ما در مجلس و یا دولت ها آن را برطرف کنند. من خودم چون در دانشگاه هستم و هر روز با جوانان سرکار دارم واقعا حضور جوانان می‌تواند معجزه کند. اگر رویکرد مقام معظم رهبری را ملاحظه کنید در انتصابات مدت‌هاست که از یک قشر جوان استفاده می‌کنند حتی بعضی از انتصابات اخیر را دیدم که جوانان متولد ۶۰ هستند.
او در پایان خاطرنشان کرد: این رویکرد مقام معظم رهبری باید در همه ارکان توسعه پیدا کند البته این مساله در قوه مقننه چون انتخابی است وجود دارد اما در قوه مجریه و قضائیه و نهادهای مختلف دیگری که نیازمند تلاش بیشتر هستند باید نهادینه شود. البته در جاهایی تجربه بیشتر مورد نیاز است و در آنجا باید از افراد با تجربه استفاده کنند و اینطور نیست که تجربه ی دوستانی که سالها تجربه داشتند را یک بار نادیده بگیریم. همه نظام‌های سیاسی هم این تقسیم‌بندی را دارند که از نیروهای جوان خود در حوزه‌های اجرایی بیشتر استفاده می‌کنند و نیروهای باتجربه بیشتر را در نهادهای تخصصی، مشورتی و حوزه‌هایی که پیش‌تر نظریه‌پردازی است استفاده می‌کنند و ما هم باید این رویکرد را داشته باشیم.
1397/10/23 يكشنبهروز شنبه صورت گرفت؛
دیدار اعضای بسیج دانشجویی دانشگاه شریف با دکتر کدخدایی
تعدادی از دانشجویان بسیجی دانشگاه صنعتی شریف با سخنگوی شورای نگهبان دیدار و گفت‌وگو کردند.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، تعدادی از دانشجویان بسیجی دانشگاه صنعتی شریف بعد از ظهر دیروز شنبه در فضای صمیمانه با دکتر عباسعلی کدخدایی سخنگو و قائم مقام دبیر شورای نگهبان دیدار و گفت‌وگو کردند.
در این دیدار درباره اصلاح قانون انتخابات، بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی، معاهده پاریس، برجام، CFT و استانی شدن انتخابات، ساختار شورای نگهبان، پخش مشروح مذاکرات و شفافیت آراء اعضای شورای نگهبان سئوالاتی از سوی دانشجویان مطرح شد و دکتر کدخدایی نیز به صورت مبسوط به این سئوالات پاسخ داد.
--------------------------
گزارش تصویری : دیدار اعضای بسیج دانشجویی دانشگاه شریف با دکتر کدخدایی
 
