شوراي نگهبان
...
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
1398/2/28 شنبهدکتر کدخدایی تشریح کرد؛
ایرادات و ابهامات طرح اصلاح قانون انتخابات از نظر شورای نگهبان + فیلم
سخنگوی شورای نگهبان گفت: طرح اصلاح قانون انتخابات در بيش از 10 مورد واجد ابهام، حدود 4 مورد خلاف شرع و مواردي هم خلاف قانون اساسي تشخيص داده شد.
به گزارش اداره كل روابط عمومي شوراي نگهبان، دكتر عباسعلي كدخدايي در نشست خبري امروز (شنبه 28 ارديبهشت 98) در خصوص نظر شوراي نگهبان راجع به طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس شوراي اسلامي گفت: شوراي نگهبان تا آخرين ساعات پنجشنبه گذشته طي جلسات فوق‌العاده مشغول بررسي این مصوبه بود و امروز كه پايان وقت اظهارنظر شوراست، نتايج به مجلس شوراي اسلامي ارسال خواهد شد.
وي افزود: طرح اصلاح قانون انتخابات داراي اشكالات و ايراداتي از جهت موازين شرع و قانون اساسي و همچنين واجد ابهاماتي است.
دكتر كدخدايي برخی از ابهامات را در روشن نبودن مقصود قانونگذار در متن مصوبه دانست و افزود: اگر اشكالات، ايرادات و ابهامات را دسته‌بندي كنيم، اين مصوبه در بيش از 10 مورد واجد ابهام، حدود 4 مورد خلاف شرع و مواردي هم خلاف قانون اساسي تشخيص داده شد.
سخنگوي شوراي نگهبان خاطرنشان كرد: در خصوص استاني شدن كه در اين مصوبه آمده است، همانطور كه قبلاً گفته شده بود، شوراي نگهبان با نفس استاني شدن مشکلی نداشته و ندارد، اما روش‌هايي كه براي استاني شدن در اين مصوبه در نظر گرفته شده به نوعي ناقض حقوق نامزدها و حقوق مردم و شهروندان است.
نظر شورای نگهبان پیرامون طرح استانی شدن انتخابات
وي كاهش مشاركت مردم، ناديده گرفتن شدن حقوق نامزدها و شهروندان و تفكيك حوزه‌هاي اصلي و فرعي را از جمله ايرادات شوراي نگهبان به طرح اصلاح قانون انتخابات در حوزه استاني شدن انتخابات دانست و گفت: طبيعتاً بندهاي ديگر مصوبه كه مرتبط با ماده (3) مصوبه است و موضوع الحاق ماده (7 مكرر 1) و استاني شدن را مدنظر دارد، مبنياً ايراد مذكور به آنها مترتب و ايراد گرفته شده است.
قائم مقام دبير شوراي نگهبان عنوان كرد: به نوعي اگر عدالت انتخاباتي كه در سياست‌هاي كلي انتخابات به آن تأكيد شده را با استاني شدن انتخابات در طرح اصلاح قانون انتخابات بسنجيم، عدالت انتخاباتي رعايت نشده كه اين نكته بسيار مهمي است كه انشاءالله نمايندگان محترم مجلس اين مهم را مطمح‌نظر قرار خواهند داد.
بیشتر بخوانید:

سخنگوي شوراي نگهبان ادامه داد: در اين مصوبه يكي، دو مورد ايراد اصل 15 قانون اساسي وجود دارد كه استفاده از واژگان غيرفارسي ماننده پلاكارد و... است.
دکتر کدخدایی با اشاره به اينكه يكي ديگر از ايرادات این طرح، مربوط به نقض حقوق شهروندان است، تصریح کرد: در ماده (31) - اصلاح ماده (59) قانون انتخابات مجلس شوراي اسلامي که مربوط به ممنوعيت مطلق فعاليت كاركنان دولت، حتي در ساعات غير اداري است - اينكه فعالیت همه كاركنان را به صورت مطلق حتي در ساعات غيراداري ممنوع مي‌كنند، محل ايراد شوراي نگهبان واقع شد.

نظر شورای نگهبان پیرامون فعالیت انتخاباتی مدیران و کارکنان دولت در طرح استانی شدن انتخابات

قائم مقام دبير شوراي نگهبان یکی از ایرادات طرح اصلاح قانون انتخابات را نقض حقوق اقلیت‌های دینی دانست و اظهار داشت: این طرح در مواردي نيز به «گروه‌هاي سياسي»، «احزاب»، «جبهه» و به عناوينی از این‌دست به‌صورت متعدد اشاره کرده است كه احكام اين موارد با هم برابر نبوده و يا به صورت مشخص روشن نيستند كه مثلاً وقتي از «گروه‌هاي سياسي» ياد مي‌شود آيا مقصود «احزاب» است؟ يا اگر از «احزاب» ياد مي‌شود مقصود همان «گروه‌هاي سياسي» است؟ كه لازم است اين موارد به خوبي روشن شود كه در اجرا با اشكال مواجه نگردد.
نظر شورای نگهبان پیرامون قوانین مرتبط با اقلیت های محترم مذهبی در طرح استانی شدن انتخابات
 
وي با اشاره به ماده (37) مصوبه كه در خصوص ممنوعيت تخريب عليه نامزدهاست، عنوان كرد: آيا اين ماده ممنوعيت مطلق نقد را آورده است؟ يعني رسانه‌هاي رسمي كه مسئوليت دارند، نمي‌توانند هرگونه نقد را نسبت به نامزدها داشته باشند؟! لذا سئوال شده كه آيا مقصود از نقد، مطلق نقد است يا مواردي كه منجر به تخلف يا جرم مي‌شود؟ مثلاً منظور از ممنوعيت نقد، آيا توهين، افترا و... است؟ كه اين موضوع نیز روشن نيست، لذا اين ماده ناقض حقوق شهروندان و منتقدين تشخيص داده شد.

نظر شورای نگهبان پیرامون حفظ جایگاه رسانه‌ها و منتقدین در طرح استانی شدن انتخابات

سخنگوي شوراي نگهبان تأكيد كرد: انشاءالله تا پايان ساعت اداري امروز شنبه، نظرات شورای نگهبان درباره طرح اصلاح قانون انتخابات به صورت تفصيلي براي مجلس شوراي اسلامي ارسال خواهد شد.
دكتر كدخدايي در پاسخ به سئوالي مبني بر اينكه اگر زمانبندي برگزاري انتخابات طبق برنامه پيش برود و مجلس در موعد مقرر اصلاحات خود را انجام بدهد، آيا اجراي آن به انتخابات بعدي خواهد رسيد، گفت: اين اصلاحات بايد تشريفات قانونی خود را طي كند البته اين زمان‌بندي را نمي‌توان به صورت قطعي اعلام كرد. وزارت كشور و مجلس مي‌توانند اين زمان‌بندي را اعلام كنند.
وي تصريح كرد: آنچه كه قطعي است اگر استعفاءهايي كه براي كانديدا شدن در انتخابات مجلس ملاك قرار داده شود، اين استعفاء دادن‌ها ظاهراً اواسط خرداد ماه سالجاري انجام مي‌شود؛ لذا شرايطي كه در قانون جديد است بايد به‌گونه‌اي باشد تا افرادي كه مي‌خواهند وارد گردونه انتخابات شوند، احكام آن نيز بر اين افراد حاكم باشد.
سخنگوي شوراي نگهبان افزود: طبيعتاً اگر اصلاحات اين مصوبه به بعد از زمان‌هاي مقرري كه براي انتخابات درنظر گرفته شده است، موكول شود و يا به تعويق بيافتد، نمي‌تواند به صورت كلي لازم‌الاجرا شود. ليكن اجرا شدن اين اصلاحيه منوط به فعاليت و تلاش نمايندگان محترم مجلس است و اگر در اين فرصت كوتاه باقي‌مانده، بتوانند اصلاحات مدنظر را انجام بدهند، طبيعتاً لازم‌الاجرا هم خواهد شد.

لزوم تعریف دقیق گروه‌های سیاسی در طرح استانی شدن انتخابات

قائم مقام دبير شوراي نگهبان در پاسخ به سئوال ديگري مبنی براینکه اگر طرح اصلاح قانون انتخابات به انتخابات آتی نرسد، شورای نگهبان برای خلأهای موجود در خصوص پيشگيري از جرائم انتخاباتي و تناسب مجازات با جرم چه خواهد كرد؟ گفت: اگر اين اصلاحيه لازم‌الاجرا نشود، طبيعتاً قانون فعلي حاكم است؛ البته انتظار اين بود كه مجلس محترم در طول سال‌هاي گذشته اين تلاش را مي‌كرد تا قانون انتخابات در فرصت لازم اصلاح و پس از طي تشريفات قانوني به اجرا درمي‌آمد كه متأسفانه به هر علت اين كار انجام نشد. لذا آنچه كه الان لازم‌الاجراست، قانون فعلي مي‌باشد و طبق همين قانون اقدامات انجام خواهد شد.
دكتر كدخدايي در پاسخ به سئوال ديگری مبني بر اينكه آيا شوراي نگهبان براي خلأهاي موجود مي‌تواند رأساً از طريق ضوابط خود این شورا اقدام كند، تصريح كرد: اختيارات شوراي نگهبان محدود است و به هر حال شورا تابع قانون است و قوانين متعددي كه مربوط به نظارت بر انتخابات است محدوديت‌هاي خاص خودش را دارد و ما هم ناچار هستيم در چارچوب همان قوانين عمل نمائيم.
سخنگوي شوراي نگهبان در پاسخ به سئوالي مبني بر اينكه قانون جامع انتخابات كه توسط دولت به مجلس ارائه شده است آيا به انتخابات 1400 خواهد رسيد يا خير، گفت: در جريان جزئيات آن نيستم و بهتر است از نمايندگان محترم مجلس پرسيده شود.
انتهای پیام/
1398/2/25 چهارشنبهآیت‌الله جنتی:
مسئولان با جدیت برای رفع مشکلات معیشتی و گرانی‌های اخیر تلاش کنند
دبیر شورای نگهبان گفت: مسئولان با جدیت و همت مضاعف برای رفع مشکلات معیشتی و گرانی‌های اخیر تلاش کنند.
به گزارش روابط عمومی شورای نگهبان، آیت‌الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان عصر امروز (چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸) در جلسه این شورا و در نطق پیش از دستور خود ضمن تبریک به مناسبت ماه مبارک رمضان، به مردم روزه‌دار توصیه کرد که از فرصت‌های این ماه برای تقرب هرچه بیشتر به خدای متعال استفاده کنند.
وی انس با  قرآن کریم و ادعیه وارده را از جمله فرصت‌های ایجاد شده در ماه رمضان عنوان کرد.
آیت‌الله جنتی در ادامه سخنان خود با اشاره به وجود بعضی مشکلات اقتصادی و معیشتی به ویژه گرانی‌های تعدادی از اقلام ضروری متذکر شد: امیدواریم به برکت این ماه پر خیر و برکت و با همت و جدیت مضاعف مسئولان، مشکلات مردم به ویژه قشر آسیب‌پذیر حل شود.
وی همچنین از افراد برخوردار جامعه خواست تا به نیازمندان توجه ویژه‌ای داشته باشند.
انتهای پیام/
1398/2/25 چهارشنبه
کتاب «آیت‌الله احمد جنتی به روایت اسناد» منتشر شد
کتاب «آیت‌الله احمد جنتی به روایت اسناد» به همت مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، کتاب «آیت‌الله احمد جنتی به روایت اسناد» به همت مؤسسه‌ی فرهنگی هنری و انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی روانه‌ی بازار نشر شد.    
کتاب «آیت‌الله احمد جنتی به روایت اسناد» از جدیدترین منشورات مرکز اسناد انقلاب اسلامی است که در قالبی پانصد صفحه‌ای به چاپ رسیده و به زندگی آیت‌الله احمد جنتی و فعالیت‌های سیاسی ایشان در دوران پیش از انقلاب اسلامی پرداخته است.
بخش ابتدایی کتاب که در حدود 125 صفحه می‌باشد زندگینامه‌ای از آیت‌الله احمد جنتی در پنج فصل 1- از تولد تا شهریور 1320، 2- قدم در راه علم، 3- درباره‌ی مدرسه (حقانی)، 4- خانواده و فرزندان و 5- مبارزات می‌باشد که از تولد تا پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357 را در برمی‌گیرد که عموماً با استفاده از مصاحبه‌ها و خاطراتی که مرکز اسناد انقلاب اسلامی از  ایشان در طول سال‌های دهه ی 70 اخذ نموده، تنظیم شده است.
فصل پنجم که یکی از مهم‌ترین فصول کتاب است، به مبارزات آیت‌الله جنتی از آغازین روزهای نهضت اسلامی تا سقوط رژیم پهلوی و مجاهدت‌های وی اختصاص دارد. فرازهایی چون قیام ۱۵ خرداد ۱۳۴۲، تبعید امام، جریان بازداشت‌ها و تحمل زندان‌های رژیم و تبعید به نقاط دورافتاده، وقایع منتهی به پیروزی انقلاب، قیام ۱۷ شهریور، حمله عمال رژیم به حرم مطهر رضوی و... از جمله مهم‌ترین سرفصل‌های پنجمین فصل کتاب است.
از دیگر ویژگی‌های کتاب مذکور انتشار روزشمار تفصیلی زندگانی آیت‌الله احمد جنتی تا سال 1357 و نیز فهرست موضوعی 194 سند ساواک در مورد ایشان است که به لحاظ تاریخی در نوع خود کم نظیر است. بخش پایانی نیز شامل متن کامل 194 سند منتشر نشده‌ی ساواک درباره‌ی آیت‌الله جنتی است که در واقع پایه و حجم اصلی کتاب به حساب می‌آید.
این اسناد شامل گزارش‌های ساواک از فعالیت‌های آیت‌الله جنتی، احکام صادره برای بازداشت، زندانی شدن، تبعید، برگه‌های بازجویی، نامه‌ها، سخنرانی‌ها و منابر و تلگراف‌های میان ایشان و دیگر علماء و روحانیون از جمله آیت‌الله خزعلی، اعلامیه‌ها و دهها مورد دیگر است.
کتاب «آیت‌الله احمد جنتی به روایت اسناد» با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه در 500 صفحه و به قیمت ۴۲ هزار تومان توسط موسسه فرهنگی هنری و انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی به زیور طبع آراسته و روانه بازار نشر شده است.
انتهای پیام/
1398/2/24 سه‌شنبهدکتر کدخدایی:
شیوه‌های اجرایی طرح استانی شدن انتخابات ابهاماتی دارد
سخنگوی شورای نگهبان نوشت: کلیات طرح استانی شدن انتخابات قابل قبول است اما شیوه های اجرایی آن ابهاماتی دارد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، دکتر کدخدایی در حساب توییتری خود نوشت:
استانی شدن انتخابات در قالب اصلاحیه قانون انتخابات ساعت ها در شورای نگهبان مورد رسیدگی قرار گرفت‌ و همچنان ادامه دارد؛ کلیات این طرح قابل قبول است اما شیوه های اجرایی آن ابهاماتی دارد. به نظر میرسد در مواردی حقوق رای دهندگان و نامزدها نادیده گرفته شده و ناقض عدالت انتخاباتی است.
1398/2/14 شنبهدکتر کدخدایی در نشست خبری :
شورای نگهبان آماده نظارت بر انتخابات الکترونیکی است
سخنگوی شورای نگهبان درباره الکترونیکی شدن انتخابات گفت: وزارت کشور تا هر جایی که در حوزه الکترونیکی شدن آمادگی اجرا داشته باشد ما هم آماده نظارت هستیم و هیچگونه منعی از سوی شورای نگهبان نخواهد بود.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، دکتر عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در اولین نشست خبری سال 1398 (شنبه 14 ارديبهشت سالجاری) با اصحاب رسانه، ضمن گرامیداشت سالروز شهادت استاد مطهری و عرض تبریک روز معلم و پیشاپیش حلول ماه مبارک رمضان گفت: شورای نگهبان در خصوص هشت مصوبه و پنج نامه دیوان عدالت اداری اظهارنظر کرده است که دو مصوبه «طرح استفساریه جزء (6) بند «ث» ماده (88) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران» که مربوط به ایثارگران است و همچنین «طرح دوفوریتی اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به‌عنوان سازمان تروریستی توسط ایالات متحده آمریکا» مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشدند. (لینک گزارش کامل اظهارنظرهای شورای نگهبان)
دکتر کدخدایی در رابطه با «طرح استفساریه جزء (6) بند «ث» ماده (88) قانون برنامه پنجساله ششم» افزود: سئوال این بود که آیا منظور از مزایای اجتماعی مذکور در این ماده مزایای مالی و استخدامی هم می‌باشد که پاسخ مجلس مثبت بود.
قائم مقام دبیر شورای نگهبان ادامه داد: «لایحه مدیریت بحران کشور» که لایحه‌ای اساسی است و باید هرچه زودتر به مرحله اجرا درآید، ایرادهایی داشت که در هفت، هشت مورد معطوف به نقض حوزه تقنین یعنی مغایر اصول 85 و 138 قانون اساسی بود، یک مورد نقض حوزه اختیارات اجرایی (مغایر اصول 57 و 60) و یک مورد هم با سیاست‌های کلی نظام یعنی مغایر با اصل 110 قانون اساسی بود؛ همچنین در مواردی نیز با توجه به بار مالی مصوبه، مغایر اصل 75 قانون اساسی شناخته شد و چهار مورد تذکر نیز وجود داشت به مجلس شورای اسلامی ارسال شد.
وی اضافه کرد: «طرح حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی» نیز ایراداتی داشت، که در 6 بند این ایرادات به مجلس ارسال شد.
دکتر کدخدایی ادامه داد: «لایحه حفاظت از خاک» یکی دو نوبت بین مجلس و شورای نگهبان در رفت و آمد بود که همچنان ابهام بند 1 موضوع ماده 3 کماکان به قوت خود باقی است و دیگری ابهام جدیدی است که از سوی هیأت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح شده بود که به مجلس شورای اسلامی ارسال شد.
سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به بررسی مجدد «لایحه پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان» در شورای نگهبان گفت: با توجه به اصلاحات مجلس محترم بر روی این لایحه اما برخی ایرادات و ابهامات شورای نگهبان کماکان باقی مانده است.
وی در ادامه گزارشی از عملکرد سال گذشته شورای نگهبان ارائه کرد و گفت: در سال 1397 از سوی مجلس شورای اسلامی ۴۳ مصوبه داشتیم که 25 مصوبه در مرحله اول و یا با رفت و برگشت تأیید شد، ۱۸ مصوبه دارای ایراد بود که برای اصلاح به مجلس ارسال شده است، ۷ مصوبه هیأت محترم وزیران داشتیم که ۴ مورد آن تأیید و یک مورد ایراد گرفته شد و 2 مورد آن نیز در حال بررسی است؛ ۶۰ نامه از سوی دیوان عدالت جهت اعلام نظر شرعی فقهای محترم شورای نگهبان داشتیم که ۲۷ مورد خلاف شرع تشخیص داده نشد، 13 مورد خلاف شرع تشخیص داده شد و 20 مورد از این نامه‌ها هم همچنان در دستور رسیدگی است.
دکتر کدخدایی در ادامه و در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه با توجه به اعلام زمان و شرایط انتخابات مجلس از سوی وزارت کشور آیا اصلاح قانون انتخابات مجلس به این انتخابات آتی خواهد رسید یا خیر، گفت: ما نشست‌هایی را با وزارت کشور داشتیم و جدولی هم برای انتخابات مجلس تنظیم و از سوی وزارت کشور اعلام شد. در ارتباط با قانون انتخابات، این هفته در دستور داشتیم ولی به دلیل طولانی شدن مصوبه «اجرای اصل 44 قانون اساسی» نتوانستیم آن را بررسی کنیم؛ طبیعتاً در جلسات آینده بررسی خواهد شد و این قرار را با اعضای محترم شورای نگهبان گذاشتیم که انشاءالله جلسات فوق‌العاده‌ای به دلیل حساسیت موضوع و طولانی بودن مصوبه داشته باشیم و تلاش می‌کنیم که نتیجه را در موعد مقرر قانونی برای مجلس محترم ارسال کنیم.