1397/10/19 چهارشنبه
دكتر كدخدايي: اعداد و ارقام لایحه بودجه شفافیت لازم را ندارد
سخنگوی شورای نگهبان در حاشيه جلسه امروز شوراي نگهبان گفت: آنطور كه بايد در بیان و درج اعداد و ارقام لایحه بودجه شفافیت و دقت لازم وجود ندارد.
به گزارش اداره كل روابط عمومي شوراي نگهبان، دكتر کدخدایی سخنگوي شوراي نگهبان در حاشیه جلسه امروز شورای نگهبان با اشاره به بررسی بودجه در كميسيون تلفيق مجلس شورای اسلامی گفت: درباره بودجه متأسفانه اشکالات متعددی وجود دارد بویژه آنکه آنطور که باید و شاید در بیان اعداد و ارقام شفافیت لازم وجود ندارد؛ موضوعی که اخیراً هم در رسانه‌ها مطرح شده است.
وی با تأکید بر اينكه وظیفه دولت و مجلس است که شفافیت لازم را در بودجه ایجاد کنند، افزود: نکات و ایراداتی که شوراي نگهبان در سال‌های گذشته به لايحه بودجه وارد دانسته، بايد از سوي دولت و مجلس برطرف شود و تقاضای ما این است که با توجه به اشکالاتی که در سال‌های گذشته به لایحه بودجه داشتیم، نمایندگان این لایحه را با دقت بیشتری بررسي و تصویب کنند.
دكتر كدخدايي افزود: يك اشکال کلی دیگری که وجود دارد این است که شوراي نگهبان همیشه از لحاظ مدت زمان بررسی لایحه بودجه در مضیقه است و فرصت ۲۰ روزه براي بررسي و اظهارنظر كافي نيست.
سخنگوي شوراي نگهبان ابراز امیدواری کرد: دولت و مجلس در سال‌های آینده به گونه‌ای عمل نمايند تا اين شورا بتواند در زمان محدودي كه براي بررسي لايحه بودجه دارد، استفاده كند و این فرصت را از شورای نگهبان نگيرند.
دكتر کدخدایی همچنین با اشاره به عضویت و آغاز به کار آیت‌الله آملی‌لاریجانی در شورای نگهبان گفت: خوشبختانه آیت‌الله لاریجانی در ۲۰ سال گذشته در مناصب مهمی حضور داشته است و قبلاً نیز حضور وی را در شورای نگهبان تجربه کرده بودیم.
سخنگوي شوراي نگهبان در پايان افزود: آیت‌الله آملی لاریجانی در سمت ریاست قوه قضاییه ایفای نقش کرده است و اکنون كه در شرف اتمام مسئولیتش در آن قوه است، خوشحالیم که دوباره در شورای نگهبان حضور دارند؛ امیدواریم امور شورا با حضور وی پیشرفت بیشتری داشته باشد.
1397/10/19 چهارشنبه
آیت‌الله آملی‌لاریجانی: امیدوارم با توفیق الهی در انجام وظیفه موفق باشم
آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی با قدردانی از مقام معظم رهبری براي اعتماد به وی به‌منظور حضور در شورای نگهبان، اظهار امیدواری کرد با توفیق الهی و عمل خالص بتواند وظیفه خود را به نحو احسن انجام دهد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان آیت‌الله آملی‌لاریجانی بعد از خوش‌آمدگویی دبیر شورای نگهبان به حضور مجدد وی در این شورا گفت: خداوند متعال را شاکرم که می‌توانم در این نهاد مقدس، مؤثر و مهم خدمت کنم.
وی با تشکر از مقام معظم رهبری از اعتماد و لایق دانستن وی برای حضور در شورای نگهبان افزود: امیدوارم بتوانم وظیفه‌ای را که به عهده دارم به نحو احسن انجام دهم.
آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی با بیان اینکه از زمان آغاز خدمت وی در شورای نگهبان، 17 سال می‌گذرد گفت: در مدت خدمتم در این شورا در محضر فقها و حقوقدان‌های عزیزی بودم که متأسفانه اکنون حاضر نیستند و امیدوارم خداوند متعال آنان را با پیامبر و اولیای خود محشور کند و مشمول رحمت الهی قرار گیرند و ما هم با توفیق الهی وظیفه کاری خود را مخلصانه انجام دهیم.
--------------
گزارش تصویری : جلسه نوزدهم دیماه 1397 شورای نگهبان - (معارفه آیت الله آملی لاریجانی)
1397/10/19 چهارشنبه
ابراز خرسندي آيت‌الله جنتي از حضور مجدد آيت‌الله آملي لاريجاني در شوراي نگهبان
دبير شوراي نگهبان با اظهار خرسندي از حضور مجدد آيت‌الله آملي لاريجاني در شوراي نگهبان ابراز اميدواري كرد كه حضور مجدد وي سرآغاز حركت جديدي در امور شورا باشد.
به گزارش اداره كل روابط عمومي شوراي نگهبان، آيت‌الله جنتي در جلسه امروز با عرض خيرمقدم به حضور مجدد آيت‌الله آملي لاريجاني در شوراي نگهبان، افزود: حضور آيت‌الله آملي مايه خوشبختي است و سوابق ارزنده وي در اين شورا محفوظ است و اميدواريم با حضور اين عالم عزيز حركت جديدي در كارهاي شورا ايجاد شود.
وي با بيان اينكه امسال سال تلخي براي شوراي نگهبان بوده است، گفت: متأسفانه امسال برادر عزيز آقاي عليزاده و يا به تعبيري حافظه شوراي نگهبان را از دست داديم و بعد از آن آيت‌الله هاشمي‌شاهرودي، آن فقيه عالم عامل مرحوم شدند و اكنون هم با اظهار تأسف شاهد بيماري آيت‌الله مؤمن هستيم كه از خداوند متعال شفاي عاجل وي را خواستاريم.
دبير شوراي نگهبان با برشمردن مراتب علمي آيت‌الله هاشمي‌شاهرودي در حوزه‌هاي علميه نجف و قم، از سوابق انقلابي و خدمات ارزنده وي در جايگاه‌هاي مختلف از جمله شوراي نگهبان و قوه قضائيه نام برد و از درگاه الهي براي وي طلب مغفرت كرد.
آيت‌الله جنتي با اشاره به ايام بررسي بودجه اضافه كرد: شوراي نگهبان با توجه به شرايط اقتصادي كشور مي‌تواند و بايد در بررسي بودجه دقت بيشتري كند تا از اسراف و تبذيرهاي احتمالي جلوگيري كند.
دبير شوراي نگهبان در پايان به 19 دي، روز تاريخي كه مردم شريف قم به حمايت از امام خميني(ره) در پي اهانت رژيم طاغوت در روزنامه اطلاعات به ايشان به پا خواستند اشاره كرد و افزود: اين حركت پر خير و بركت موجب شد تا در ديگر شهرها مردم بر عليه رژيم مستبد طاغوت به پا خيزند و هر ساله در اين روز مقام معظم رهبري در جمع مردم عزيز قم كه به محضرشان تشريف‌فرما مي‌شوند رهنمودهاي مهمي خطاب به ملت شريف ايران دارند كه بسيار راهگشاست.
--------------
گزارش تصویری : جلسه نوزدهم دیماه 1397 شورای نگهبان - (معارفه آیت الله آملی لاریجانی)
1397/10/18 سه‌شنبه
تجلیل از مجاهدتهای چهل ساله آیت‌الله جنتی
در همایش تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی از مجاهدتهای چهل ساله آیت‌الله جنتی تجلیل شد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، همزمان با برگزاری همایش تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی که با حضور جمعی از فرماندهان، مسئولان و هادیان سیاسی سپاه در ستاد فرماندهی کل سپاه برگزارشد، از مجاهدتهای خالصانه آیت‌الله احمد جنتی رئیس مجلس خبرگان رهبری و دبیر شورای نگهبان با اهدای لوحی از سوی سردار سرلشگر پاسدار محمد علی جعفری فرمانده کل سپاه و حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالله حاجی صادقی نماینده ولی فقیه در سپاه تجلیل شد.
یادآور می‌شود آیت‌الله جنتی در این مراسم در سخنانی به تبیین خدمات انقلاب و نظام اسلامی پرداخت و دستیابی به اهداف عالیه انقلاب اسلامی را منوط به شناخت ابعاد گوناگون شخصیت امام خمینی (ره) بنیانگذار انقلاب اسلامی دانست.
1397/10/18 سه‌شنبه
آیت‌الله جنتی درگذشت نماینده سابق اردبیل در مجلس خبرگان را تسلیت گفت
در پی درگذشت آیت‌اللّه سید ابراهیم سیدحاتمی، رئیس مجلس خبرگان رهبری پیام تسلیتی صادر کرد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان به نقل از دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری، متن پیام به شرح زیر است:
بسم الله الرحمن الرحیم
انّا للّه و انّا الیه راجعون
رحلت عالم جلیل القدر، اب الشهید آیت اللّه آقای حاج سید ابراهیم سیدحاتمی؛ نماینده سابق مردم مؤمن و شریف استان اردبیل در مجلس خبرگان رهبری، موجب تأثر گردید.
این عالم ربانی،عمر با برکت خویش را صرف ترویج معارف اهل بیت علیهم السلام و انجام خدمات عام المنفعه وماندگاربرای مردم استان اردبیل نمود.
اینجانب، این مصیبت را به محضر مقدس حضرت بقیه اللّه الاعظم «عج»، مقام معظم رهبری، مردم ولایی آن استان، حوزه های علمیه، نمایندگان محترم مجلس خبرگان و بیت مکرم ایشان تسلیت عرض نموده؛ از درگاه خداوند منان، برای آن مرحوم، غفران الهی و علو درجات و برای خاندان و بیت شریف و نیز علاقمندان ایشان، صبر و اجر مسألت می نمایم.
احمد جنتی
رئیس مجلس خبرگان رهبری
1397/10/15 شنبهدکتر کدخدایی:
تحقق نظارت حداكثري نيازمند اصلاح قانون انتخابات است
سخنگوي شوراي نگهبان درباره كاستي‌هاي موجود در بررسي صلاحيت‌ها گفت: ابزار‌های نظارتی شورای نگهبان حداقلی است اما اگر قرار باشد شورای نگهبان بیش از امروز ابزار نظارتی داشته باشد، تحقق این مسئله نیازمند اصلاح قانون انتخابات است.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، دکتر کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری امروز (شنبه 15 دی) با اصحاب رسانه، ضمن عرض تسلیت ارتحال آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی عضو فقید فقهای شورای نگهبان و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت: تعداد پنج مصوبه‌ی مجلس، سه اساسنامه‌ی دولت و تعدادی استعلامات دیوان عدالت اداری مورد بررسی اعضای شورای نگهبان قرار گرفته و اظهار نظر شده است که «طرح اصلاح قانون صدور چک» و دو اساسنامه «اصلاح اساسنامه شرکت فناوری‌های پیشرفته ایران» و «اصلاح اساسنامه شرکت بازآفرینی شهری ایران» مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشدند.
سخنگوی شورای نگهبان افزود: «لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در همکاری‌های تأیید صلاحیت آزمایشگاهی آسیا-اقیانوسیه»، «طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی»، «طرح اصلاح قانون بودجه سال 1397 کل کشور» و «لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تأمین مالی تروریسم» واجد ایراد بودند که جهت رفع ایرادات به مجلس شورای اسلامی ارسال گردیدند. (لینک گزارش کامل اظهارنظرهای شورای نگهبان)
دکتر کدخدایی با اشاره به لایحه عضویت ایران در همکاری‌های تأیید صلاحیت آزمایشگاهی آسیا-اقیانوسیه، گفت: یکی از ایرادهای این مصوبه در بند 3-4-1 آن بوده که به منشور اخلاقی، اشاره شده است؛ چون این منشور پیوست مصوبه نبود، اعضای شورا درخواست کردند این پیوست به شورای نگهبان ارسال شود و منتظریم مجلس پیوست را ارسال کند.
وی افزود: در بند 2-5-1 هم به مصوباتی ذیل این منشور اشاره شده که باید بعد از دریافت این منشور اعلام نظر کنیم. در ماده 16 این مصوبه هم در قالب مقررات عمومی گفته شده مجمع عمومی در مورد تمام موضوعاتی که در این اساسنامه حکمی در مورد‌ آن گفته نشده تصمیمی‌گیری می‌کند و این اطلاق، موجب شد که فقهای شورای نگهبان اعلام کنند، تجویز تصمیم‌گیری در مورد موضوعاتی که خلاف شرع باشد مورد اشکال است و با این سه ایراد مصوبه به مجلس اعاده شد.
سخنگوی شورای نگهبان درباره ایراداتی که از سوی شورای نگهبان به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم مطرح و مجلس رفع کرده است، اظهار داشت: مجلس لایحه CFT را که پیش از این توسط شورای نگهیان بررسی و دارای ایراد شناخته شده بود را بار دیگر بررسی کرد، اما تنها دو ایراد آن رفع شده بود و باقی ایرادات شورای نگهبان نسبت به این لایحه به قوت خود باقی بود لذا این مصوبه مجدداً برای رفع ایرادات به مجلس اعاده شد.
وی افزود: یکی از ایرادات رفع‌شده مربوط به ماده 24 کنوانسیون است که در یکی از بندهای ماده واحده ارجاع داوری به دیوان دادگستری بین‌المللی اجازه داده شده بود تا دولت‌ها با تحفظ حق شرط، نسبت به آن یک رزرویشین داشته باشند، در مصوبه اول و در ماده واحده‌ای که آمده بود فقط ارجاع داوری ذکر شده بود و دیوان بین‌المللی دادگستری ذکر نشده بود و این ایراد از سوی شورا اعلام شد و مجلس برطرف کرد.
سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: یک بند هم به عنوان تبصره ماده واحده حق شرط‌ها اضافه شده بود که دولت صرفاً پس از خارج شدن جمهوری اسلامی از لیست سیاه گروه ویژه اقدام مالی می‌تواند سند الحاق را نزد امین اصناف توزیع کند؛ اولاً در اسناد FATAF  لیست سیاه نداریم و دولت‌های غیرهمکار داریم، مجلس اینگونه اصلاح کرد که «دولت موظف است 6 ماه پس از توزیع سند کنوانسیون نزد امین اصناف، وضعیت تعامل با گروه ویژه اقدام مالی و خارج شدن قطعی جمهوری اسلامی از لیست دولت‌های غیرهمکار را بررسی و در صورت تعلل، عضویت ایران در کنوانسیون را مورد تجدید نظر قرار دهد». این دو ایراد برطرف و  سایر ایرادات همچنان به قوت خود باقی است.
دکتر کدخدایی در پاسخ به سؤالی مبني بر اينكه رويه‌اي در مجمع تشخيص مصلحت نظام درخصوص بررسي مصوبات مجلس شكل گرفته كه برخي از كارشناسان معتقدند خلاف قانون اساسي است، گفت: این روند از سال ۸۴ انجام می‌شده لذا روند جدیدی نیست.
وی افزود: مقام معظم رهبری نظارت بر سیاست‌های کلی را به مجمع تشخیص مصلحت تنفیذ کردند و در سال ۹۶ بر اساس پیشنهاد مجمع تشخیص برای تسريع انجام كار، این اختیار به هیأت عالی نظارت بر سياست‌هاي كلي نظام واگذار شد و اکنون دوستان در مجلس و مجمع با یکدیگر هماهنگی دارند.
قائم مقام دبیر شورای نگهبان در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه شما در یکی از گفتگو‌های خود اعلام کرده بودید در انتخابات ریاست جمهوری رد صلاحیت ندارید و آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی رد صلاحیت نشده است، اظهار کرد: بنده بحث حقوقی را مطرح کردم و امیدوار بودیم حقوقی‌ها از ما ایراد بگیرند و نه سیاسی‌ها، در قانون انتخابات ریاست جمهوری شورای نگهبان مکلف است تنها اسامی واجدین شرایط را به وزارت کشور اعلام کند.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سؤال دیگری درباره اینکه اخیراً به دلیل اقدامات برخی نمایندگان انتقادات شدیدی نسبت به مجلس و همچنین نحوه بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان انجام شده، آیا شوراي نگهبان قوانین خود را درباره نحوه بررسی صلاحیت‌های کاندیدا‌ها تغییر خواهد داد یا خیر؟ گفت: ما هرآنچه که قانونگذار برای شورای نگهبان تعیین تکلیف کرده را انجام می‌دهیم.
دکتر کدخدایی تأکید کرد: بعد از اعلام سیاست‌های کلی انتخابات توسط مقام معظم رهبری توقع داشتیم تا هرچه سریع‌تر قانون انتخابات از سوي مجلس اصلاح شود، زیرا نواقص بسیاری دارد و امیدواریم در فرصت باقی مانده هرچه سریع‌تر این تغییرات و اصلاحات انجام شود.
وی افزود: شورای نگهبان برای حدود 290 کرسی پارلمان بیش از 6 هزار نفر را تأیید صلاحت کرده پس افراد شایسته دیگری هم می‌توانستند انتخاب شوند چرا ایرادات برخی نمایندگان را بر گردن شورای نگهبان می‌اندازند؟
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه دایره مصونیت یک نماینده تا کجاست؟ تصريح كرد: دايره مصونيت يك نماينده در اصل 86 قانون اساسی آمده است که اشعار می‌دارد: «نمایندگان مجلس در مقام ایفای وظایف نمایندگی در اظهار نظر و رأی خود کاملاً آزادند و نمی‌توان آنها را به سبب نظراتی که در مجلس اظهار کرده‌اند یا آرایی که در مقام ایفای وظایف نمایندگی خود داده‌اند تعقیب یا توقیف کرد».
دکتر کدخدایی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه در مورد حواشی‌ پیش آمده برای نماینده سراوان، در توئیتی اعلام کردید که نظارت شورای نگهبان بر نمایندگان حداقلی است، در همین حال دبیر شورای نگهبان گفته است که برخی از نمایندگان حتی یکبار هم قانون اساسی را مطالعه نکرده‌اند، با توجه به این حجم از رد صلاحیت‌ها چرا نمایندگانی وارد مجلس شدند که حتی یکبار هم قانون اساسی را مطالعه نکرده‌اند؟ يادآور شد: حدود 6 هزار نفر برای 290 کرسی مجلس تأیید صلاحیت شدند، جدای از بحث رد‌صلاحیت‌ها و صحبت‌های اخیری که در مجلس مطرح شده، از بین 6 هزار نفر افراد دیگری هم می‌توانستند انتخاب شوند.
وی افزود: باید به مکانیزم انتخابات نمایندگان مجلس دقت کرد، قبلاً هم گفته‌ام که مکانیزم تأیید صلاحیت‌ها بررسی شرایط حداقلی است که در قانون آمده و این یک روش حداقلی است که شورای نگهبان آن را اعلام می‌کند.
قائم مقام دبیر شورای نگهبان ادامه داد: به‌طور مثال در قانون مدرک کارشناسی ارشد برای نمایندگان در نظر گرفته شده حالا ما نمی‌دانیم که او چطور درس خوانده و آیا پایان‌نامه خود را کپی‌برداری کرده است یا خیر؟ این‌ها به ما ربطی ندارد.
دکتر کدخدایی تصریح کرد: علاوه بر بررسی‌های شورای نگهبان یک مکانیزم دیگر انتخاب نمایندگان رأی مردم است و در مورد آن نمی‌توانیم کاری بکنیم؛ ما ابزاری برای شایسته‌سنجی نداریم. باید برای شایسته‌سنجی ابزاری داشته باشیم تا این مشکل حل شود.
وی درباره درستی یا نادرست بودن آرای ممتنع و باطله در زمان بررسی مصوبات یا استیضاح وزیران در مجلس هم بیان کرد: این موضوع به آیین‌نامه داخلی مجلس مربوط بوده و آن‌ها باید به این موضوع ورود کنند.
دکتر کدخدایی در مورد آراء باطله و آراء مأخوذه در انتخابات گفت: در زمان انتخابات ریاست جمهوری یک آرای مأخوذه صحیح و یک آرای باطله داریم که هرکدام در جای خود حساب می‌شود، اما میزان مشارکت مردم بر اساس کل آرای مأخوذه است.
وی در پاسخ به سؤالی درباره اینکه شورای نگهبان پیش از این به دلیل نداشتن پیوست، لایحه موافقت‌نامه پاریس را دارای ایراد دانست و اکنون مجلس اعلام کرده هیچ‌گونه قیدی وجود ندارد، آیا شورا این بار این لایحه را تأیید خواهد کرد، گفت: شورای نگهبان نمي‌تواند پیشگویی و پیش‌بینی کند لذا هر زمان که این لایحه به شورای نگهبان ارسال شد درباره آن اعلام نظر می‌کنیم.
دكتر كدخدايي درباره شکایت شورای نگهبان از محمود صادقی، نماینده تهران، که گفته بود، مرتبطان شورا پول می‌گیرند و تأیید صلاحیت می‌کنند، و اینکه آیا وی مدارکی به هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان ارائه داده یا خیر، گفت: ما در جریان این موضوع از هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان خواسته‌ایم که به این مسئله رسیدگی کند ولی این مسئله متأسفانه هنوز اتفاق نیفتاده است. ما از آقای صادقی شکایت کرده‌ایم و خواستار ارائه مدارک شده‌ایم؛ جلسات هیأت نظارت پشت درهای بسته برگزار می‌شود و ما خبری نداریم و انتظارمان این بود که اقدام مؤثری انجام شود.
وی ادامه داد: ما شکایت کردیم، اداره حقوقی شورای نگهبان پیگیری کرده است و این مسأله نیازمند هیچ جلسه‌ای با ما نیست و هیأت نظارت باید وظیفه‌ی خودش را انجام دهد.
دکتر کدخدایی درباره حضور همزمان آیت‌الله صادق آملی لاریجانی به عنوان فقیه شورای نگهبان و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و اینکه این موضوع تداخلی در حل اختلافات بین مجلس و شورای نگهبان ایجاد می‌کند، بیان کرد: عضویت آیت‌الله آملی لاریجانی در شورای نگهبان و ریاستش بر مجمع تداخلی در بررسی موارد اختلافی ایجاد نمی‌کند.
وی در ادامه توضیح داد: اصولاً اعضای فقهای شورای نگهبان در مجمع تشخیص مصلحت نظام هم عضویت دارند؛ بنابراین از این نظر مشکلی وجود ندارد. در ضمن این موضوع مسبوق به سابقه بوده و اخیراً هم در دوره آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی هم به همین شکل بوده است.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال ديگری مبنی بر اینکه آیا درج تذکر کتبی در پرونده نمایندگان از سوی هیأت نظارت بر روند بررسی صلاحیت آنها در انتخابات تأثیر دارد یا خیر؟ گفت: قطعاً اگر چیزی به شورای نگهبان اعلام شود مورد بررسی قرار می‌گیرد اما اینکه چه نتیجه‌ای بدهد منوط به نظر شورا در زمان بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات است.
وی در ادامه در پاسخ به سؤال دیگری درباره اینکه معمولاً شاهدیم در لایحه بودجه، بودجه شرکت‌های دولتی رقم بالایی را شامل می‌شود و مجلس به دلیل گستردگی به جزئیات ورود نمی‌کند، آیا امسال شورای نگهبان نسبت به این موضوع ورود خواهد داشت، اظهار کرد: شورای نگهبان در چندین سال گذشته مدام این ایراد را نسبت به بودجه گرفته است، البته امسال مجلس زمان بیشتری را صرف می‌کند تا بودجه‌هایی که آشکار نبوده‌اند شفاف شود.
دکتر کدخدایی افزود: امیدواریم مجلس بتواند برای سال ۹۸ بودجه شفافی را تدوین و تصویب کند.
وی در پاسخ به پرسشی درباره سازوکارهای موجود در بررسي صلاحیت‌ها با توجه به انتشار فیلم‌هایی از رفتار نمایندگان در فضای مجازی، گفت: ابزار‌های نظارتی شورای نگهبان حداقلی است و ما به حداقل‌ها اکتفا می‌کنیم و بیشتر از این نیازمند یک قانون جامع انتخابات و سایر ابزارها مانند توسعه احزاب هستیم البته اگر ما را متهم به زیاده‌طلبی و نظارت استصوابی نکنند.
قائم مقام دبیر شورای نگهبان همچنین متذکر شد: اگر قرار باشد شورای نگهبان بیش از امروز ابزار نظارتی داشته باشد، تحقق این مسئله نیازمند اصلاح قانون انتخابات است.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سؤال دیگری درباره اظهارات برخی نمایندگان مبنی بر «تأیید طرح استانی‌شدن انتخابات مجلس از سوی شورای نگهبان»، گفت: ما نسبت به همه مصوبات مجلس محترم «لابشرط» هستیم و هیچ‌گونه اظهارنظری نداریم؛ اظهارنظر کارشناسی را هرجا که لازم باشد در اختیار نمایندگان قرار می‌دهیم، اما لزوماً این موارد نظرات شورای نگهبان نیست.
وی افزود: نظرات شورای نگهبان بعد از دریافت مصوبه و اعلام رسمی آن صورت می‌گیرد؛ بنابراین شورای نگهبان پیشاپیش به هیچ‌کس قول نداده و نخواهد داد؛ و فقط بحث‌های کارشناسی بوده که اعلام شده است.
دکتر کدخدایی در واکنش به نطق یکی از نمایندگان (محمود صادقی) که اعلام کرده بود سخنگوی شورای نگهبان انتخابات مجلس آینده را فتنه ۹۸ نامیده است، گفت: بنده چنین صحبت‌هایی نداشتم و این مسئله را کارشناسان سیاسی مطرح کرده‌اند، شورای نگهبان تنها در قالب و چارچوب وظایف قانونی خود عمل می‌کند؛ اما طبیعاً تهدیدات دشمن همواره بوده و هست که باید مراقب بود.
وی همچنین در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه با توجه به اینکه لایحه بودجه توسط دولت با ۲۰ روز تأخیر به مجلس ارسال شده آیا شورای نگهبان برای بررسی مصوبات بودجه دچار مشکل نخواهد شد هم تصریح کرد: در سال‌های گذشته نيز با بررسی بودجه در مجلس به طور همزمان و غیررسمی لايحه بودجه در شورای نگهبان بررسی مي‌شد تا بعد از ارسال رسمی، شورا بتواند به راحتی ظرف زمان مقرر اعلام نظر کند لذا امسال هم ما چنین اقدامی را انجام خواهیم داد.
--------------------------------------
گزارش تصویری : نشست خبری دکتر کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان - شنبه پانزدهم دیماه 97
1397/10/15 شنبهظهر امروز صورت گرفت؛
عیادت آیت‌الله یزدی از آیت‌الله مومن
عضو فقهای شورای نگهبان با حضور در بیمارستان از آیت‌الله مؤمن عیادت کرد.
 به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، آیت‌الله محمد یزدی عضو فقهای شورای نگهبان ظهر امروز شنبه 15 دی با حضور در بیمارستان از آیت‌الله مومن عضو فقهای شورای نگهبان و مجلس خبرگان رهبری عیادت کرد.
براساس این گزارش دکتر پیرحسین کولیوند رئیس بیمارستان که آیت‌الله یزدی را در عیادت از آیت‌الله مومن همراهی می‌کرد توضیحاتی از وضعیت و مراحل درمان ایشان ارائه و ابراز امیداوری کرد با دعای خیر مردم، علما و علاقه‌مندان شاهد بهبود آیت‌الله مومن باشیم.
آیت‌الله محمد یزدی عضو فقهای شورای نگهبان در پایان ضمن دعا برای شفای عاجل آیت‌الله مومن از زحمات شبانه روزی تیم پزشکی قدردانی و تشکر کرد.
1397/10/15 شنبه
اعلام‌نظر شورای نگهبان درباره مصوبات و اساسنامه‌ها
شورای نگهبان نظر خود را در خصوص مصوبات مجلس شورای اسلامی و اساسنامه‌ها اعلام کرد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی، نظر شورای نگهبان در خصوص مصوبات به شرح زیر است:
 