وی افزود: پس از ارسال نظر شورای نگهبان به مجلس، همه چیز منوط به این می‌شود که مجلس محترم اصلاحات مورد نظر انجام دهد و چه زمانی اصلاحیه را برای شورای نگهبان ارسال کند؛ لذا شورا وظیفه خود را انجام می‌دهد.
سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: اکنون پیش‌بینی خاصی در خصوص این لایحه نمی‌توانم داشته باشم، نه از جهت اینکه این قانون به انتخابات سالجاری می‌رسد و یا نمی‌رسد و یا از جهت اینکه مصوبه دارای ایراد است و یا خیر؛ طبیعتاً مانند بقیه مصوبات این مصوبه نیز در دستور رسیدگی است و با توجه به جلسات فوق‌العاده انشاءالله بتوانیم هرچه زودتر نتیجه را اعلام کنیم.
وی در پاسخ به سئوال دیگر مبنی بر اینکه با توجه به تورم موجود آیا شورای نگهبان از پس هزینه‌های خود و همچنین هزینه‌های نظارت بر اجرای انتخابات برمی‌آید، اظهار داشت: شورای نگهبان هم مثل سایر دستگاه‌ها نهایتاً بخشی از بودجه‌ای که مصوب می‌شود را دریافت می‌کند و صرفاً بخشی از آن به ما تخصیص و پرداخت می‌شود و این مسأله‌ای است که در همه دستگاه‌ها مرسوم است و تلاش می‌کنیم در همان چارچوب عمل کنیم.
قائم مقام دبیر شورای نگهبان تصریح کرد: البته کسانی که در جاهای دیگر استخدام هستند، شورای نگهبان حق‌الزحمه اضافه‌کاری آنها را پرداخت می‌کند؛ طبیعتاً پرداخت حقوق و مزایا مربوط به دستگاهی می‌شود که فرد در استخدام آنجاست و افرادی مثل بنده که در دانشگاه هستیم، حقوق و مزایای خود را از دانشگاه می‌گیریم.
وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه با توجه به اینکه افزایش قیمت بنزین پیرو دو نرخی شدن آن در بودجه سال 1398 دیده نشده و این موضوع به تأیید شورای نگهبان نرسیده است، آیا در این رابطه برای دولت پیشنهادی دارید، گفت: شورای نگهبان نسبت به مصوبه‌ای که به این شورا نیامده است، نمی‌تواند اظهارنظری داشته باشد؛ اصطلاحاً نسبت به عدم نمی‌توان اظهارنظر کرد. آنچه که به شورای نگهبان ارسال شود، چه در قالب مصوبه مجلس و چه در قالبت اساسنامه هیأت وزیران، می‌توان نسبت به آنها اظهارنظر داشت.
دکتر کدخدایی همچنین در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر اینکه با توجه به اینکه استانی شدن انتخابات به عدالت نزدیک نیست و به احتمال مشکلات امنیتی در آن وجود دارد و مشارکت مردمی را به حداقل می‌رساند، گفت: اگر قانون انتخابات اشکالاتی داشته باشد، طبیعتاً اشکالات هم مثل بقیه مصوبات به مجلس اعلام خواهد شد.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سئوالی درباره نظر شورای نگهبان نسبت به مصوبه مجلس مبنی بر عدم اجازه کاندیداتوری نمایندگانی با حضور ۳ دوره متوالی در پارلمان هم گفت: همچنان در خصوص سئوالاتی که راجع به قانون انتخابات پرسیده می‌شود لابه‌شرط هستیم، زیرا هنوز این مصوبه بررسی نشده تا بتوان درباره آن اعلام نظر کرد.
وی در واکنش به سئوال دیگری درباره اینکه در انتخابات پیش‌روی مجلس، آیا شورای نگهبان تغییر و تحولی برای تأییدصلاحیت‌ها با توجه به انتقادات مطرح شده در نظر خواهد گرفت، اظهار کرد: نسبت به وضعیت انتخابات و روش‌هایی که اجرا می‌شود، اصطلاحاً به نظام انتخاباتی ما هم منتقد هستیم و ایراداتی داریم که باید اصلاح شوند، گام اول هم اصلاح قانون انتخابات مجلس بود که خوشبختانه مجلس آن را در دستور کار گذاشت، اگرچه طولانی شد.
قائم مقام دبیر شورای نگهبان تأکید کرد: ما هم مشورت‌های لازم را در این زمینه به مجلس ارائه کرده‌ایم، اما باید دید قانون چه تغییراتی می‌کند و بر اساس آن اگر به این انتخابات برسد قطعاً عمل خواهیم کرد در غیر این صورت همان روش‌های گذشته خود بود؛ بررسی پرونده و مستندات در همان زمان‌های اندک که امیدواریم بتوانیم دقت بیشتری داشته باشیم که حق کسی تضییع نشود.
وی در پاسخ به سئوال دیگری درباره اینکه شورای نگهبان نسبت به پرونده بسیار زیاد ثبت‌نام کنندگان در انتخابات مجلس گلایه داشته که فرصت کافی برای رسیدگی ندارد، در این دوره چه تدبیری برای این مشکل اندیشده‌اید، بیان کرد: هیچ؛ واقعاً این هم از جمله ایرادات و اشکالاتی است که شورای نگهبان دارد و انتظار داشتیم که قانون انتخابات زودتر از اینها اصلاح شود و در یک فرصت قابل قبولی به اجرا دربیاید که متأسفانه هنوز در این خصوص اقدام خاصی نشده است.
دکتر کدخدایی در ادامه در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه شما طی توئیتی از استادان خواستید تا نظرات خود را نسبت به قانون انتخابات مجلس بیان کنند، آیا این موضوع قابل اجراست، گفت: شورای نگهبان دارای دو مجمع مشورتی است، یک مجمع حقوقی داریم که حقوقدانان جوان ما در پژوهشکده مشغول بررسی هستند و گزارش‌های کارشناسی خود را برای ما ارسال می‌کنند و دیگری مجمع مشورتی در قم است که فضلای قم در آنجا حضور دارند و نظرات فقهی خود را نسبت به مصوبه اعلام می‌کنند.
وی ادامه داد: استفاده از نظرات کارشناسی در شورای نگهبان هیچ محدودیت و ممنوعیتی ندارد و ما استقبال می‌کنیم؛ اینکه آمدیم این را عمومی کردیم و خواستیم هرکس نظری دارد طبیعتاً در چارچوب نظرات قانون اساسی و موازین شرع است؛ ممکن است یک مطلب حقوقی به ذهن من نرسد ولی به ذهن یک استاد حقوق دانشگاه تهران یا شهید بهشتی یا دانشگاه دیگر برسد که این را برای ما ارسال کنند که به نظر کار بسیار خوبی است؛ لذا اين فراخوان در ارتباط با نظرات کارشناسی و در امتداد کارهایی است که در پژوهشکده و یا در مجمع مشورتی فقهی انجام می‌شود.
سخنگوی شورای نگهبان درباره استفاده از سیستم الکترونیکی در انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی، گفت: در خصوص الکترونیکی شدن انتخابات، چون روند‌های متعدد و طولانی دارد، قطعاً ما باید در هر دوره از انتخابات مراحلی را پیش برویم که خوشبختانه این بار هم، این کار انجام شده است؛ ارتباطات تنگاتنگ و جلسات متعددی را همکاران ما در حوزه کارشناسی با کارشناسان وزارت کشور داشته‌اند.
وی تأکید کرد: وزارت کشور تا هر جایی که در حوزه الکترونیکی شدن آمادگی اجرا داشته باشد ما هم آماده نظارت هستیم و از سوی شورای نگهبان هیچ‌گونه منعی نخواهد داشت.
دکتر کدخدایی در پاسخ به سئوالی درباره اینکه در سال ۹۴ افراد زیادی ثبت‌نام کردند، عنوان شد که این حجم زیاد ثبت‌نام‌ها و اینکه برخی با داشتن محکومیت و با علم به اینکه ردصلاحیت می‌شوند ثبت‌نام می‌کنند باعث می‌شود ردصلاحیت‌ها زیاد و هزینه‌ای برای نظام درست شود، آیا در این دوره از انتخابات محدودیتی برای ثبت‌نام اینگونه افراد وجود دارد، اظهار کرد: تاکنون که همان قانون گذشته وجود دارد و وضعیت متأسفانه مثل گذشته است؛ لذا باید منتظر نهایی شدن اصلاح قانون انتخابات مجلس بود؛ چرا که معتقد هستیم این وضعیت باید یک روزی پایان يابد؛ یعنی نحوه و تعداد ثبت‌نام‌کنندگان در یک چارچوب معقول و در نظام انتخاباتی پیش‌بینی شود که هم حق مردم رعایت شود و هم امکان بررسی و رسیدگی‌ها وجود داشته باشد. طبیعتاً اگر همان وضعیت گذشته باشد ما هم تلاش می‌کنیم با دقت بیشتری برای این کار صرف کنیم تا انشاءالله حقی از کسی تضییع نگردد.
قائم مقام دبیر شورای نگهبان در واکنش به سئوالی درباره اینکه آیا شورای نگهبان برنامه‌ای برای رصد فضای مجازی در زمان انتخابات مجلس دارد، اظهار کرد: طبیعتاً در فضای مجازی اگر فعالیتی وجود داشته باشد که ناقض شرایط باشد، آنها نیز مدنظر قرار خواهد گرفت.
وی در پاسخ به سئوال دیگری درباره اینکه بر اساس فرمایش مقام معظم رهبری استفاده از فیلترشکن تابع مقررات کشور و ممنوع اعلام شده است و این در حالی است که بسیاری از افراد به ویژه نمایندگان فعلی مجلس از شبکه‌های اجتماعی فیلترشده استفاده می‌کنند، آیا این زیرپا گذاشتن قانون برای احراز صلاحیت برای دوره بعدی مورد توجه إعمال قرار می‌گیرد، گفت: نمی‌توان نسبت به بقیه قضاوت کرد، اما حتماً کسانی که از یک فضای بازتر استفاده می‌کنند از حساب‌هایی استفاده می‌کنند که شاید فیلترشکن نداشته باشد و ناچار باشند در آن حوزه فعالیت بکنند ولی اگر بخواهد در آن چارچوب باشد که نقض مقررات انجام شود من هم با شما موافقم.
سخنگوی شورای نگهبان در پایان در پاسخ به سئوال دیگر مبنی بر اینکه در مورد سند طرح تحول 2030 یونیسکو آیا این طرح به شورای نگهبان ارسال شده است و آیا شورای نگهبان اراده‌ای برای بومی‌سازی این مغایرت‌ها در دستور کار دارد یا خیر، گفت: اولاً هیچ‌چیزی برای شورای نگهبان ارسال نشده است، نه از سوی دولت و نه از سوی مجلس؛ ثانیاً تا زمانی که مصوبه‌ای به شورا ارسال نشود ما هم فارغ از اظهارنظر هستیم.
------------------
گزارش تصویری: اولین نشست خبری سخنگوی شورای نگهبان در سال 1398
1398/2/14 شنبهآیت‌الله جنتی:‌
آنها که از آمریکا می‌ترسند مشرک هستند
رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گفت: باید به اینها گفت که شما از خدامی ترسید یا از آمریکا؟ اگر از آمریکا می ترسید، مشرک هستید.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان به نقل از خبرگزاری فارس، آیت‌الله احمد جنتی رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در همایش تجلیل از یاوران چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی که صبح امروز شنبه ۱۴ اردیبهشت به همت شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد، تصریح کرد: قدرت خدا شکست ناپذیر است و اگر با خدا هیچ کس نمی تواند ما را شکست دهد. در میدان جنگ هم همین خدا ما را پیروز کرد. این ما نیستیم بلکه خداست که کار را به سرانجام می رساند.
آیت الله جنتی با تاکید بر اینکه دلها به دست خداست، گفت چه کسی روز ۲۲ بهمن مردم را صحنه کشاند؟ برخی می گفتند با این گرانیها و مشکلات، حاضر نیستند به صحنه بیایند، اما مردم پرشورتر از سالهای قبل آمدند، چرا؟ چون دلها دست خداست.
وی خاطرنشان کرد: در ماجرای یهود بنی نظیر، آنها تصور می کردند که دژهایشان غیرقابل نفوذ است، اما خدا از راهی وارد شد که آنها فکرش را هم نمی کردند. خدا می فرماید ما ترس را به دل انها انداختیم و تصور کردند که الان مسلمانان می آیند و آنها را قتل عام می کنند و از ترس اینکه خانه هایشان به دست مسلمین نیفتد، خودشان خانه ها را خراب کردند.
رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گفت: دل آمریکایی ها و دل ما دست خداست و اوست که خوف ما را در دل دشمن می اندازد. خدا بود که دلهای جوانان را ناگهان عاشق امام خمینی کرد.
وی تصریح کرد: هیچکس باور نمی کرد که یک نظام نوپا که همه قدرتهای دنیا در مقابلش ایستاده اند، بتواند در برابر هجمه ها ایستادگی کند. ما باید هرچه می توانیم کار کنیم اما باید بدانیم که آنکه کار را به نتیجه می رساند، خداست.
آیت الله جنتی گفت: باید به این نکته در میادین صلح و جنگ توجه داشته باشیم. مشکلات فرهنگی و اقتصادی دست به دست داده است، اما ما در صف بدریون و خیبرگشاها، عاشوراییها وحسینیها قرار گرفته ایم، اما نمی توانیم تعجیل داشته باشیم، چون امور در این دنیا تدریجی است.
وی افزود: انبیای الهی همه در طول زمان موفق شدند. باید ایستاد و مقاومت کرد، خدا به حضرت موسی گفت که ما تو را پیروز می کنیم اما تو و برادرت باید محکم بر سر راه خود بایستید.
رییس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گفت: باید مردم را دلگرم کرد، بعضی می خواهند بگویند تاریخ مصرف برخی شعارها گذشته است و باید با دشمن کنار آمد. باید به اینها گفت که شما از خدامی ترسید یا از آمریکا؟ اگر از آمریکا می ترسید، مشرک هستید.
وی ادامه داد: باید در این مسیر صبر و تقوا داشت. خداوند می فرماید که چه بسا جمعیتهای کوچکی بر جمعیتهای بزرگی پیروز شدند و در طول تاریخ هم همیشه چنین بوده است جمعیتهای حق کمتر بوده است.
آیت الله جنتی گفت: این بیانیه گام دوم را فصل به فصل جلوی چشم بگذارید و به ان عمل کنید. باید به توصیه فرازهای پایانی عمل کرد و در رسانه ها به ان توجه شود.
وی در ادامه با اشاره به سالگرد شهادت آیت الله مرتضی مطهری، وی را عالمی و انقلابی خواند و بیان داشت: چنین عالمی به درد انقلاب می خورد.
رییس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گفت: خیلیها هستند که در اوایل انقلابها و حرکتها خود را انقلابی می خوانند اما در وسط راه پشیمان می شوند، اما ما باید امیدوار باشیم و بدانیم که پیروزی نهایی با ماست.
وی افزود: انقلاب ما انقلاب الهی بوده و پیروزی‌هایی که در این سالها داشتیم باید به حساب خدا و امام زمان بگذاریم. خداوند بود که اجازه نداد دشمنی که به راحتی بر تمامی کشورها مسلط می‌شود بر این سرزمین مسلط شود.
آیت الله جنتی تصریح کرد: خداوند با یک اشاره توطئه طبس علیه جمهوری اسلامی را خنثی کرد و در بحث تحریم‌های اقتصادی نیز ما را کمک می‌کند.
1398/2/14 شنبهدر نشست خبری امروز؛
دکتر کدخدایی نظرات شورای نگهبان درباره مصوبات را تشریح کرد
سخنگوی شورای نگهبان نظرات این شورا درباره مصوبات مجلس شورای اسلامی و نامه‌های دیوان عدالت اداری را تشریح کرد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی، دکتر عباسعلی کدخدای سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری امروز شنبه 14 اردیبهشت، نظرات شورای نگهبان در خصوص مصوبات مجلس شورای اسلامی و نامه‌های دیوان عدالت اداری را تشریح کرد که متن کامل آن به شرح زیر است:
طرح استفساريه جزء (6) بند «ث» ماده (88) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران
مصوب جلسه مورخ بيست و يكم اسفند ماه يكهزار و سيصد و نود و هفت مجلس شوراي اسلامي در جلسه مورخ 1398/01/28 شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت كه مغاير با موازين شرع و قانون اساسي شناخته نشد.
طرح دوفوريتي اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامي به‌عنوان «سازمان تروريستي» توسط ايالات متحده آمريکا
مصوب جلسه مورخ سوم ارديبهشت ماه يكهزار و سيصد و نود و هشت مجلس شوراي اسلامي در جلسه مورخ 1398/02/04 شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت كه مغاير با موازين شرع و قانون اساسي شناخته نشد.
لايحه مديريت بحران کشور
مصوب جلسه مورخ شانزدهم بهمن ماه يكهزار و سيصد و نود و هفت مجلس شوراي اسلامي در جلسات متعدد شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت كه به‌شرح زير اعلام نظر مي‌گردد:
1_ در ماده 4 ،
1_1_ اطلاق تصويب سند مذكور در بند (الف) توسط شوراي عالي، مغاير اصول 85 و 138 قانون اساسي شناخته شد.
1_2_ اطلاق تصويب برنامه مذكور در بند (ب) توسط شوراي عالي، مغاير اصول 85 و 138 قانون اساسي شناخته شد.
1_3_ بند (پ)، مبنياً بر ايراد بند (ب) واجد ايراد است.
1_4_ اطلاق تصويب برنامه مذكور در بند (ت) توسط شوراي عالي، مغاير اصل 85 قانون اساسي شناخته شد.
1_5_ بند (ث)، مبنياً بر ايراد بند (ت) واجد ايراد است.
1_6_ اطلاق تصويب برنامه مذكور در بند (ج) توسط شوراي عالي، مغاير اصول 85 و 138 قانون اساسي شناخته شد.
2_ در ماده 6 ،
2_1_ با توجه به واگذاري اختيار سياست‌گذاري اجرايي به شوراي عالي در صدر اين ماده، عضويت اعضاي غير وزير در اين شورا، مغاير اصول 60 و 57 قانون اساسي شناخته شد.
2_2_ در تبصره 4، اطلاق تصويب دستورالعمل از سوي شوراي عالي، مغاير اصل 60 قانون اساسي و همچنين بند 3 سياست‌هاي كلي پيشگيري و كاهش خطرات ناشي از سوانح طبيعي و حوادث غيرمترقبه و بالنتيجه مغاير بند يك اصل 110 قانون اساسي شناخته شد.
3_ اطلاق بندهاي (الف) و (ب) ماده 7، مغاير اصول 85 و 138 قانون اساسي شناخته شد.
4_ در ماده 8 ،
4_1_ در فراز دوم ترتيب مقرر در مورد تعيين رئيس سازمان، مغاير بند 3 سياست‌هاي كلي پيشگيري و كاهش خطرات ناشي از سوانح طبيعي و حوادث غيرمترقبه و بالنتيجه مغاير بند يك اصل 110 قانون اساسي شناخته شد.
4_2_ تبصره يك، از حيث نامشخص بودن مرجع طراحي و تصويب ساختار سازماني ابهام دارد؛ پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد.
4_3_ اطلاق بندهاي (الف) و (ت) تبصره 2، در مواردي كه عضويت رئيس سازمان مي‌تواند منجر به مشاركت در تدوين آيين‌نامه شود، مغاير اصل 138 قانون اساسي شناخته شد.
5_ در ماده 9 ،
5_1_ اطلاق تصويب توسط شوراي عالي در بند (الف)، مغاير اصول 85 و 138 قانون اساسي شناخته شد.
5_2_ بند (ز)، از جهت مشخص نبودن معناي جابجايي و چگونگي هماهنگي با دستگاه‌هاي ذي‌ربط ابهام دارد؛ پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد.
6_ در ماده 12 ،
6_1_ اطلاق تصويب شوراي عالي در جزء 1 بند (الف)، مغاير اصول 85 و 138 قانون اساسي شناخته شد.
6_2_ اطلاق تعيين ضوابط جبران خسارت در جزء 5 بند (الف)، مغاير اصل 85 قانون اساسي شناخته شد.
7_ در ماده 14 ،
7_1_ در جزء 2 بند (ت)، ايجاد يا تقويت مراكز پايش و هشدار، مغاير اصل 75 قانون اساسي شناخته شد.
7_2_ در جزء 2 بند (ث)، ايمن‌سازي مراكز درماني، مغاير اصل 75 قانون اساسي شناخته شد.
7_3_ در جزء 1 بند (ج)، ايجاد مراكز پايش و هشدار، مغاير اصل 75 قانون اساسي شناخته شد.
7_4_ در جزء 2-2 بند (د)، عبارت «مذاهب رسمي كشور» مغاير اصل 12 قانون اساسي شناخته شد.
7_5_ در بند (ذ)، واژه «موبايل»، مغاير اصل 15 قانون اساسي شناخته شد.
7_6_ در جزء 3 بند (ر)، ايجاد مراكز پايش و هشدار، مغاير اصل 75 قانون اساسي شناخته شد.
7_7_ در جزء 3 بند (ز)، واژه «كنترل» و «تيم»، مغاير اصل 15 قانون اساسي شناخته شد.
7_8_ تبصره بند (س)، از اين جهت كه معلوم نيست آيين‌نامه اجرايي از حيث نحوه جبران خسارت وارده مربوط به قوانين موجود است يا مصوبه حاضر ابهام دارد؛ پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد.
7_9_ تبصره بند (ش)، مغاير اصل 85 قانون اساسي شناخته شد.
7_10_ اطلاق جزء 1 بند الحاقي 2، در خصوص ضوابط ساخت و ساز در حريم گسلها، مغاير اصل 85 قانون اساسي شناخته شد.
8_ ماده 15، از اين جهت كه مشخص نيست پرداخت هزينه خدمات شامل پرداخت هزينه امكانات نيز مي‌گردد يا خير ابهام دارد؛ پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد.
9_ اطلاق ماده 20، نسبت به نحوه تشويق و قدرداني بر اساس آيين‌نامه اجرايي، مغاير اصل 85 قانون اساسي شناخته شد.
10_ در ماده 22، تكليف به اجراي مصوبات و دستورات مكتوب با عنايت به اينكه اختيارات و وظايف سازمان و ستاد و مصوبات آنها در مواد قبلي، مغاير اصول 85 و 138 قانون اساسي شناخته شد، مبنياً بر ايرادات قبلي اشكال دارد.
تذكرات:
1_ در بند (ذ) ماده 14، چنانچه معادل فارسي واژه «كابلي» وجود دارد ذكر گردد.
2_ در جزء 1 بند (ر) ماده 14، چنانچه معادل فارسي واژه «واكسن» وجود دارد ذكر گردد.
3_ در ماده 18، منظور از مواد 1 و 2 روشن نيست.
4_ در تبصره 3 ماده 21، عبارت «مقام قضايي» به عبارت «مراجع قضايي» ‌اصلاح گردد.
لايحه تمديد مدت اجراي آزمايشي قانون ارتقاي سلامت نظام اداري و مقابله با فساد
مصوب جلسه مورخ بيست و ششم اسفند ماه يكهزار و سيصد و نود و هفت مجلس شوراي اسلامي در جلسات شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت كه به‌شرح زير اعلام نظر مي‌گردد:
1_ در ماده 6، عبارت «و در غير اين صورت پرونده را مختومه نمايد»؛ از اين جهت كه معلوم نيست آيا نافي صلاحيت ساير مراجع قانوني مي‌باشد يا خير، ابهام دارد؛ پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد.
2_ در تبصره ماده 17، از اين جهت كه آيا گزارش دهندگاني كه اطلاعات آنها صحيح مي‌باشد ولي غيرقابل اثبات است مشمول احكام اين ماده مي‌شوند يا خير، داراي ابهام است؛ پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد.
3_ اطلاق حكم ماده 28، نسبت به دستگاه‌هايي كه در قانون اساسي داراي وظايف خاص مي‌باشند، مغاير اصولي چون 57، 60، 156، 170 و 173 قانون اساسي است. همچنين در تبصره اين ماده، تصويب آيين‌نامه توسط سران سه قوه، مغاير اصول 138 و 158 قانون اساسي مي‌باشد.
طرح حداکثر استفاده از توان توليدي و خدماتي کشور و حمايت از کالاي ايراني
كه با اصلاحاتي در جلسه مورخ هجدهم فروردين ماه يكهزار و سيصد و نود و هشت به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيده است؛ در جلسه مورخ 1398/01/28 شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت و با توجه به اصلاحات به عمل آمده به‌شرح زير اعلام نظر مي‌گردد:
1_ در ماده 3، علي‌رغم الحاق يك تبصره به ماده 2، ايراد بند 1 سابق اين شورا كماكان به قوت خود باقي است.
2_ در ماده 4، ايراد بند 3-2 سابق اين شورا مبنياً بر ايراد تبصره الحاقي ماده 2، كماكان به قوت خود باقي است.
3_ در ماده 5، ايراد بند 1-3 سابق اين شورا كماكان به قوت خود باقي است.
4_ در ماده 6، ايراد بند 4 سابق اين شورا مبنياً بر ايراد تبصره الحاقي ماده 2، كماكان به قوت خود باقي است.
5_ در ماده 13، با توجه به تعميم احكام به مؤسسات حوزوي قرار نگرفتن شوراي عالي حوزه‌هاي علميه در ميان پيشنهاددهندگان آيين‌نامه و مقررات مربوطه، مغاير بند 10 اصل 3 قانون اساسي شناخته شد.
6_ در ماده 15، اطلاق افزايش سرمايه، مغاير اصل 75 قانون اساسي شناخته شد.  
 