طرح اصلاح قانون صدور چک
كه با اصلاحاتي در جلسه مورخ سيزدهم آبان ماه يكهزار و سيصد و نود و هفت به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيده است؛ در جلسه مورخ 1397/08/23 شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت و با توجه به اصلاحات به عمل آمده مغاير با موازين شرع و قانون اساسي شناخته نشد.
لايحه عضويت دولت جمهوري اسلامي ايران در همکاري‌هاي تأييد صلاحيت آزمايشگاهي آسيا - اقيانوسيه
مصوب جلسه مورخ چهاردهم آبان ماه يكهزار و سيصد و نود و هفت مجلس شوراي اسلامي در جلسه مورخ 1397/08/30 شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت كه به‌شرح زير اعلام نظر مي‌گردد:
1_ در بند 3-4-1 به منشور اخلاقي «اپلك» اشاره شده كه اين منشور به پيوست ارسال نگرديده است، پس از ارسال اظهارنظر خواهد شد.
2_ اجزاء (ح)، (خ) و (ذ) بند 5-2-1، با توجه به تأكيد بند 1 منشور اخلاقي كه دولت‌ها را مكلف به اجراي مصوبات مي‌كند، اشكال دارد.
3_ در بند 16، تجويز تصميم‌گيري نسبت به موضوعاتي كه خلاف شرع باشد، واجد اشكال است.
تذكر:
_ بند 5-2-3 به 5-2-2 اصلاح گردد.
 