لايحه حفاظت از خاك
كه با اصلاحاتي در جلسه مورخ هجدهم فروردين ماه يكهزار و سيصد و نود و هشت به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيده است؛ در جلسه مورخ 1398/01/28 شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت و با توجه به اصلاحات به عمل آمده به‌شرح زير اعلام نظر مي‌گردد:
1_ علي‌رغم اصلاح به عمل آمده ابهام بند 1 موضوع ماده 3 كماكان به قوت خود باقي است.
2_ با عنايت به ابهام جديد مطروحه از سوي هيأت عالي نظارت بر حسن اجراي سياست‌هاي كلي نظام؛ به پيوست نظر اين هيأت به شماره 0101/97803 مورخ 1398/02/07 در خصوص لايحه مذكور وفق بند 2 اصل 110 قانون اساسي جهت انجام اصلاحات لازم ارسال مي‌گردد.
لايحه پايانه‌هاي فروشگاهي و سامانه مؤديان
كه با اصلاحاتي در جلسه مورخ نوزدهم فروردين ماه يكهزار و سيصد و نود و هشت به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيده است؛ در جلسه مورخ 1398/02/04 شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت و با توجه به اصلاحات به عمل آمده به‌شرح زير اعلام نظر مي‌گردد:
1_ علي‌رغم الحاق دو تبصره به ماده 2، اشكال بند 10 سابق اين شورا نسبت به توانايي اشخاص، كماكان به قوت خود باقي است.
2_ علي‌رغم اصلاح به عمل آمده، اشكال بند 5 سابق اين شورا در خصوص ماده 11، كماكان به قوت خود باقي است.
3_ در ماده 15، قسمت دوم اشكال بند 6 سابق اين شورا با عنايت به اينكه اصلاحي به عمل نيامده است و ضوابط مربوط به استفاده از اطلاعات تعيين نشده، همچنان به قوت خود باقي است و مغاير اصل 85 قانون اساسي مي‌باشد.
طرح اصلاح بند (5) ماده (6) قانون اجراي سياست‌هاي کلي اصل چهل و چهارم (44) قانون اساسي با اصلاحات و الحاقات بعدي آن
مصوب جلسه مورخ بيستم فروردين ماه يكهزار و سيصد و نود و هشت مجلس شوراي اسلامي در جلسه مورخ 1398/02/11 شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت كه به‌شرح زير اعلام نظر مي‌گردد:
1_ اطلاق مصوبه از جمله در بندهای (الف) و (ب) در مواردي كه خلاف مصالح امنيتي است، مغاير بند 5 اصل 3 و اصل 176 قانون اساسي شناخته شد.
2_ اطلاق جزء (د) بند 5، در صورتي كه خلاف مفاد وقف باشد، خلاف موازين شرع شناخته شد.
3_ اطلاق جزء (و) بند 5، خلاف موازين شرع و مغاير اصل 57 قانون اساسي شناخته شد.
4_ تبصره 1، مبنياً بر ايرادات قبل، اشكال دارد. همچنين اطلاق امكان دسترسي به پايگاه‌ اطلاعاتي در مواردي كه موجب اضرار به حقوق افراد مي‌شود، خلاف موازين شرع شناخته شد.
5_ اطلاق تبصره 2، در خصوص موقوفات و امور خيريه، خلاف موازين شرع شناخته شد. همچنين اطلاق اين تبصره در مواردي كه مسدود كردن حساب‌ها سبب اجحاف شود، خلاف موازين شرع شناخته شد.
6_ تبصره 3، از اين جهت كه مشخص نيست حكم تصرف در اموال عمومي، حكم وضعي است يا تکليفی، ابهام دارد؛ پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد.
7_ در تبصره 4، مقصود از مسئوليت تضامنی و متعلق آن روشن نيست؛ پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد.
8_ تبصره 5، مبنياً‌ بر ايراد بند اول اشكال دارد.
9_ در تبصره 6، از آنجا كه روشن نيست كه منظور از «بند»، بند 5 مصوبه است يا تبصره 6 آن، ابهام دارد؛ پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد.
***
متن كامل پاسخ فقهای شورای نگهبان به نامه‌های وارده از سوی رئیس هیأت عمومی دیوان عدالت اداری به شرح زیر است:

رئيس محترم هيأت عمومي ديوان عدالت اداري
با سلام و تحيّت
عطف به نامه شماره 17800/282 مورخ 1397/06/03؛

موضوع:
1_ ماده 14 آيين‌نامه اجرايي نحوه صدور پروانه كسب در خصوص نحوه تهيه دستورالعمل چگونگي برگزاري دوره‌هاي آموزشي احكام تجارت و كسب و كار
2_ دستورالعمل چگونگي برگزاري دوره‌هاي آموزشي احكام تجارت و كسب و كار (موضوع ماده 14 آيين‌نامه اجرايي ماده 12 قانون نظام صنفي)
3_ بند 3 چهارمين صورتجلسه كميسيون نظارت شهرستان قم مورخ 19/3/1394 در خصوص ميزان مبلغ دريافتي از متقاضيان شركت در دوره‌هاي آموزشي
4_ بند 1 هشتمين صورتجلسه كميسيون نظارت شهرستان قم مورخ 21/5/1394 در خصوص افزايش مبلغ دريافتي از متقاضيان شركت در دوره‌هاي آموزشي
5_ بند 12 يازدهمين صورتجلسه كميسيون نظارت شهرستان قم مورخ 5/8/1394 در خصوص افزايش مبلغ دريافتي از متقاضيان شركت در دوره‌هاي آموزشي
در جلسه مورخ 21/01/1398 فقهاي معظم شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت كه به شرح ذيل اعلام نظر مي‌گردد:
_ در صورتي كه تدوين‌كنندگان موارد فوق قانوناً اجازه تدوين مطالب مذكور را نداشته باشند خلاف شرع مي‌باشد و در صورت اجازه قانوني خلاف شرع نمي‌باشد. تشخيص اين‌كه قانوناً داراي اختيار مي‌باشند يا خير بر عهده ديوان عدالت اداري مي‌باشد.

رئيس محترم هيأت عمومي ديوان عدالت اداري
با سلام و تحيّت
عطف به نامه شماره 19208/282 مورخ 1397/06/13؛

موضوع ماده 19 و تبصره 2 و 3 آن از آيين‌نامه انتخاب اعضاي هيأت‌هاي حل‌اختلاف، در جلسه مورخ 21/01/1398 فقهاي معظم شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت كه به شرح ذيل اعلام نظر مي‌گردد:
_ تبصره (2) اشكال شرعي ندارد.
ولي اطلاق تبصره 1 و 3 از نظر عدم ذكر شرط اسلام و وثاقت محل اشكال است همانطور كه در نظريه سابق شوراي نگهبان به شماره 2003/102/95 مورخ 2/6/1395 بيان گرديده است.

رئيس محترم هيأت عمومي ديوان عدالت اداري
با سلام و تحيّت
عطف به نامه شماره 19209/282 مورخ 1397/06/13؛

موضوع مصوبه شماره 563/1/م مورخ 5/6/1387 شوراي تأمين شهرستان ابهر، در جلسه مورخ 21/01/1398 فقهاي معظم شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت كه به شرح ذيل اعلام نظر مي‌گردد:
_ ممانعت از حكم به رفع توقف و اجراي حكم قضايي خصوصاً به مدت طولاني (مثل ده سال و امثال آن) خلاف شرع است. خصوصاً آنكه حسب گزارش ارسالي، دبير شوراي امنيت كشور هم تصريح به خلاف بودن ممانعت مذكور نموده است. واضح است كه تأمين امنيت از وظايف ذاتي مراجع ذي‌صلاح است.

رئيس محترم هيأت عمومي ديوان عدالت اداري
با سلام و تحيّت
عطف به نامه شماره 12039/285 مورخ 1397/04/25؛

موضوع بندهاي 1-1-6 و 5-1-6 دستورالعمل بهبود مديريت رودخانه‌ها و سواحل مصوب وزارت نيرو در خصوص مالكيت آب و بستر رودخانه‌ها، در جلسه مورخ 29/01/1398 فقهاي معظم شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت كه به شرح ذيل اعلام نظر مي‌گردد:
_ بندهاي مذكور خلاف شرع دانسته نشد.
دعاوي شاكي محترم نسبت به اراضي مورد نزاع مسأله قضايي بوده كه بايد از طريق دستگاه قضايي پيگيري شود.

رئيس محترم هيأت عمومي ديوان عدالت اداري
با سلام و تحيّت
عطف به نامه شماره 18270/282 مورخ 1397/06/13؛

موضوع بند 4 و تبصره 1 و 2 آن از ماده 13 فرم قرارداد مشاركت مدني موضوع بخشنامه شماره 206546/92 - 11/7/1392 بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران در خصوص پرداخت جريمه تأخيرتأديه دين، در جلسه مورخ 21/01/1398 فقهاي معظم شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت كه به شرح ذيل اعلام نظر مي‌گردد:
_ با توجه به عدم مخالفت شوراي نگهبان با وجه التزام تأخير تأديه دين، مصوبه مذكور خلاف شرع دانسته نشد.
 
1398/2/13 جمعه
توصیه آیت الله جنتی به دبیرکل اوپک
رئیس مجلس خبرگان رهبری به دبیرکل اوپک توصیه کرد ضمن آشنایی با شخصیت امام خمینی(ره) از مواضع ایران در برابر استکبار جهانی دفاع کند.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان به نقل از خبرگزاری فارس از قم، آیت الله احمد جنتی امروز در حاشیه حضور محمد سانوسی بارکیندو، دبیرکل اوپک در نماز جمعه قم با عرض خیر مقدم اظهار کرد: ایران کشوری ارزشمند است و امیدواریم در سفر خود بتوانید با امام خمینی(ره) آشنا شوید. توصیه می‌کنم آثار امام را که به زبان های مختلف ترجمه شده است مطالعه کنید.
وی یادآور شد: تاریخ امام برای امت ها ارزشمند است چرا که نشان می دهد که یک نفر می‌تواند در برابر آمریکا و اسرائیل بایستد و مردم را برای مقابله با ایشان بسیج کند.
رئیس مجلس خبرگان رهبری آشنا شدن با شخصیت مقام معظم رهبری را مورد تاکید قرار داد و گفت: ایشان نیز در خصوص استقامت و مقابله با دشمن خلف صالح امام هستند.
وی تاکید کرد: امام خمینی(ره) معتقد بود که مردم می توانند که در برابر سلطه گران بایستند و ملت ما با ایستادگی خود به پیروزی رسید .
آیت الله جنتی با اشاره به اینکه ملت ایران مقاومت را از امام درس گرفته است افزود: این مقاومت سبب شده است که در برابر همه تحریم های ظالمانه آمریکا ایستاده ایم و قدرت خود را حفظ کنیم.
وی با اشاره به اینکه مقاومت درسی است که برای همه مستضعفان جهان آموزنده بوده و موجب پیروزی می شود یادآور شد: انتظار داریم که از مواضع سیاسی ایران در برابر استکبار جهانی دفاع کنید.
1398/2/12 پنجشنبهدکتر ره پیک در آیین اختتامیه مسابقات شبیه سازی شورای نگهبان:
برگزاری مسابقات بررسی نظارت بر انتخابات در آینده/ استعدادها در مسابقات شبیه سازی شورای نگهبان شکوفا شدند
عضو حقوقدان و رئیس پژوهشکده شورای نگهبان با بیان اینکه در مسابقات شبیه سازی علمی شورای نگهبان استعدادها شکوفا شدند ابراز امیدواری کرد که با برنامه ریزی، مسابقات بررسی نظارت بر انتخابات نیز برگزار شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، دکتر ره پیک عضو حقوقدان و رئیس پژوهشکده شورای نگهبان عصر روز پنج شنبه طی سخنانی در اختتامیه رقابت علمی شورای نگهبان، گفت: توجه به علم و مباني علمي و انگيزه و پيگيري، از جمله  صفاتی بود که  در این دور از مسابقات مشاهده كرديم که انشاءالله اين مجموعه‌ها بتوانند آثار و بركات مثبت خودشان را ايجاد بكنند.
وی افزود: شوراي نگهبان يك مجموعه بسيار مهمي در كشور است و كاري كه در شوراي نگهبان انجام مي‌شود، كار مؤثر و سرنوشت‌سازی است؛ چه در حوزه های نظارت بر تقنين و نظارت بر انتخابات و چه در تفسير قانون اساسی و دیگر حوزه ها. 
عضو حقوقدان شورای نگهبان تصریح کرد: اينكه توجه جامعه علمي و بعد از آن افكار عمومي به فعاليت‌ها و نقش شوراي نگهبان در كشور و تصميم‌گيري‌هاي كشور جلب شود و اين نوع تصميم‌گيري‌ها تبيين شود، آثار و برکات زيادي دارد.
دکتر ره پیک ادامه داد: از طريق اين برنامه علمي، ارتباط بيشتري بين شوراي نگهبان و جامعه دانشگاهي و جامعه علمي كشور برقرار شد و انشاءالله ادامه پيدا خواهد كرد. به دلايل مختلف كه شايد بخشي از اين دلايل مربوط به طبيعت كار شوراي نگهبان مي‌شود، معرفي و حضور شوراي نگهبان در صحنه عمومي كشور، مثل بعضي از نهادهاي ديگر نيست؛ يعني نوع كار شوراي نگهبان و كار تخصصي‌اي كه انجام مي‌دهد اقتضاء میكند كه  معرفي و حضور پررنگ و متعدد در صحنه و افكار عمومي، مشابه ساير و بعضي از دستگاه‌ها نباشد. بخشي از اين مقوله، طبع شوراي نگهبان و كارهاي اين نهاد است و بخشي هم البته شايد ناشي از امور ديگر باشد. براي جبران  نقص اين ارتباط، اين كاري كه انجام شد به نظر مي‌رسد كار مؤثر و مفيدي بوده است.
وی افزود: در اين مرحله‌اي كه دوستان آمار دادند و اشاره كردند با اينكه اولين تجربه بود، حدود 400 تن از دانشجويان، اساتيد، كساني كه فارغ‌التحصيل دانشگاه هستند در اين رقابت شركت كردند و از نزديك با بعضی از کارهای مهم این شورا همچون نظارت بر مصوبات مجلس و تفسیر آشنا شدند.
 