طرح تشکيل وزارت ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي
كه با اصلاحاتي در جلسه مورخ هفتم آذر ماه يكهزار و سيصد و نود و هفت به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيده است؛ در جلسه مورخ 1397/09/21 شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت و با توجه به اصلاحات به عمل آمده به‌شرح زير اعلام نظر مي‌گردد:
1_ علي‌رغم اصلاح به عمل آمده، ايراد بند يك سابق اين شورا كماكان به قوت خود باقي است و اصلاح انجام شده نافي قوانين و مقررات خلاف شرع قبل از انقلاب كه تشخيص خلاف شرع بودن آنها به عهده فقهاي محترم شوراي نگهبان است، نمي‌باشد.
2_ علي‌رغم اصلاح به عمل آمده، ايراد بند 2 سابق اين شورا كماكان به قوت خود باقي است.
لايحه الحاق دولت جمهوري اسلامي ايران به کنوانسيون بين‌المللي مقابله با تأمين مالي تروريسم
كه با اصلاحاتي در جلسه مورخ چهاردهم آذر ماه يكهزار و سيصد و نود و هفت به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيده است؛ در جلسه مورخ 1397/09/28 شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت و با توجه به اصلاحات به عمل آمده به‌شرح زير اعلام نظر مي‌گردد:
1_ در بند يك نظر قبلي شوراي نگهبان به‌جز ايراد مبنياً بند 3 سابق (بند 4 مصوبه فعلي)، ساير ايرادات اين بند به قوت خود باقي است.
2_ ساير ايرادات قبلي شوراي نگهبان به‌جز ايرادات 2 و 3 نظريه سابق، كماكان به قوت خود باقي است.
طرح اصلاح قانون بودجه سال 1397 کل کشور 
مصوب جلسه مورخ چهاردهم آذر ماه يكهزار و سيصد و نود و هفت مجلس شوراي اسلامي در جلسه مورخ 1397/09/28 شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت كه به‌شرح زير اعلام نظر مي‌گردد:
_ مصوبه مغاير اصل 52 قانون اساسي و نظريه تفسيري شمارة 287 مورخ 1374/3/17 شوراي نگهبان شناخته شد. لذا در صورت لزوم متمم يا اصلاح بودجه بايد از طريق لايحه دولت تهيه و ارسال گردد.
اصلاح اساسنامه شركت فناوري‌هاي پيشرفته ايران
مصوب جلسه مورخ بيستم آبان ماه يكهزار و سيصد و نود و هفت هيأت وزيران در جلسه مورخ 1397/09/28 شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت كه مغاير با موازين شرع و قانون اساسي شناخته نشد.
اصلاح اساسنامه شركت بازآفريني شهري ايران
مصوب جلسه مورخ هفتم آذر ماه يكهزار و سيصد و نود و هفت هيأت وزيران در جلسه مورخ 1397/09/28 شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت كه مغاير با موازين شرع و قانون اساسي شناخته نشد.
اساسنامه صندوق حمايت از تحقيقات و توسعه صنايع پيشرفته 
مصوب جلسه مورخ سي‌ام آذر ماه يكهزار و سيصد و نود و هفت هيأت وزيران در جلسه مورخ 1397/09/28 شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت كه به‌شرح زير اعلام نظر مي‌گردد:
_ در برخي از مواد مصوبه از جمله تبصره 1 ماده 4، برخی واژگان بيگانه نظير «كيت»، «راكتور»، «آنزيم»، «الكترونيك»، «ليزر»، «فوتونيك» و ... وجود دارد كه بايد معادل فارسي آنها ذكر گردد و الاّ مغاير اصل 15 قانون اساسي است.
_ در تبصره 1 ماده 11، در خصوص اعضاي هيأت مديره بايد شرط «وثاقت» و «امانت» ذكر گردد و الاّ واجد اشكال شرعي است.

همچنین متن كامل پاسخ فقهای شورای نگهبان به نامه‌های وارده از سوی رئیس هیأت عمومی دیوان عدالت اداری به شرح زیر است:
 
رئيس محترم هيأت عمومي ديوان عدالت اداري
با سلام و تحيّت
عطف به نامه شماره 45264/281 مورخ 07/12/1396؛
موضوع بخشنامه 16/195/9001 مورخ 28/5/1396 دادگستري كل استان تهران در خصوص تعطيلي، لاك و مهر كارگاه‌ها در اجراي ماده 105 قانون كار، در جلسه مورخ 03/04/1397 فقهاي معظم شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت كه به شرح ذيل اعلام نظر مي‌گردد:
_ بخشنامه مورد شكايت خلاف شرع دانسته نشد.

رئيس محترم هيأت عمومي ديوان عدالت اداري
با سلام و تحيّت
عطف به نامه شماره 2208/282 مورخ 02/02/1397؛
موضوع گزارش ريز محاسبات درآمد منطقه 4 شهرداري تبريز در خصوص أخذ عوارض درخواست تفكيك عرصه، در جلسه مورخ 16/05/1397 فقهاي معظم شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت كه به شرح ذيل اعلام نظر مي‌گردد:
_ با توجه به صدور رأي مشابه از سوي هيأت عمومي ديوان عدالت اداري و با استناد به ماده 92 قانون تشكيلات و آيين دادرسي ديوان عدالت اداري مصوب سال 1392، وجهي براي رسيدگي توسط فقهاء محترم شوراي نگهبان نيست. تشخيص اينگونه موارد از حيث خلاف قانون بودن بر عهده ديوان عدالت اداري است.

رئيس محترم هيأت عمومي ديوان عدالت اداري
با سلام و تحيّت
عطف به نامه‌هاي شمارة 200/217406/210/9000 مورخ 07/12/1396 و شمارة 200/21401/210/9000 مورخ 13/02/1395؛
موضوع نامه شماره 3403/س 93-15/9/1393 سازمان حمل و نقل همگاني بانه و حومه، در جلسه مورخ 30/08/1397 فقهاي معظم شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت كه به شرح ذيل اعلام نظر مي‌گردد:
_ منع كلي نقل و انتقال امتياز خلاف شرع دانسته شد. قرار دادن بعضي شروط بر اساس مصالح براي نقل و انتقال امتياز از طرف مسؤليني كه قانوناً صلاحيت اين امور را داشته باشند بلامانع بوده و تشخيص صلاحيت قانوني با ديوان عدالت اداري است.

رئيس محترم هيأت عمومي ديوان عدالت اداري
با سلام و تحيّت
عطف به نامه شماره 200/148291/210/9000 مورخ 22/08/1396؛
موضوع تبصره1ماده1 و ماده3 شيوه‌نامه شماره 5319/1/92 مورخ 8/2/1392 سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري، در جلسه مورخ 30/08/1397 فقهاي معظم شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت كه به شرح ذيل اعلام نظر مي‌گردد:
_ تصرّف مرافق و حريم‌هاي قرا و بلاد خلاف شرع است مگر اين كه تصميم به تصرّف مستند به قانون باشد و با پرداخت حقوق اهالي برطبق قانون، مرافق و حريم‌هاي مذكور تصرّف شود و تشخيص اين‌كه تصميم مستند به قانون مي‌باشد به عهده ديوان محترم عدالت اداري مي‌باشد. 

رئيس محترم هيأت عمومي ديوان عدالت اداري
با سلام و تحيّت
عطف به نامه شماره 200/148308/210/9000 مورخ 22/08/1396؛
موضوع بند 16 دستورالعمل تفکيک آپارتمان‌ها، در جلسه مورخ 30/08/1397 فقهاي معظم شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت كه به شرح ذيل اعلام نظر مي‌گردد:
_ محدوديت‌هاي مذكور در بند 16 دستورالعمل تفكيك آپارتمان‌ها در صورتي كه از مرجع صلاحيت‌دار صادر نشده باشد خلاف شرع مي‌باشد، تشخيص صلاحيت قانوني صادر كننده دستورالعمل مذكور با ديوان عدالت مي‌باشد.

رئيس محترم هيأت عمومي ديوان عدالت اداري
با سلام و تحيّت
عطف به نامه شماره 200/173183/210/9000 مورخ 03/10/1396؛
موضوع اطلاق بند 1 بخشنامه شماره 32943/20 - 3/11/1394 وزير جهاد کشاورزي، در جلسه مورخ 30/08/1397 فقهاي معظم شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت كه به شرح ذيل اعلام نظر مي‌گردد:
_ بند مورد شكايت خلاف شرع دانسته نشد.
توضيح اين كه بخشنامه مذكور فقط ثبت سفارش جديد را منع مي‌نمايد و سفارشات ثبت شده سابق را شامل نمي‌شود لذا وجهي براي خلاف شرع دانستن آن نيست.

رئيس محترم هيأت عمومي ديوان عدالت اداري
با سلام و تحيّت
عطف به نامه شماره 36652/281 مورخ 04/10/1396؛
موضوع ماده 2 دستورالعمل شماره 27 روابط كار، در جلسه مورخ 30/08/1397 فقهاي معظم شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت كه به شرح ذيل اعلام نظر مي‌گردد:
_ دستورالعمل فوق خلاف شرع دانسته نشد زيرا هيأت مذكور كار قضائي انجام نمي‌دهند تا شرايط قاضي در مورد ايشان معتبر باشد و چون ذيحقان به حكم قانون مي‌توانند در مورد تصميمات و مصوبات هيأت به دادگاه صالحه مراجعه نمايند بنابراين الزاماً تضييع حقي بوجود نمي‌آيد.