رئیس پژوهشکده شورای نگهبان اضافه کرد: همه اذعان دارند كساني كه فقط در دانشگاه درس خوانده‌اند كمك‌شان به حوزه اجرايي كمك آساني نيست؛ يعني به سختي اين كمك اتفاق مي‌افتد. يك دوره‌اي بايد نزديكي و قرابت و تقارن بین دو بخش علمی واجرایی ایجاد واین دو  كنار همديگر مطالعه وكنار هم قرار بگيرند تا از دل آن  يك مهارت و يك هنرمندي بیرون بیاید تا در حوزه تصميم‌گيري و تصميم‌سازي توسعه پيدا شود. به نظرمي‌آيد كه اين رقابت تجربه خوبي در این زمینه بود، اگرچه تجربه اول است، اما تجربه خوبي بود و اميدوار هستيم كه بتوانیم از اين تجربه استفاده كنیم.
دکتر ره پیک خاطر نشان کرد: نكته ديگر اينكه حقوق عمومي و به طور خاص حقوق اساسي، نيازمند به توسعه است؛ ما بحث‌هاي مهمي داريم به ويژه در حقوق اساسي كه بايد از طرق مختلف به اين بحث‌ها دامن زده شود و مورد توجه قرار گيرد؛ يك نوع كم توسعه‌يافتگي در اين حوزه وجود دارد.  نهادي كه در كشور مركز ثقل اجراي قانون اساسي و نظارت و مميزي قانون اساسي است، شوراي نگهبان مي‌باشد و همين‌طور كه در پژوهشكده شوراي نگهبان و همچنين در مجمع فقهي كه در كنار شوراي نگهبان است كارهايي انجام مي‌شود كه معطوف به حقوق اساسي كشور است، اين بدنه تصميم‌سازي و كارشناسي مي‌تواند گسترش پيدا بكند. البته بايد سازوكارهايي پيش‌بيني شود كه به نحو مؤثري از اين توسعه بدنه استفاده بشود.
وی همچنین گفت:  اگر اين بدنه به شكل منطقي توسعه پيدا كند در واقع  به توسعه مطالعات قانون اساسي و حقوق اساسي كه كار بسيار لازمي است کمک می کند. از دل اين نوع كارها و كارهاي مشابه نقد و بررسي حقوق اساسي ما و حتي نظرات شوراي نگهبان نیزممكن است مطرح شود.  در بعضي از اين گروه‌ها گزارش دادند دوستان و داوران محترم مي‌گفتند كه گاهي وقت‌ها يك نكته‌اي در يك گروهي مطرح شده بود كه اين نكته شايد خلاف رويه شوراي نگهبان است ولي نكته قابل توجهی بوده و ميتوان  به آن توجه كرد. اينها خیلي چيزهاي خوب و مهمي است . 
عضو حقوقدان شورای نگهبان ادامه داد: از طرف ديگراین برنامه  مي‌تواند به توسعه مطالعات حقوق اساسي در دانشگاه‌ها كمك كند. از دل اين نوع بررسي‌ها موضوعات پايان‌نامه، مقاله و امثال اينها استخراج خواهد شد. مطالعاتي در پژوهشكده شوراي نگهبان هم انجام شده كه احتمالاً بعد از اينكه دوستان شركت‌كننده و ساير دانشجويان و محققين ارتباط بيشتري با اين مركز تحقيقاتي داشته باشند اگر از آن مطالعات استفاده كنند پيشنهادهاي مختلفي براي پايان‌نامه و كار تحقيقاتي بدست می آید. موضوعات دقيق و ريزي كه اگر اين مسائل تبيين و حل بشود، مي‌تواند به تصميم‌گيري در كشور كمك بكند .
دکتر ره پیک با بیان اینکه نكته ديگر كه از آثار و نتايج اين نوع فعاليت‌ها ی خوب و مثبت است، اين است كه استعدادهايي كه در اين حوزه وجود دارند، بهتر شناخته شده و ظهور و بروز پيدا مي‌كنند، گفت: دوستان پيشنهاد و اعلام كردند كه گروه برتر اول  با  پژوهشكده همکاری خواهد داشت، خوب اين را اعلام كردند و حتماً دوستان اين را پيگيري خواهند كرد. اما  داوران محترم در گروه‌هاي مختلف گزارش دادند و اعلام كردند كه بعضي از عزيزان استعدادهاي خوبي دارند، اطلاعات خوبي دارند، آنها را هم بايد به طرق  مختلف مورد شناسايي و استفاده قرار داد.
وی با بیان اینکه استعدادهایی که در مسابقه شبیه سازی شورای نگهبان شکوفا شدند چه بسا بتوانند علاوه بر شورای نگهبان در دیگر مراکز تصمیم گیری مثل مجلس و غیره نیز مورد استفاده قرار بگیرند تصریح کرد: همين‌طور كه در این مسابقات دانشجویان از نزديك مشاهده كردند كه در حوزه مصوبات و در حوزه تقنين، شوراي نگهبان چه اقداماتی را انجام مي‌دهد، میتوانند در دیگر ماموریت شورا یعنی نظارت بر انتخابات و تطبیق پرونده‌های انتخاباتی با قوانين نیز چنین فعالیتی را انجام دهند. همچنین امیدواریم در بررسی فقهی نیز با نظارت و هدایت فقهای محترم شورا این مسابقه نیز شکل بگیرد.
رئیس پژوهشکده شورای نگهبان در خاتمه سطح علمی تیم های شرکت کننده در این دوره از مسابقات را بالا توصیف و خاطرنشان کرد: واقعاً امتيازاتي كه توسط داورهاي مسابقات به تیم ها داده شد امتیازات نزدیک بود و بر اساس گزارش داوران و اعضای شورای نگهبان که در مسابقات حضور داشتند همه گروه ها به ویژه 20 گروه مرحله دوم خیلی خوب بودند.
1398/2/12 پنجشنبهدر حاشیه اختتامیه مسابقه شبیه‌سازی شورای نگهبان مطرح شد
جلسات فوق العاده برای بررسی اصلاحیه قانون انتخابات
سخنگوی شورای نگهبان: این شورا در جلسات هفته آینده در زمان مقرر و قانونی دیدگاه هایش را درباره اصلاحیه قانون انتخابات به مجلس ارایه می‌کند.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، دکتر کدخدایی در حاشیه اختتامیه نخستین دوره مسابقه شبیه سازی شورای نگهبان در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با اشاره به دستورکار دیروز این شورا افزود: دیروز دو مصوبه در دستورکار شورا قرار داشت که یکی مربوط به بررسی اصلاحیه قانون اصل ۴۴ قانون اساسی بود که بررسی آن تقریبا تمام زمان جلسه را به خود اختصاص داد و مصوبه دیگر مربوط به بحث اصلاح قانون انتخابات بود که متاسفانه به بررسی آن نرسیدیم.
وی ابرازامیدواری کرد که شورای نگهبان در جلسات هفته آینده و جلسات فوق العاده بتواند در زمان مقرر و قانونی دیدگاه هایش را به مجلس اعلام کند.
دکتر کدخدایی در پاسخ به این پرسشی درباره تصویب نشدن بهنگام اصلاحیه قانون انتخابات و تکرار نابسامانی‌های گذشته در انتخابات آینده مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: آنچه که وظیفه ما در قبال مجلس شورای اسلامی برای ارایه مشورت در دو سال گذشته بود انجام دادیم البته انتظار داشتیم که مجلس زودتر از این بتواند و موفق شود که اصلاحیه را به تصویب برساند، اما متاسفانه ممکن نشد.
وی گفت: اکنون نمی‌توانم پیش بینی خاصی در این باره داشته باشم، اما طبعا اگر در این فرصت‌ها مجلس بتواند ایراد‌های احتمالی شورای نگهبان را برطرف کند شاید این قانون به انتخابات آینده برسد وگرنه طبعا هیچ تفاوتی با دیگر مصوبات نمی‌کند.
سخنگوی شورای نگهبان: از گروه‌های برگزیده اول تا سوم در نخستین مسابقه شبیه سازی شورای نگهبان برای فعالیت در پژوهشکده این شورا دعوت به همکاری می‌شود.
دکتر کدخدایی در حاشیه مراسم پایانی این رقابت‌ها در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، هدف اولیه از برگزاری این دوره از مسابقات را آموزش دانشجویان و پژوهشگران علاقه‌مند به فعالیت‌های شورای نگهبان دانست و افزود: این روش‌های رقابتی که به شبیه سازی معروف است در اغلب کشور‌ها به ویژه با موضوع عملکرد مراجع قضایی بین المللی یا داخلی برگزار می‌شود.
وی گفت: این روش نخستین بار در شورای نگهبان از جانب پژوهشکده این شورا با رقابت میان حدود ۴۰۰ نفر از دانشجویان دانشکده‌های مختلف کشور برگزار شد که هدف اولیه اش آموزش دانشجویان و علاقه‌مندان به مسایل این نهاد بود و هدف دیگر بسط عملکرد و رویه‌های شورای نگهبان است که افرادی از بیرون از این نهاد در جایگاه اعضای آن قرار بگیرند و بتوانند مصوبات مشابه ارسالی به شورا را در چارچوب وظایف اعضا بررسی کنند تا با رویه‌های کار در شورا و اقدامات آن آشنا شوند.
دکتر کدخدایی افزود: با شرکت کنندگان در این رویداد علمی که صحبت می‌کردیم دیدگاهشان درخصوص عملکرد شورا تغییر کرده بود یعنی به دشواری‌های کار و ظرایف فعالیت‌های شورا تا حد زیادی واقف شده بودند که برای ما بسیار خرسندکننده بود.
وی با اشاره به تصمیم شورای نگهبان برای جلب همکاری گروه‌های اول تا سوم این رقابت‌ها در پژوهشکده این شورا هدف از این تصمیم را افزایش تجربیات دانشجویان و نخبگان و انتقال این تجربیات به نسل جوان برشمرد و ابرازامیدواری کرد: با برقراری ارتباط با این گروه‌ها به اهداف مدنظر برسیم.
1398/2/12 پنجشنبهدکتر علم الهدی مطرح کرد:
دو پیشنهاد برای دوره جدید رقابت شبیه سازی شورای نگهبان
قائم مقام پژوهشکده شورای نگهبان گفت: تلاش می‌کنیم در دوره بعدی رقابت شبیه سازی شورای نگهبان نظارت بر انتخابات و شبیه سازی فعالیت فقها را هم داشته باشیم.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، دکتر سید حجت‌الله علم الهدی قائم مقام پژوهشکده شورای نگهبان طی سخنانی در مراسم اختتامیه اولین دوره رقابت علمی شبیه‌سازی شورای نگهبان که عصر امروز پنج شنبه در محل مجلس قدیم برگزار شد، درباره اقدامات این نهاد گفت: سال گذشته حدود 50 کارگاه آموزشی برگزار کردیم که 3 هزار نفر در این کارگاه‌ها شرکت کردند.
وی ادامه داد: در راستای آموزش و آشنایی دانشجویان و اساتید دانشگاه‌ها با نحوه عملکرد شورای نگهبان پس از بررسی‌های صورت گرفته به مدلی رسیدیم که به عنوان رقابت علمی شبیه سازی شورای نگهبان برگزار شد.
قائم مقام پژوهشکده شورای نگهبان در باره این رقابت علمی یادآور شد: در برگزاری این دوره خیلی کار رسانه‌ای انجام ندادیم و صرفا در نامه‌ای به دانشگاه‌ها اطلاع رسانی کردیم تا تجربه‌ای برای سال اول باشد اما با استقبال زیادی رو به رو شدیم و 56 تیم ثبت نام کردند.
دکتر علم الهدی ادامه داد: واکنش دانشگاهیان نسبت به این رقابت علمی جالب بود و اساتید حقوق و حتی کسانی که به شورای نگهبان انتقاد دارند با دقت این رقابت‌ها را پیگیری می‌کردند.
وی با اشاره به اینکه نمونه مشابهی از این رقابت‌ها را در این سطح نداشتیم و دوره‌های سایر نهادها با این دوره تفاوت داشت، درباره ویژگی‌های این دوره  تصریح کرد: ویژگی اصلی این دوره در مقایسه با سایر دوره‌ها در این بود که اساتید نیز درگیر بودند چراکه در سایر دوره‌ها فقط دانشجویان شرکت می‌کنند و اساتید خیلی درگیر نیستند. اما این دوره را به نحوی طراحی کردیم که اساتید هم درگیر کار شوند و سعی کردیم از اساتید همه دانشگاه‌های معتبر در هیئت داوری استفاده کنیم.
 
قائم مقام پژوهشکده شورای نگهبان درباره بعد آموزشی این رقابت گفت: این دوره به لحاظ آموزشی با سایر دوره‌هایی که تا به امروز برگزار کرده بودیم بسیار تفاوت داشت.
دکتر علم‌الهدی با بیان اینکه این دوره از رقابت‌ها توانست علاقه دانشجویان کارشناسی را به حقوق عمومی بالا ببرد، گفت: خیلی از اساتید نسبت به عدم گرایش دانشجویان به حقوق عمومی ابراز ناراحتی داشتند ولی این دوره توانست دانشجویان را به حقوق عمومی علاقه‌مند کند.
وی در خصوص شهرهای حاضر در این دوره از رقابت‌ها نیز خاطرنشان کرد: از شهرهای قم، آبادان، همدان، قزوین، تبریز، کرمان، شیراز، اصفهان، بروجرد، البرز و مشهد دانشجویان در قالب تیم شرکت کردند.
قائم مقام پژوهشکده شورای نگهبان ادامه داد: در این مسابقات از 56 تیم 17 تیم متشکل از خانم ها بودند و از 20 تیم راه یافته به دوره فینال نیز 5 تیم خانم‌ها بودند.
دکتر علم الهدی گفت: پس از جمع بندی از این دوره انشاالله بنا داریم دوره بعدی را بسیار مفصل‌تر و موثرتر برگزار کنیم که در این راستا یکی از پیشنهادات این بود که نظارت بر انتخابات و شبیه سازی فعالیت فقها به این رقابت ها اضافه شود که تلاش می‌کنیم در دوره بعدی این فرایند را هم انشاالله داشته باشیم.
انتهای پیام/
1398/2/12 پنجشنبه
تیم های برتر رقابت علمی شبیه سازی شورای نگهبان معرفی شدند + اسامی
تیم های برتر اولین دوره از رقابت های علمی شبیه سازی شورای نگهبان معرفی شدند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، مراسم اختتامیه اولین دوره از رقابت های علمی شبیه سازی شورای نگهبان عصر امروز در محل مجلس قدیم، برگزار شد.
در این مراسم تیم های برتر این دور از مسابقات معرفی و هدایایی به آنها اهدا شد.
 