رئيس محترم هيأت عمومي ديوان عدالت اداري
با سلام و تحيّت
عطف به نامه شماره 36655/281 مورخ 04/10/1396؛
موضوع مصوبه شماره 3654/ش الف د - 15/11/1382 شوراي اسلامي شهر شيراز ، در جلسه مورخ 30/08/1397 فقهاي معظم شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت كه به شرح ذيل اعلام نظر مي‌گردد:
_ اگر با توجه به جميع قوانين مرتبط از جمله ماده 15 ماليات بر اراضي باير قانوناً حق جعل عوارض براي شوراي شهر ثابت باشد خلاف شرع دانسته نشد. تشخيص اين امر با ديوان عدالت اداري مي‌باشد. 

رئيس محترم هيأت عمومي ديوان عدالت اداري
با سلام و تحيّت
عطف به نامه شماره 45256/281 مورخ 07/12/1396؛
موضوع مواد 4 و 5 آيين‌نامه اجرايي کميسيون‌هاي پزشکي بدوي و تجديدنظر موضوع ماده 91 قانون تأمين اجتماعي در خصوص شرايط عضويت در اين کميسيون‌ها، در جلسه مورخ 30/08/1397 فقهاي معظم شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت كه به شرح ذيل اعلام نظر مي‌گردد:
_ مواد مذكور خلاف شرع دانسته نشد.رئيس محترم هيأت عمومي ديوان عدالت اداري
با سلام و تحيّت
عطف به نامه شماره 47055/281 مورخ 20/12/1396؛
موضوع بند 4 رديف «هـ» آگهي آزمون مشاوره حقوقي و وكالت دادگستري سال 1396، در جلسه مورخ 07/09/1397 فقهاي معظم شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت كه به شرح ذيل اعلام نظر مي‌گردد:
_ بند مذكور خلاف شرع دانسته نشد. تشخيص اينكه ضوابط مذكور از مرجع صالح صادر شده است يا خير با ديوان عدالت اداري است.

رئيس محترم هيأت عمومي ديوان عدالت اداري
با سلام و تحيّت
عطف به نامه شماره 2/281 مورخ 05/01/1397؛
موضوع مواد 1 و 2 دستورالعمل شماره 1015/60- 16/9/1392 بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران در خصوص چگونگي رسيدگي به ايفاي تعهدات ارزي گذشته، در جلسه مورخ 07/09/1397 فقهاي معظم شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت كه به شرح ذيل اعلام نظر مي‌گردد:
_ مواد 1 و 2 دستورالعمل مذكور نسبت به معاملات قطعي شده همانطور كه در دادخواست آمده وجه ريالي آن نيز پرداخت گرديده است خلاف شرع دانسته شد و اخذ مابه‌التفاوت شرعي نمي‌باشد.

رئيس محترم هيأت عمومي ديوان عدالت اداري
با سلام و تحيّت
عطف به نامه شماره 200/60204/210/9000 مورخ 09/04/1397؛
موضوع بخشنامه شماره 1605452-11/10/1396 سازمان برنامه و بودجه در خصوص تعيين ميزان حق استفاده از مرخصي ساعتي در طول يك‌سال، در جلسه مورخ 14/09/1397 فقهاي معظم شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت كه به شرح ذيل اعلام نظر مي‌گردد:
_ بخشنامه مذكور خلاف شرع دانسته نشد.
رئيس محترم هيأت عمومي ديوان عدالت اداري
با سلام و تحيّت
عطف به نامه شماره 6604/282 مورخ 06/03/1397 و پيرو نامه شمارة 6615/102/97 مورخ 22/05/1397؛
موضوع ماده 4 و بند (ب) ماده 13 آيين‌نامه اجرايي عمليات پولي و بانكي در مناطق آزاد تجاري- صنعتي جمهوري اسلامي ايران مصوب 9/9/1378 و آيين‌نامه اجرايي نحوه تأسيس و عمليات شعب بانك‌هاي خارجي در ايران مصوب 28/12/1387 هيأت وزيران، مجدداً در جلسه مورخ 08/09/1397 فقهاي معظم شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت كه نظر تكميلي به شرح ذيل اعلام مي‌گردد:
_ با توجه به اينكه در اين پرونده آيين‌نامه به تبع ابطال مصوبه مجمع تشخيص مصلحت نظام به دليل گذشت زمان معتدٌبه خلاف شرع اعلام شده است و در چنين مواردي اشخاص در زمان اعتبار مصوبه مجمع، اقدام و حقوق و تعهداتي را ايجاد كرده‌اند و تعهداتي كه در زمان اعتبار مصوبه تشخيص مصلحت نظام انجام گرفته آثار آن تعهد بعد از گذشت زمان اعتبار نيز جاري است ولكن تعهداتي كه بعد از بطلان مصوبه تشخيص مصلحت نظام ولو در اثر عدم اطلاع اشخاص انجام گرفته است صحيح نبوده و آثاري بر آن مترتب نمي‌شود.

رئيس محترم هيأت عمومي ديوان عدالت اداري
با سلام و تحيّت
عطف به نامه شماره 14532/282 مورخ 10/05/1397؛
موضوع صورتجلسه مورخ 25/12/1394 فرمانداري كرمان در خصوص نحوه انتقال آب چشمه امام رضا «عليه‌السلام»، در جلسه مورخ 14/09/1397 فقهاي معظم شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت كه به شرح ذيل اعلام نظر مي‌گردد:
_ اگر در مصوبه مذكور رعايت حقوق كليه مالكين نگرديده باشد خلاف شرع مي‌باشد و تشخيص اين مطلب چون مورد اختلاف و دعوي است با دستگاه قضاء مي‌باشد.

رئيس محترم هيأت عمومي ديوان عدالت اداري
با سلام و تحيّت
عطف به نامه شماره 8004/281 مورخ 25/04/1397؛
موضوع ماده 25 تعرفه عوارض محلي سال1395 شوراي اسلامي شهر تبريز در خصوص اخذ عوارض ارزش اضافه شده ناشي از درخواست تغيير كاربري اراضي، در جلسه مورخ 14/09/1397 فقهاي معظم شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت كه به شرح ذيل اعلام نظر مي‌گردد:
_ در صورتي كه حق جعل اين چنين عوارضي (اخذ از خود اراضي عيناً يا قيماً) قانوناً براي شوراي شهر بوده باشد و اجحاف نيز نباشد، خلاف شرع دانسته نمي‌شود؛ تشخيص شمول قانون جعل عوارض با ديوان عدالت اداري است.
البته به نظر مي‌رسد به عنوان مثال اطلاق اخذ 70% بعد از كسر شوارع و معابر اجحاف است كه در اين صورت خلاف شرع خواهد بود.

رئيس محترم هيأت عمومي ديوان عدالت اداري
با سلام و تحيّت
عطف به نامه شماره 17801/282 مورخ 03/06/1397؛
موضوع:
1_ ماده 1 و بند 7 ماده 5 و بند 6 ماده 8 تصويبنامه مقررات صادرات، ‌وارادت و امور گمرکي مناطق آزاد تجاري - صنعتي جمهوري اسلامي ايران ابلاغي به شماره 33431/ ت 24ک مورخ 16/3/1373،
2_ تبصره 3 ماده 16 (الحاقي 27/9/1387) اصلاح آيين‌نامه راهنمايي و رانندگي مناطق آزاد تجاري - صنعتي جمهوري اسلامي ايران ابلاغي به شماره 190302/ ت41591هـ مورخ 21/10/1387،
3_ بند الف ماده 58 و ماده 119 آيين‌نامه اجرايي قانون امور گمرکي ابلاغي به شماره 262758/ت/47775/ک مورخ 29/12/1396،
4_ بند ا قسمت ب از بند 3 بخش الف و قسمت الف از بند 4 بخش ب و قسمت 1 از بند الف بند 4 بخش ب و همچنين تبصره اصلاحي (3/4/1383) بند ب بخش 4 بخش ب و بند پ اصلاحي (3/4/1383) بخش 4 بخش ب و بند 8 قسمت ب تصويبنامه تعيين نحوه تأمين مالي و راهکارهاي اصلاحي براي بهبود عملکرد مناطق آزاد تجاري - صنعتي جمهوري اسلامي ايران ابلاغي به شماره 18808/ت/28574 هـ مورخ 1/4/1382،
5_ بخش 2 اصلاحي (3/7/1390 و 19/7/1390) از تصويبنامه راجع به اتخاذ تصميماتي در خصوص ورود کالا از مناطق آزاد تجاري - صنعتي به داخل کشور ابلاغي به شماره 64648/ت29291 هـ مورخ 16/12/1382،
6_ بند 4 (الحاقي 20/2/1391 و ابلاغي به شماره 31639/ت 48003ک) از تصويبنامه اجازه وارادت درصد از کالاهاي توليد شده در مناطق آزاد تجاري - صنعتي و مناطق ويژه حراست شده (ابلاغي 20/11/1377 - 73577/ت60628 ک)،
7_ بخش الف ماده 2 آيين‌نامه هزينه خدمات مناطق ويژه اقتصادي ابلاغي به شماره 67725/ت/53219 هـ مورخ 6/6/1395،
8_ تبصره 2 ماده 3 آيين‌نامه صدور رواديد تابع خارجي در مناطق آزاد تجاري - صنعتي ابلاغي به شماره 161205/ت52602 هـ مورخ 8/12/1394،
9_ ماده 7 (اصلاحي به ابلاغيه شماره 160253/ت53548 هـ مورخ 16/12/1395) آيين‌نامه ضوابط فني خودرو  به شماره 18758/ت28817هـ مصوب 1/4/1382،
10_ بند 2-3 دستورالعمل اجرايي کمک به نواحي همجوار توسط سازمان‌هاي مناطق آزاد تجاري - صنعتي مصوب 14/5/1391 دبير شوراي‌عالي مناطق آزاد تجاري - صنعتي کشور،
11_ ماده 6 آيين‌نامه شماره 76 در خصوص نحوه واگذاري بيمه‌هاي اتکايي اجباري و ميزان کارمزد و مشارکت در سود آن مصوب 11/7/1391 شوراي‌عالي بيمه،
در جلسه مورخ 23/08/1397 فقهاي معظم شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت كه به شرح ذيل اعلام نظر مي‌گردد:
_ موارد مورد شكايت خلاف شرع دانسته نشد.
1397/10/11 سه‌شنبه
عیادت دبیر شورای نگهبان از آیت الله مومن
دبیر شورای نگهبان با حضور در بیمارستان از آیت الله مؤمن عیادت کرد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان آیت الله جنتی امشب با حضور در بیمارستان از آیت الله مومن عضو فقهای شورای نگهبان و مجلس خبرگان رهبری عیادت کردند.
آیت‌الله جنتی در حین این عیادت که دکتر کدخدایی، قائم مقام دبیروسخنگوی شورای نگهبان وی را همراهی می‌کرد، در جریان مراحل درمان آیت‌الله مومن قرار گرفت.
دکتر صادقی، سر تیم معالج آیت‌الله مومن، حال عمومی وی را نسبت به قبل مساعد اعلام کرد و افزود: روند کلی درمان خوب است و تاکنون نتیجه آزمایشها امیدوارکننده بوده است و منتظریم بعد از یک سری آزمایش جدید، جراحان درباره ادامه درمان تصمیم گیری کنند.
دکتر صادقی نبود عفونت در نتايج آزمایش‌ها را علامت خوبی برای ادامه درمان دانست و گفت: چون خونریزی در قسمت حساسی از مغز است تصمیم گیری های بعدی منوط به تخلیه و یا جذب خون در مغز است.
دبیر شورای نگهبان در پایان ضمن دعا برای شفای عاجل آیت‌الله مومن از زحمات شبانه روزی تیم پزشکی قدردانی و تشکر کرد.
1397/10/9 يكشنبهبا حکم رهبر معظم انقلاب؛
انتصاب آیت‌الله آملی لاریجانی به ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضویت فقهای شورای نگهبان
رهبر معظم انقلاب اسلامی در حکمی آیت‌الله صادق آملی لاریجانی را به‌عنوان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو فقهای شورای نگهبان منصوب کردند.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای در حکمی آیت‌الله آملی لاریجانی را به عنوان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو فقهای شورای نگهبان منصوب کردند.
متن حکم رهبر انقلاب اسلامی به این شرح است:
«بسم الله الرحمن الرحیم
آیت الله جناب آقای حاج شیخ صادق آملی لاریجانی دامت توفیقاته
با توجه به نقش بی‌بدیل مجمع تشخیص مصلحت نظام در اداره و قوام و استحکام نظام مقدس جمهوری اسلامی و با عنایت به ارتحال عالم مجاهد آیت الله هاشمی شاهرودی رحمة‌الله‌علیه و ضرورت سامان‌یابی هر چه سریعتر ارکان مجمع، جنابعالی را به ریاست آن مجمع مهم و تأثیرگذار و نیز به عضویت فقهای شورای محترم نگهبان منصوب می‌کنم.
همان‌طور که پیش از این در حکم دوره‌ی جدید آمده است، مجمع در این دوره عهده‌دار مسئولیت مهم و اساسی تغییرات در ساختار و محتوای آن نهاد مؤثر و مهم نیز می‌باشد که با توجه به سابقه‌ی برجسته و ارزشمند جنابعالی در شورای نگهبان و مدیریت پر تلاش و عالمانه و مخلصانه بر قوه قضائیه، امید می‌رود با حضور فعال و عالمانه اعضای محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام و ایفای نقش مؤثر دبیرخانه و دبیر محترم در انجام وظایف خود تحت نظارت و اشراف ریاست مجمع، مسئولیت‌های محوله در این دوره در کمال اتقان و به بهترین وجه به انجام برسد.
با عنایت به اهمیت مسئولیتها در مجمع و شورای نگهبان انتظار می‌رود در فرصت زمانی مناسب، با تنسیق امور در قوه قضائیه، در مسئولیت‌های خطیر یادشده مُتَمحّض گردید. از خداوند متعال توفیق وافر و کمک همه‌جانبه‌اش را برای آن جناب و همکاران مسألت مینمایم.
والسلام علیکم و رحمة الله
سیّد علی خامنه‌ای
۹ دی ۹۷»
1397/10/9 يكشنبهدکتر کدخدایی در برنامه نگاه یک:
ادعای تقلب در انتخابات بازی با واژه‌ها بود
سخنگوی شورای نگهبان گفت: ادعای تقلب در انتخاباتی مانند 88 بازی کردن با واژه ها است.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان به نقل از خبرگزاری فارس، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در برنامه نگاه یک شبکه یک سیما که شامگاه شنبه (8 دی ماه 97) برگزار شد، طی سخنانی اظهار داشت: اینکه اگر بخواهیم ساده‌سازی کنیم اگر مثلاً در انتخابات به گونه‌ای به صورت منظم یک نوع تقلب و تخلفی در حال صورت گرفتن است که این تخلف اگرچه خیلی مشهود نیست اما مشروعیت انتخابات را خدشه‌دار می‌کند.

وی افزود: پاسخ چنین ادعایی خیلی روشن است که با واژه‌ها بازی کردن نشان‌دهنده این نیست که الزاماً یک تخلف یا تقلبی صورت گرفته است.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: ما حقوقی‌ها همیشه می‌گوییم که باید دلائل محکمه پسند داشته باشید اگر مدعی تخلف یا تقلب در انتخابات هستند باید مستدل باشد. شورای نگهبان همیشه حتی سال ۸۸ به معترضین اعلام می‌کند که البته قانون این تکلیف را کرده باید دلایل و مستندات قوی ارائه کنند.

وی برهمین اساس افزود: اینکه ما کنار بنشینیم و هر روز واژه‌ای را خلق کنیم ذهن مردم را نسبت به نهادها و ارکان نظام مخدوش کنیم خیلی هنر نیست که انتظار داشته باشیم با خلق یک واژه صحت و سلامت انتخابات را زیر سؤال ببریم.

کدخدایی ادامه داد: انتخابات در جمهوری اسلامی ایران پس از انقلاب یک امر مردمی بوده است که از رفراندوم اولیه تا انتخابات مجلس خبرگان، انتخابات و رفراندوم‌های قانون اساسی و یا مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری خود مردم حضور در صحنه داشته‌اند.

وی تصریح کرد: به جرأت می‌گویم هیچ انتخاباتی در کشورهای دیگر نیست که این اندازه  مردم با حضور در پای صندوق‌ها و مشارکت نقش داشته باشند و همان نظارتی که ما آن را نظارت مردمی نام نهادیم مردم نسبت به انتخابات هوشیار هستند.

سخنگوی شورای نگهبان در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: انتخاباتی که برگزار شده است ممکن است تخلفاتی داشته باشد چرا که این انتخابات یک کنش عظیم سیاسی - اجتماعی در کشور است و مانند برخی کشورها نیست که چارچوب‌های معینی را داشته باشد که در یک کانال خیلی محدود افراد رأی دهند و بنابراین خیلی گسترده است و همه مردم با شور و علاقه و انگیزه شرکت می‌کنند لذا طبیعتاً ممکن است تخلفاتی هم وجود داشته باشد.
کدخدایی در همین زمینه اضافه کرد: حال اینکه بخواهد این تخلفات سیستماتیک باشد یعنی منتسب به دستگاه‌های دولتی و حکومتی باشد ابداً اینگونه نیست. چرا که قانون اگرچه حداقلی است اما تکالیف همه بخش‌ها را به خوبی روشن کرده است.
وی در ادامه سخنانش با تشریح وظایف کلیه دستگاه‌ها در قانون گفت: همه دستگاه‌ها باید با مستندات نسبت به انتخابات اظهارنظر کنند. به عنوان مثال در شورای نگهبان اگر در انتخابات مجلس اتفاقی بیافتد و آرای آن صندوق مخدوش شود، با اختیاراتی که دارد می‌تواند حتی آن صندوق را ابطال کند. بنابراین امکان تخلف مانند بقیه کنش‌های اجتماعی وجود دارد. از طرفی دیگر آن سازوکاری که قانون‌گذار برای دستگاه‌های نظارتی و اجرایی در نظر گرفته است می‌توانند برخورد کنند.
سخنگوی شورای نگهبان افزود: به اذعان همه افرادی که در انتخابات حضور داشتند در طول این ۴۰ سال گذشته هیچگاه نشده که تخلفی در انتخابات صورت بگیرد و از چشم‌ها پنهان بماند. حتی قانون‌گذار در تخلفات جزئی هم اختیار داده است تا در برخی موارد شورای نگهبان و برخی هم قوه قضاییه ورود کند.
کدخدایی همچنین تصریح کرد: بنده در سال ۸۸ به یکی از بزرگان که از معترضان جدی بود (آقای ناطق نوری) توضیحاتی دادم که ایشان مطالبی را از قبیل حقوق بازنشستگان مطرح کرد که بنده به وی گفتم این وضعیت در نظام کل پرداختی‌ها وجود دارد که گاهی اوقات تأخیر می‌افتد و بعد از آن پرداخت می‌شود حال ممکن است نزدیک انتخابات باشد و همه انتخابات هم این مسائل را داشته است.
وی افزود: انتخاباتی که وزارت کشور برگزار می‌کند به هر حال این وزارتخانه متعلق به دولت است بنابراین اگر مثلاً در دوره گذشته رئیس جمهوری که مجدد نامزد انتخابات است معمولاً اعتراض می‌شود که اینها ممکن است به نفع دولت مستقر اقداماتی را انجام دهند که ما در این زمینه باید بگویم قانون تکلیف اینها را روشن کرده است و شاهد ما برای این مسئله این است که ما دولت‌هایی را داشتیم  که شاید اراده آنها این بوده است طیف خاصی رأی بیاورند اما دیدیدم که اینگونه نشده است.
سخنگوی شورای نگهبان خاطرنشان کرد: در دوره انتخابات اخیر هم یکی از وزارتخانه معوقات کارکنان را با دو سه ماه تأخیر و دو روز قبل از انتخابات پرداخت که این موضوع برای ما سؤال بود بنابراین از وزیر مربوطه توضیح خواستیم و عنوان شد که پول تازگی به دستش رسیده است.
کدخدایی درباره راستی‌آزمایی برگزاری انتخابات هم گفت: حتی مخالفین و معترضین در انتخابات سال ۸۸ که از جهت اعتراض در تاریخ انتخابات ما یک ضرب‌المثل شد هم معتقد بودند که در انتخابات جمهوری اسلامی ایران تقلب به ویژه تقلب گسترده امکانپذیر نیست. بنده یاد دارم که آقای آخوندی که از طرف ستاد میرحسین بود پس از صحبت های مختلف بلند شد و اعلام کرد که ما می‌دانیم در انتخابات جمهوری اسلامی ایران امکان تقلب وجود ندارد اما اعتراض ما به صلاحیت آقای احمدی‌نژاد است که چرا صلاحیت وی تأیید شده است که در جواب اعلام شد بحث صلاحیت مربوط گذشته است و مربوط به موضوع دیگری است اما شما نسبت به جمعه انتخابات ۸۸ اعتراض دارید. در بررسی صلاحیت‌ها که از هر طیف و جناحی حضور داشتند.