اسامی تیم های برتر به شرح ذیل است:
گروه اول از شهر تهران
بهنام امیدی
سید علی حسینی
امیر‌حسین خسرو آبادی
محمد حسین بستانی
علیرضا نصرالهی
سجاد قلیچ پور
گروه دوم از شهر قم
مهدی علمی
سپهر نامجو فر
سجاد ابراهیم نژاد
محمد حسین کاردان
امیرحسین کرمی
سعید ذوقی
گروه سوم از شهر قم
وحید صالح پور
مرتضی شیخی
مصطفی قرا باغی
اسماعیل سلیمی
محمد حسین داودی راد
سید محمد مهدی مرتضوی
1398/2/11 چهارشنبهآیت الله جنتی:
شهادت مظلومانه طلبه همدانی مصیبتی تلخ بود/مسئولان برای مشکلات فضای مجازی چاره‌جویی کنند
دبیر شورای نگهبان با بیان اینکه شهادت مظلومانه طلبه همدانی مصیبتی تلخ برای مردم بود از مسئولان خواست تا برای رفع برخی مشکلات فضای مجازی که این حادثه ناگوار در بستر آن اتفاق افتاد،چاره‌جویی کنند.
به گزارش روابط عمومی شورای نگهبان، آیت الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان صبح امروز(چهارشنبه، 11 اردیبهشت 1398) در ابتدای جلسه این شورا، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره استاد شهید مطهری، روز معلم را به اهالی تعلیم و تعلم تبریک گفت.
آیت الله جنتی در ادامه سخنان خود با اشاره به شهادت طلبه همدانی توسط یک شرور اظهار داشت: شهادت مظلومانه این طلبه مصیبتی تلخ برای مردم به ویژه جامعه روحانیت بود.
وی افزود: گویا عامل این حادثه از بستر فضای مجازی برای اقدام جنایتکارانه خود استفاده کرده که مسئولان باید برای رفع برخی مشکلات فضای مجازی چاره جویی و برنامه ریزی کنند.
بیشتر بخوانید:
شورای نگهبان جنایت سعودی‌ها در اعدام 37 شهروند عربستانی را محکوم کرد
دبیر شورای نگهبان همچنین با محکوم کردن جنایت اخیر حکام سعودی در اعدام 37 شهروند بی‌گناه عربستانی، برای بازماندگان و خانواده این افراد از درگاه خداوند اجر و صبر مسالت کرد.
انتهای پیام/
1398/2/11 چهارشنبهدر نمایشگاه کتاب تهران؛
جدیدترین کتاب‌های شورای نگهبان رونمایی شد + جزئیات
3 کتاب جدید چاپ شده توسط شورای نگهبان در نمایشگاه کتاب تهران رونمایی شد.
به گزارش خبرنگار اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، جدیدترین کتب چاپ شده توسط پژوهشکده شورای نگهبان در سی و دومین نمایشگاه کتاب تهران که در مصلای امام خمینی (ره) تهران در حال برگزاری است، رونمایی شد.
بیشتر بخوانید:
بازدید دکتر کدخدایی از سی و دومین نمایشگاه کتاب تهران
براساس این گزارش، اولین اثر،"کتاب قانون گذاری و اجرا" است که شامل مجموعه نشست‌های تخصصی تحلیل روابط قوای مقننه و مجریه بوده و مورد استقبال قرار گرفته است. اثر دوم نیز، "کتاب شرح قانون اساسی" است که شامل شرح "فصل نهم – قوه مجریه" می‌شود که توسط انتشارات پژوهشکده شورای نگهبان چاپ و منتشر شده است. شرح قانون اساسی، مجموعه کتبی است که زیر نظر دکتر عباسعلی کدخدایی تدوین می‌شود و تاکنون چهار جلد از آن منتشر شده که در تبيين اصول قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نگاشته شده است.
اثر سوم نیز، "کتابشناسی شورای نگهبان" است که در اين اثر كليه منابع علمي اعم از كتب، مقالات، پايان نامه‌ها، گزارش‌های پژوهشی و ساير اسناد علمی در رابطه با موضوعات مربوط به شورای نگهبان گردآوري شده و به فراخور مباحث علمی تلاش شده است تا به تناسب آثار علمی موجود در مورد نهاد شورای نگهبان و كار ويژه‌های آن، تقسيم بندی مناسبی از اين آثار ارائه شود. این سه کتاب برای اولین بار در غرفه پژوهشکده شورای نگهبان در معرض دید عموم قرار گرفته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، انتشارات پژوهشکده شورای نگهبان در غرفه این پژوهشکده، 51 عنوان کتاب دیگر در شش حوزه "مشروح مذاکرات شورای نگهبان"، "مجموعه نظرات شورای نگهبان"، "مبانی نظرات شورای نگهبان"، "قوانین"، "طرح‌های پژوهشی" و "فصلنامه دانش حقوق عمومی" را نیز در نمایشگاه کتاب تهران به نمایش گذاشته است.
انتهای پیام/
1398/2/10 سه‌شنبه
بازدید دکتر کدخدایی از سی و دومین نمایشگاه کتاب تهران
قائم مقام دبیر شورای نگهبان با حضور در سی و دومین نمایشگاه کتاب تهران از بخش‌های مختلف این نمایشگاه بازدید کرد.
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، دکتر عباسعلی کدخدایی قائم مقام دبیر و عضو حقوقدان شورای نگهبان با حضور در مصلای امام خمینی (ره) از بخش‌های مختلف سی و دومین نمایشگاه کتاب تهران بازدید کرد.
سخنگوی شورای نگهبان در جریان حضور در نمایشگاه کتاب، ضمن بازدید از غرفه‌های مختلفی همچون صهبا، انتشارات انقلاب اسلامی، انتشارات کتابستان، انتشارات فاتحان، شهید کاظمی، سوره مهر، نشر نی و پژوهشکده شورای نگهبان، تازه‌های نشر را از نزدیک مشاهده کرد.
قائم مقام دبیر شورای نگهبان در این بازدید از نزدیک با ناشران گفت‌وگو و در جریان مشکلات صنعت نشر قرار گرفت.
---------
گزارش تصویری  بازدید دکتر کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان از سی و دومین نمایشگاه کتاب تهران
1398/2/10 سه‌شنبهدر مسجد نور؛
مراسم اولین سالگرد درگذشت مرحوم علیزاده برگزار می‌شود
مراسم بزرگداشتی به مناسبت اولین سالگرد درگذشت حاج محمدرضا علیزاده عضو فقید حقوقدان شورای نگهبان در مسجد نور تهران برگزار می‌شود.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، مراسم بزرگداشتی به مناسبت اولین سالگرد درگذشت حاج محمدرضا علیزاده عضو فقید حقوقدان شورای نگهبان روز شنبه 14 اردیبهشت از ساعت 16 الی 17:30 در مسجد نور تهران واقع در میدان فاطمی برگزار می‌شود.
از علما، مسؤولان و اقشار مختلف مردم برای شرکت در این مراسم دعوت می‌شود.
براساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، عضويت مرحوم حاج محمدرضا علیزاده در شوراي نگهبان به مدت 32 سال و تا 27 اردیبهشت 1397 ادامه داشت؛ وي پس از سال‌ها مجاهدت و تلاش خالصانه در خدمت به نظام مقدس جمهوری اسلامی به خصوص در نهاد شورای نگهبان و بعد از گذران دوران سخت بیماری در غروب پنجشنبه اولین روز ماه مبارک رمضان (27 اردیبهشت 1397) جان به جان آفرین تسلیم کرد و به ملکوت اعلی پیوست.
برای مطالعه زندگینامه حاج محمدرضا علیزاده اینجا کلیک کنید.
انتهای پیام/
1398/2/10 سه‌شنبه
نشست خبري سخنگوي شوراي نگهبان روز شنبه برگزار مي‌شود
نشست خبري دكتر كدخدايي روز شنبه چهاردهم اردیبهشت‌‌ماه با حضور اصحاب رسانه برگزار مي‌گردد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، اولین نشست خبری دکتر کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در سال جدید روز شنبه 14 اردیبهشت ساعت 11:30 در محل شورای نگهبان برگزار می‌شود.
در این نشست سخنگوی شورای نگهبان درباره آخرین نظرات و مصوبات این شورا توضیحاتی ارائه کرده و به سوالات خبرنگاران نیز پاسخ خواهد داد.
1398/2/9 دوشنبهبا صدور بیانیه‌ای؛
شورای نگهبان جنایت سعودی‌ها در اعدام 37 شهروند عربستانی را محکوم کرد
شورای نگهبان با صدور بیانیه‌ای ضمن محکومیت اعدام 37 نفر از فعالان فرهنگی و مذهبی عربستانی، خواستار رسیدگی فوری نهادهای مستقل بین المللی به این جنایت‌ سعودی‌ها شد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، به دنبال اعدام 37 نفر از فعالان فرهنگی و مذهبی توسط رژیم آل سعود، شورای نگهبان در بیانیه‌ای ضمن محکومیت این اقدام وحشیانه، خواستار رسیدگی فوری نهادهای مستقل بین‌المللی به جنایت سعودی‌ها شد.
متن این بیانه به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
وَمَن قُتِلَ مَظْلُومًا فَقَدْ جَعَلْنَا لِوَلِيِّهِ سُلْطَانًا
اعدام 37 نفر از فعالان فرهنگي و مذهبي سعودي به بهانه واهی دست داشتن در فعالیت های تروریستی توسط حکام سعودی که برای مقابله با آزادي بيان و خفه کردن فریاد به حق مردم مظلوم عربستان علیه حاکمان فاسد خود صورت گرفت، بیش از پیش استیصال و ضعف اين رژيم مستبد و وابسته را نشان داد.
پس از اقدامات تجاوزكارانه و تروریستی آل سعود در حق ملت‌های منطقه در یمن، سوریه و عراق كه به تحريك و صحنه‌گرداني آمريكا و رژيم  جعلی صهيونيستي انجام شد، سعودی ها اين بار با اعدام 37 شهروند بي‌گناه خود لکه ننگین دیگری به کارنامه ضد انسانیشان اضافه کردند.
متاسفانه دست سعودی‌ها در سالیان اخیر به خون بیگناهان زیادی از جمله آیت‌الله نمر، مردم مظلوم یمن و... آلوده شده و امت اسلامی هرگز حمایت‌های بی دریغ سران این حکومت فاسد و فاسق از داعش، تکفیری‌ها و سایر سازمان‌های تروریستی که منجر به قتل هزاران مسلمان شده را فراموش نمی‌کند.
شوراي نگهبان ضمن ابراز همدردي با مردم ستمدیده عربستان از جمله مردم مناطق قطیف، احساء و مدینه منوره، جنايت اخیر حکام سعودی و در مقابل، سکوت خفت بار نهادهای بین المللی مدعی حمایت از حقوق بشر از این جنایت را محکوم می‌کند.
1398/2/8 يكشنبهقائم مقام پژوهشکده شورای نگهبان خبر داد
امضای قرارداد همکاری با تیم اول مسابقات شبیه سازی شورای نگهبان + جزئیات مراسم اختتامیه
قائم مقام پژوهشکده شورای نگهبان جزئیات مراسم اختتامیه اولین دوره رقابت علمی شبیه سازی شورای نگهبان را تشریح کرد.
دکتر سید حجت‌الله علم‌الهدی قائم مقام پژوهشکده شورای نگهبان در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان درباره اولین دوره رقابت علمی شبیه سازی شورای نگهبان گفت: اولين دوره این رقابت علمي به همت پژوهشكده شوراي نگهبان در ابتداي سال 1398 برگزار شد. در اين دوره 56 گروه از سراسر كشور شركت كردند كه هر گروه متشكل از 6 دانشجو زير نظر يك استاد راهنما بود. 17 گروه از شركت كنندگان را گروه‌هاي متشكل از خانم‌ها تشكيل مي‌دادند.
وی افزود: دانشجويان شركت‌كننده در اين رقابت از دانشگاه‌هاي سراسر كشور از جمله دانشگاه تهران، پرديس فارابي، دانشگاه شهيد بهشتي، امام صادق(ع)، دانشگاه قم، علوم قضايي، الزهرا (س)، علامه طباطبايي، تربيت مدرس، مدرسه عالي شهيد مطهري، دانشگاه شاهد، دانشگاه آزاد آبادان، آزاد تبريز، آزاد تهران جنوب، بوعلي سيناي همدان، دانشگاه كاشان، قوچان مشهد،‌ دانشگاه نيشابور، دانشگاه سنندج، دانشگاه بندرعباس، دانشگاه رازي كرمانشاه، دانشگاه آيت اله بروجردي، آزاد تهران مركز، آزاد تهران شرق، آزاد واحد خميني‌شهر، آزاد كرج، آزاد قزوين، آزاد كاشان، آزاد شهر قدس، دانشگاه شيراز، حوزه علميه امام حسين و حوزه علميه آيت اله مجتهدي بودند.
قائم مقام پژوهشکده شورای نگهبان با بیان اینکه در ابتدا يك كارگاه آموزشي براي كليه شركت‌كنندگان برگزار شد كه طي آن نحوه عملكرد شوراي نگهبان در اداره جلسات و نظارت بر مصوبات مجلس و تفسير قانون اساسي براي دانشجويان آموزش داده شد، تصریح کرد: بيش از 300 نفر از دانشجويان و اساتيد در اين كارگاه نيم‌روزه شركت كردند. همچنين جلسه هم‌انديشي اساتيد راهنماي گروه‌ها با حضور دكتر ره‌پيك رياست پژوهشكده و عضو حقوقدان شوراي نگهبان برگزار شد.
دکتر علم‌الهدی با اشاره به برگزاری رقابت علمي شبيه‌سازي شوراي نگهبان در دو مرحله گفت: در مرحله اول كه در روزهاي 29 و 30 فروردين برگزار شد 56 گروه‌ شركت‌كننده در رقابت‌ها در دو روز با يكديگر به رقابت پرداختند.
وی ادامه داد: براي هر يك از تيم‌هاي شركت‌كننده بازه‌ي زماني 1 ساعت و 45 دقيقه تعيين شده بود. در ابتداي رقابت به هر تيم دو مصوبه و يك استفساريه‌ي فرضي ارائه شد و تيم‌ها پس از انجام ترتيبات شكلي تشكيل شوراي نگهبان همانند انتخاب دبير، قائم مقام دبير و سخنگو در حضور هيئت داوران به بحث و بررسي در خصوص مصوبه و استفساريه پرداخته و در نهايت نظر مكتوب خود را به هيئت داوران ارائه كردند.
قائم مقام پژوهشکده شورای نگهبان اظهار داشت: پس از اتمام رقابت دور اول، 20 تيم برتر به دور دوم رقابت راه يافتند. اين مرحله نيز در روزهاي 5 و 6 ارديبهشت برگزار شد. در اين مرحله نيز تيم‌هاي شركت‌كننده در بازه‌ي زماني يك ساعت و 45 دقيقه به رقابت با يكديگر پرداختند با اين تفاوت كه در اين مرحله صرفا يك مصوبه و يك استفساريه را بررسي کردند كه از لحاظ حقوقي داراي ايرادات دقيق‌تر و پيچيده‌تري بود. پس از آن يكي از اعضاي گروه كه از سوي ساير اعضا به‌عنوان سخنگوي شورا انتخاب شده بود، با حضور در نشست خبري شبيه‌سازي‌شده، به سؤالات هيات داوران پاسخ داده و به تبيين نظرات شورا مي‌پرداخت.
دکتر علم‌الهدی یادآور شد: براي داوري اين رقابت‌ها نيز حقوقدانان شوراي نگهبان و نيز اساتيد و اعضاي هيئت علمي دانشگاه‌هاي معتبر كشور حضور داشتند كه مي‌توان به اساتيد و اعضاي هيئت علمي دانشگاه تهران، دانشگاه شهيد بهشتي، دانشگاه امام صادق(ع)، دانشگاه علوم قضايي، دانشگاه علامه طباطبايي و دانشگاه قم اشاره كرد.
وی درباره مراسم اختتامیه این دوره از رقابت‌ها اعلام کرد: با اتمام مراحل مسابقات، برگزيدگان رقابت شبيه سازي شوراي نگهبان بر اساس نظر هيات داوران انتخاب شده و در مراسمي با حضور اعضاي حقوقدان شوراي نگهبان و سخنراني دكتر كدخدايي عضو و سخنگوي شوراي نگهبان و دكتر ره‌پيك عضو شوراي نگهبان و رئيس پژوهشكده شوراي نگهبان از آن‌ها تجليل خواهد شد.
قائم مقام پژوهشکده شورای نگهبان افزود: در اين مراسم رتبه اول اين رقابت علاوه بر دريافت جايزه 35 ميليون ريالي، به عنوان همكار پژوهشكده شوراي نگهبان شناخته شده و با ايشان قرارداد همكاري امضا خواهد شد و گروه‌هاي دوم و سوم به‌ترتيب 28 و 21 ميليون ريال جايزه نقدي دريافت خواهند كرد.
دکتر علم‌الهدی خاطرنشان کرد: اين براي اولين بار است كه يك نهاد حاكميتي در كشورمان اقدام به شبيه‌سازي خود كرده و در اين زمينه رقابت علمي برگزار مي‌كند. شوراي نگهبان در اين زمينه پيشگام شده و اميد است ساير نهادهاي حاكميتي نيز براي آموزش نحوه عملكرد خود چنين اقدام مشابهي را انجام دهند.
1398/2/5 پنجشنبهدکتر کدخدایی:
مصوبه اصلاح قانون انتخابات هنوز به شورای نگهبان ارسال نشده است
سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه مصوبه اصلاح قانون انتخابات هنوز به شورای نگهبان ارسال نشده است،گفت: امیدواریم ان‌شاءالله قانون هم به گونه‌ای باشد که بتوان انتخابات رقابتی و سالم را رقم بزنیم.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان به نقل از خبرگزاری ایسنا، دکتر کدخدایی قائم مقام دبیر و سخنگوی شورای نگهبان همزمان با بازدید از محل برگزاری رقابت علمی شبیه‌سازی شورای نگهبان واقع در دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری در جمع خبرنگاران در رابطه با هدف برگزاری شبیه‌سازی این رقابت، اظهار کرد: شبیه‌سازی مراجع داوری یا مراجع قضایی یا مراجع تخصصی سال‌ها است که در دنیا اتفاق افتاده است و از بین دانشجویان و علاقمندان به شبیه‌سازی انجام می‌شود. لذا ما شبیه‌سازی‌های بین‌المللی در حوزه‌های مختلف داخلی داریم و کشورهای مختلف آن را انجام می‌دهند.
این عضو حقوقدان شورای نگهبان عنوان کرد: برخی از دوستان و دانشجویان ما در حوزه‌های بین‌المللی در رشته‌های مختلف مشغول هستند. در پژوهشکده شورای نگهبان تصمیم گیری شد تا ما این شبیه‌سازی را در حوزه شورای نگهبان داشته باشیم و در نهایت امسال اولین دوره آن برگزار شد. خوشبختانه استقبال خیلی خوبی شد. در این دو هفته‌ای که مشغول برگزاری این شبیه‌سازی هستیم گرچه از ماه‌ها مقدمات آن فراهم شده بود شاهد استقبال گسترده‌ای بودیم که برای دوستان ما قابل تصور نبود.
وی خاطرنشان کرد: حدود ۴۰۰ نفر در این رقابت شرکت کردند. اولین دور هفته گذشته برگزار شد و امروز هم آخرین دور از رقابت برگزار می‌شود و به نفرات برتر جوایزی اختصاص داده می‌شود. ما در حوزه حقوق اساسی علاقمندان زیادی داریم، برای مثال دانشجویان، مردم، جوانان بسیاری علاقمند هستند اما اطلاع‌رسانی یا آموزش کافی نداریم.
دکتر کدخدایی گفت: یکی از اهداف شبیه‌سازی آموزش و تأمین مباحث حقوق اساسی در بین دانشجویان است که آثار ارزنده‌ای دارد. عشق و علاقه به قانون اساسی بسیار زیاد است و امیدواریم ان‌شاءالله برای دوره‌های بعد برنامه‌های مفصل‌تری در بازه‌های زمانی طولانی‌تری در نظر گرفته شود و بتوانیم در جهت توسعه مباحث حقوق عمومی و مشخصاً حقوق اساسی و وظایف و اختیارات شورای نگهبان گام‌های بیشتری برداریم.
قائم مقام دبیر شورای نگهبان تصریح کرد: می‌توانیم این اقدام را مبدأ برای تربیت نیروهای جوان خود برای آینده قرار دهیم. منابع انسانی‌ای که لازم است، آموزش‌های کافی را ببینند از این طریق مشخص شوند و امیدواریم دوستان در آینده جای ما را در شورای نگهبان بگیرند.
وی ادامه داد: در ارتباط با شبیه‌سازی، گروه‌ها به جای اعضای شورای نگهبان قرار می‌گیرند و پرونده‌ها و مصوبات فرضی را بررسی می‌کنند و براساس اختیارات شورای نگهبان اعلام‌نظر می‌کنند و در نهایت باید دفاع کنند. در برخی گروه‌ها سخنگو تعیین شده تا ببینند سختی کار سخنگو به چه شکل است و باید از نظرات شورای نگهبان فرضی دفاع کنند.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به این سؤال که آیا سخنگویی کار سختی است، گفت: شما که رسانه‌ای هستید باید بگویید؛ لیکن ما دوست داریم در بین دوستان رسانه باشیم اما سختی‌های خاص خود را هم دارد.
دکتر کدخدایی در رابطه با مصوبه حمایت از سپاه پاسدان توسط مجلس شورای نگهبان نیز، بیان کرد: دو فوریت مصوبه حمایت از سپاه روز گذشته در شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت و عدم مغایرت آن با قانون اساسی و شرع مقدس هم اعلام شد و برای اجرا به مجلس فرستاده خواهد شد.
سخنگوی شورای نگهبان در رابطه با اینکه آیا شورای نگهبان به طرح اصلاح قانون انتخابات ورود کرده است، تصریح کرد: مصوبه هنوز برای ما ارسال نشده است ان‌شاءالله به محض دریافت حتماً بررسی می‌کنیم و نظر رسمی خود را اعلام خواهیم کرد اما همانطور که قبلا گفته بودم در مسیر اصلاح قانون انتخابات، کارشناسان پژوهشکده شورای نگهبان همکاری خوبی با دوستان مجلس داشتند و مشورت‌های لازم ارائه شد؛ امیدواریم ان‌شاءالله قانون هم به‌گونه ای باشد که بتوان انتخابات رقابتی و سالم را رقم بزنیم. نمی دانم به انتخابات آینده مجلس برسد یا نه؛ الان نمی‌توانم نظری بدهم.
قائم مقام دبیر شورای نگهبان همچنین در پایان در پاسخ به این سؤال که مصوبه اصلاح انتخابات از چه زمانی مهلت دارد تا به قانون تبدیل شود؟ گفت: مهلت‌ها متفاوت است؛ ما ظرف ۲۰ روز در شورای نگهبان فرصت اولیه داریم تا اگر اصلاحات احتمالی لازم داشت به مجلس ارسال شود و نمی‌دانیم مجلس در چه ظرف زمانی‌ای می‌خواهد اصلاح کند ممکن است طولانی باشد و یا در اسرع وقت برای ما ارسال شود.
12345678910...>>>
نسخه قابل چاپ

تـلفن گويـاي شـوراي نـگهبـان  :  66401012

پست الكتـرونيـكي : info@shora-gc.ir

i  n   f   o   @   s   h   o   r   a   -  g  c . i  r

دورنـگار: 66401012

نشاني: تهران - خيابان امام خميني (ره)- روبروي دانشگاه افسري امام علي (ع) -خيابان فلسطين جنوبي - نهاد شوراي نگهبان

بازديدها
تعداد بازديد کنندگان سايت: 30923453 بازدید سایت در امروز: 6027

© كليه حقوق اين سايت متعلق به شوراي نگهبان است.

.