وی درباره بحث شعبده‌بازی در انتخابات هم یادآور شد: نامه‌ای منتسب یکی از مقامات یا وزیر کشور بود که خاطرم هست در سال ۸۸ وزارتخانه هم پیگیری کرد که نهایتاً جعلی بودن آن نامه هم آن زمان تأیید شد اما سایر واژه‌‌ها مانند شعبده‌بازی یعنی چه؟ این یعنی تمام انتخابات ما شعبده‌بازی بوده است؟ شما خودتان در مواقعی سرکار بودید و دولت و وزارت کشور در دست‌تان بوده است شعبده‌بازی یعنی چه؟
سخنگوی شورای نگهبان افزود: در انتخاباتی که هیأت‌های نظارتی شورای نگهبان، هیأت‌های اجرایی و مراجع نظارتی دیگر حضور دارند و سر هر صندوق ۱۵ الی ۲۰ نفر حضور دارند افرادی هستند که نظارت و مانیتور می‌کنند و همه اینها جداگانه گزارشی ارسال می‌کنند بنابراین این حرف شعبده‌بازی یعنی چه؟
کدخدایی خاطرنشان کرد: نظارت شورای نگهبان فارغ از بحث صلاحیت نظارت بر خود انتخابات از زمانی که تعرفه‌ها چاپ می‌شود تا توزیع تعرفه‌ها و زمانی که تعرفه‌ها در صندوق ریخته و بازشماری می‌شوند این نظارت ادامه دارد و همه اینها یکایک صورتجلسه خاص خود را دارد. چطور امکانپذیر است که در یک چنین وضعیتی تصمیم به اعلام یک عدد گرفته می‌شود؟
وی در همین رابطه گفت: وزارت کشور و شورای نگهبان نظرات جداگانه و مستقل خود را اعلام می‌کنند و معمولاًَ آمارهای ما با وزارت کشور تفاوت‌هایی دارد و این نشان می‌دهد نظارت ما و وزارت کشور مستقل است چطور می‌‌شود که چنین تصمیمی را بگیرند و بگویند وزارت کشور و شورای نگهبان تصمیم گرفتند یک نفر را پیروز انتخابات معرفی کنند اصلاً این چه فایده‌ای برای ما دارد.
سخنگوی شورای نگهبان در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: وقایعی که در هر جامعه‌ای اتفاق می‌افتد ریزش و رویش داشته که همیشه بوده است که من فکر می‌کنم رویش‌ها در جامعه ما بیشتر بوده است.
کدخدایی افزود: متأسفانه ما نتوانستیم رویش‌های انقلاب را به تصویر بکشیم. ما اگر در حال حاضر بیشتر به جوانان‌مان اجازه حضور دهیم قطعاً طرح‌های بهتر و برنامه‌ها و رویش‌های بیشتری خواهیم داشت.
وی با اشاره به حماسه ۹ دی ۸۸ گفت: این حماسه کاملاً مردمی بود. در این روز اداری بدون اینکه از دستگاه‌های دولتی فراخوانی داده شود مردم به صورت خودجوش در خیابان‌ها آمدند آن هم برای پاسداری از رأی‌ خود و حفاظت از منافع ملی‌شان.
سخنگوی شورای نگهبان افزود: مردم وقتی دیدند تهدید خارجی به دست عوامل خارجی ریشه‌های انقلاب را هدف گرفته است به میدان آمدند به نظر من به دلیل نیست که ۹ دی را روز بصیرت نامیدند چرا که مردم فهمیدند که عده‌ای به ریشه نظام می‌زنند نظامی که کاملاً مردمی است.
کدخدایی با طرح این سؤال که کدام نظامی مانند نظام مردمی ایران داریم که متکی بر آرای مردم باشد، گفت: همه پیروزی‌هایی که در طول انقلاب داشتیم با حمایت‌های مردم صورت گرفته است.
وی همچنین تصریح کرد: قطعاً ۹ دی یک حرکت مردمی بود آن هم در جهت حفاظت از منافع خود مردم.
قائم مقام دبیر شورای نگهبان بیان کرد: در همان سال ۸۸ لازم نیست که به موارد مخفی و دشمنی‌های مخفی بپردازیم. موضع‌گیری رسمی مقامات اروپایی را ببینید آنها نسبت به این حرکت ضد نظام و مردمی که صورت گرفته است چه موضع‌گیری‌هایی دارند همه آنها تأکید می‌کنند که ما باید حمایت کنیم و دولت ایران باید چنین وضعیتی داشته باشد. بنابراین دخالت‌های کاملاً آشکاری که در نظام جمهوری اسلامی ایران داشتند را شاهد بودیم.
کدخدایی افزود: ما می‌بینیم که فرزند مخلوع پیام می‌دهد اینها که به فکر مردم ایران نیستند. اینها هرگز دل‌شان برای مردم ایران نسوخته است وقتی مقامات سیاسی اروپایی موضع‌گیری رسمی می‌کنند یعنی دلسوز مردم ما هستند؟
وی خاطرنشان کرد: اصلاً نیازی نیست به اخبار پنهان و تهدیدهای پنهانی، خیلی آشکار مقامات اروپایی اعلام می‌کنند.
سخنگوی شورای نگهبان در ادامه گفت: اصلاً ما نباید این توقع را داشته باشیم که دشمن از این مقطع یا مقاطع دیگر دشمنی‌های خود را کنار بگذارند دشمنی‌های دشمن  آشکارا و پنهان همچنان ادامه دارد. بنابراین ما و مردم ما باید مراقب و هوشیار باشند و مسئولان هم باید متوجه باشند در هر فرصتی دشمن برای ضربه‌زدن استفاده خواهد کرد.
کدخدایی برهمین اساس اضافه کرد: نظام کنونی نظام مردمی است. اصلاً هیچگاه نظام مردمی که ما داریم را ندارد.
وی همچنین خاطرنشان کرد: در بحث فتنه ۸۸ هم و حماسه ۹ دی دیدیم در واقع ۹ دی پاسخ مردم به این دشمنی‌ها بود. بنابراین مردم همیشه در صحنه هستند و این هوشیاری همیشه باید حفظ شود.

سخنگوی شورای نگهبان با تأکید براینکه در روزهای و سال‌های آینده دشمن می‌خواهد ضربه دیگری بزند، گفت: این تهدید جدی است ولی ما باید هوشیار باشیم و برنامه‌هایی در نظر بگیریم که دشمن را ناکام بگذاریم.
کدخدایی تصریح کرد:‌ ما در انقلاب مقاماتی را داریم که تراز و میزان نظام جمهوری اسلامی ایران بودند و هستند مانند حضرت امام (ره).
وی افزود: ما دیدیم که امام راحل با مسئولان چگونه برخورد می‌کردند و همواره با مردم بودن و توجه به منافع مردم داشتن را مورد تأکید قرار می‌دادند و یا در نظر بگیرید زندگی و سلوک رهبری و ارتباط ایشان با مردم چگونه است. بنابراین اینها میزان و تراز جمهوری اسلامی قرار می‌گیرند بنابراین ما باید توجه کنیم تا در این مسیر قرار بگیریم.
سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: حال ممکن است مسئولی هواوهوس او را فریب دهد و کار خلافی انجام دهد که طبیعتاً باید با او برخورد شده و کنار برود و افراد جدیدی سرکار بیایند.
وی افزود: ما که نمی‌خواهیم نفی کنیم که برخی افراد یا مسئولان مرتکب تخلفاتی شدند اما غالب مسئولان ما هدف خدمت به نظام دارند.
سخنگوی شورای نگهبان گفت: ممکن است بین مسئولان اختلاف سلیقه وجود داشته باشد و حتی در مباحث اقتصادی اختلاف‌نظر وجود داشته باشد. بنابراین مبنا اقتصاد مقاومتی قرار می‌گیرد که رهبری فرمودند یا ممکن است همت مسئولی کمتر یا بیشتر باشد اینها را کسی نفی نمی‌کند. اما برای حصول همه آرمان‌های انقلاب ما باید به شرایطی که داشتیم توجه کنیم.
کدخدایی با طرح این سؤال که کدامیک از کشورهای دنیا این همه تهدید را زمانی که یک نظام نوپا دارند را پشت‌سر می‌گذارند، افزود: علی‌رغم همه اینها وضعیت کنونی را با قبل از انقلاب مقایسه کنید و یا تعداد بیمارستان‌ها و دانشگاه‌های قبل و بعد از انقلاب را با هم مقایسه کنید.
وی افزود: علی‌رغم همه این مشکلات ما این رشد و پیشرفت را داشتیم البته نمی‌‌توانیم بگویم متوقف شود و یا این تمام کار است و به نقطه مطلوب رسیدیم چرا که تا نقطه مطلوب فاصله زیادی داریم.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سؤال مجری برنامه مبنی براینکه بحث ژن خوب مصطلع شد اما اینکه ما فکر کنیم اگر یک مسئولیتی داریم و سمت و منصبی به کسی داده شده است او یک برتری دارد و این برتری به او اجازه می‌دهد هر رفتاری که می‌خواهد داشته باشد. قوانین ما آیا در این خصوص بازدارنده است اگر یک مسئول در جایی مرتکب خطایی شود قوانین ما می‌تواند با او برخورد کند یا بهتر وضع قوانین کنیم، گفت: اگر ما قانون اساسی را ملاک قرار دهیم اصل ۱۰۷ زمانی که ویژگی‌های رهبری نظام که عالی‌ترین مقام کشور است را بیان می‌کند، در ذیل آن نکته بسیار دقیقی دارد که رهبر در مقابل قانون با مردم دیگر برابر است و یا اصل ۴۲ قانون اساسی هم عنوان کرده که دارایی‌های رهبر و یا فرزندان رئیس جمهور و دیگر مسئولان باید اعلام شود. اینها از آرمان‌های انقلاب بوده است.
کدخدایی گفت: قوانین عادی زیادی در این رابطه هم داریم اما ممکن است این قوانین کافی نباشد بنده هم این قبول دارم. ممکن است این قوانین خوب اجرا نشده باشد این را هم قبول دارم لذا باید تلاش کنیم که به آن نکته مطلوب برسیم.
وی در پاسخ به سؤالی مبنی براینکه به عنوان مثال یکی از مواردی که سبب سواستفاده از قدرت شد بحث مجلس بود. انتشار فیلم یک نماینده مجلس و بعد جلسه غیرعلنی در حمایت از او تشکیل می‌شود. اکنون شورای نگهبان به عنوان نهادی که صلاحیت نامزدی نمایندگان را بررسی می‌کند در ارتباط با ماجرای پیش آمده تحقیقی انجام می‌دهد یا خیر، بیان داشت: بله. قطعاً در آینده اینگونه موارد هم مدنظر قرار خواهد گرفت. یعنی رفتار نمایندگان و احیاناً خدایی ناخواسته اگر تخلفی مرتکب شوند در بررسی صلاحیت آینده آنها مدنظر قرار می‌گیرد اما اکنون نه.
سخنگوی شورای نگهبان خاطرنشان کرد:‌ شورای نگهبان براساس قوانین و مقررات رویه نداشته که پس از تصویب اعتبارنامه‌ها ورود در بررسی صلاحیت نمایندگان را مجدد داشته باشد. همیشه این مسئله را به انتخابات بعدی واگذار کرده است. حال اگر یک فرد نیاید که شورای نگهبان نمی‌تواند کاری بکند و یا اگر جرم و تخلفی وجود داشته باشد که قوه قضاییه می‌تواند رسیدگی کند و این برعهده این قوه است. اما اگر بخواهد بیاید قطعاً در بررسی صلاحیت‌ها مدنظر قرار می‌گیرد.

کدخدایی عنوان کرد: تنها کاری که ما می‌کنیم این است که گاهی اوقات از افراد در حال حاضر که موضوعی تازه است توضیح می‌خواهیم که نمایندگان توضیحات خود را ارائه می‌کنند و ما هم در پرونده ثبت می‌کنیم و در آینده آن را در نظر می‌گیریم.
1397/10/8 شنبهدبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی:
آیت‌الله هاشمی شاهرودی نماد فداکاری و از خودگذشتگی بود
آیت‌الله محسن اراکی گفت: آیت‌الله هاشمی شاهرودی بعد از حضور در ایران در عرصه‌های علم و جهاد و فقه ایثارگری کرد و بعد از رحلت امام خمینی (ره) در رکاب مقام معظم رهبری بود که باید از این عزیز درس مقاومت، ایثار و علم‌آموزی را بیاموزیم.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، آیت‌الله محسن اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و عضو مجلس خبرگان رهبری در مراسم ختم آیت‌الله سید محمود هاشمی شاهرودی با بیان اینکه وقتی عالمی از دنیا برود ضایعه‌ای در دنیا ایجاد می‌شود که این ضایعه با هیج چیزی جبران نمی‌شود، گفت: آن مرحوم نماد دین کارگشا، حاضر در صحنه، دین خالی از تحریف و اسلام ناب محمدی (ص) بود.
عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: دعوای انبیاء با طاغوت از اول خلقت بر سر این بود که طاغوت می‌خواست خود را مالک و فرمانروای جهان بدانند. امروز آمریکا هم می‌گوید من فرمانروای عالم هستم. فرعون‌ها و طاغوت‌ها همیشه این ادعا را داشته‌اند.
آیت‌الله اراکی اظهار داشت: در جهانی که طاغوت دین را افیون ملت‌ها می‌دانست و دنیا را برای بشر  به جهنم بدل کرده بود، امام خمینی (ره) توانست دین را زنده کند.
وی با تاکید براینکه نتیجه حاکمیت کفر و طاغوت و تمدن غرب این است که حتی هوای نفس کشیدن را هم از بشر گرفته است، گفت: باید برای تبیین کامل حاکمیت دین خدا تلاش کنیم هرچند کارهای زیادی در این زمینه انجام شده است.
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی آیت‌الله هاشمی شاهرودی را یکی از قهرمانان تبیین نظام اسلامی در عرصه مدیریت کشور دانست و گفت: همه دانش اسلامی منتهی به حاکمیت خدا می‌شود و آن فقیه وارسته قهرمان تبیین نظام فقهی کارآمد و کارگشای جامعه بشر بود و ما باید از این فقیه الگو بگیریم.
آیت‌الله اراکی با اشاره به خدمات آیت‌الله صدر به انقلاب اسلامی ایران خاطرنشان کرد: زمانی که آیت‌الله صدر شاگرد خود یعنی آیت‌الله هاشمی شاهرودی را به ایران اعزام کرد همه گفتند که وی همه توان خود را در خدمت امام خمینی و اعتلای انقلاب اسلامی گذاشته است و با این کار مدرسه آیت‌الله صدر فانی در مدرسه بزرگ امام خمینی (ره) شد.
وی با بیان اینکه آیت‌الله هاشمی شاهرودی نماد فداکاری و از خودگذشتگی بود، گفت: آن مرحوم بعد از حضور در ایران در عرصه‌های علم و جهاد و فقه ایثارگری کرد و بعد از رحلت امام خمینی (ره) در رکاب مقام معظم رهبری بود که باید از این عزیز درس مقاومت، ایثار و علم‌آموزی را بیاموزیم.
1397/10/8 شنبهدکتر کدخدایی :
مردم در حماسه نهم دی از جمهوریت نظام پاسداری کردند
سخنگوی شورای نگهبان گفت:‌ نهم دی روز بصیرت نامگذاری شده و روزی است که مردم با حضور در صحنه از جمهوریت نظام دفاع کردند.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان به نقل از خبرگزاری فارس سخنگوی شورای نگهبان در حاشیه مراسم بزرگداشت آیت‌الله هاشمی شاهرودی و در جمع خبرنگاران پیرامون حماسه ۹ دی اظهار داشت: نهم دی روز بصیرت نامگذاری شده و روزی است که مردم با حضور در صحنه از جمهوریت نظام دفاع کردند.
وی افزود: مردم با حضورشان فتنه ای را که ایجاد شده بود خنثی کرده و هم از رای خود و هم از جمهوریت پاسداری کردند. همچنین پاسخ محکمی به دشمنان خارجی دادند که هرجایی که تهدیدی برای نظام وجود داشته باشد، مردم پای دفاع از منافع ملی و پای دفاع از جمهوریت و اسلامیت نظام ایستاده‌اند.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به این سوال که وظیفه مسئولان در قبال مردم چیست تصریح کرد: پاسداری صحیح از حقوق مردم که حق الناس است؛ و اهتمام جدی به حل مشکلات مخصوصا اقتصادی داشته باشند.
دکتر کدخدایی درخصوص مواضع اخیر فائزه هاشمی در مورد صلاحیت پدرش در انتخابات سال ۹۲ تصریح کرد: در شورای نگهبان واژه‌ای به اسم رد صلاحیت وجود ندارد و اگر فردی ادعایی می‌کند به قانون مراجعه کند.
1397/10/8 شنبهپیش از ظهر امروز برگزار شد؛
برگزاری مراسم ختم آیت‌الله هاشمی شاهرودی در مسجد ارگ
مراسم ختم آیت‌الله سیدمحمود هاشمی شاهرودی عضو فقید فقیه شورای نگهبان پیش از ظهر امروز در مسجد ارگ تهران برگزار شد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، مراسم ختم آیت‌الله سیدمحمود هاشمی شاهرودی عضو فقید فقیه شورای نگهبان پیش از ظهر امروز، از سوی شورای نگهبان، قوه قضائیه، مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجلس خبرگان رهبری و بیت شریف آن مرحوم در مسجد ارگ تهران برگزار شد.
آیت‌الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان و تعدادی از اعضای این شورا، آیت‌الله صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه به همراه برخی از معاونین وی، حجت‌الاسلام و المسلمین محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری و جمعی از مقامات لشکری و کشوری دراین مراسم حضور داشتند.
دراین مراسم پیام تسلیت مقام معظم رهبری، آیت‌الله سیستانی و آیت‌الله آملی لاریجانی قرائت شد و مادحین اهل بیت (ع) به مرثیه سرایی و قاریان قرآن به قرائت قرآن پرداختند.
1397/10/6 پنجشنبهبا حضور رهبر انقلاب برگزار شد؛
مراسم بزرگداشت آیت‌الله هاشمی شاهرودی در حسینیه امام خمینی(رحمه‌الله)
مراسم ترحیم و بزرگداشت فقیه عالی‌قدر آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام، صبح امروز (پنجشنبه) با حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی در حسینیه‌ی امام خمینی (رحمه‌الله) برگزار شد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، در این مراسم که اعضای خانواده و بستگان آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی، رؤسای قوای سه‌گانه، علما و روحانیون، مسئولان، شخصیت‌ها، میهمانان خارجی و قشرهای مختلف مردم حضور داشتند، قاریان قرآن آیاتی از کلام‌الله مجید را تلاوت کردند و ذاکران اهل‌بیت (علیهم‌السلام) به ذکر مصیبت پرداختند.
همچنین حجت‌الاسلام صدیقی در سخنانی، نزول هدایت الهی را لطف دائمی پروردگار بر بندگان خود دانست و با اشاره به نقش مهم علمای دین در این مسیر، گفت: آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی از جمله فقیهان بزرگ و برجسته‌ای بود که با وجود قرار داشتن در قله‌های علم و معرفت، هیچ‌گاه از عمل به تکالیف اجتماعی و انقلابی خود غافل نشد و با ولایت‌مداری کامل، تا آخرین لحظه مفتخر به خدمت‌گزاری مردم و به نظام اسلامی بود.
12345678910...>>>
نسخه قابل چاپ

تـلفن گويـاي شـوراي نـگهبـان  :  66401012

پست الكتـرونيـكي : info@shora-gc.ir

i  n   f   o   @   s   h   o   r   a   -  g  c . i  r

دورنـگار: 66401012

نشاني: تهران - خيابان امام خميني (ره)- روبروي دانشگاه افسري امام علي (ع) -خيابان فلسطين جنوبي - نهاد شوراي نگهبان

بازديدها
تعداد بازديد کنندگان سايت: 29053212 بازدید سایت در امروز: 2049

© كليه حقوق اين سايت متعلق به شوراي نگهبان است.

.