شوراي نگهبان
...
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
1396/1/24 پنجشنبهيادداشتي از دكتر كدخدايي؛
آماري از داوطلبان رياست‌جمهوري!
بررسي آمار داوطلبان انتخابات رياست جمهوري در ادوار گذشته نشان از افزايش قابل توجه ثبت نام كنندگان دارد.
به گزارش اداره كل روابط عمومي شوراي نگهبان، دكتر كدخدايي در يادداشتي در كانال تلگرامي خود با عنوان « آماري از داوطلبان رياست‌جمهوري!» نوشت:

بررسي آمار داوطلبان انتخابات رياست جمهوري در ادوار گذشته نشان از افزايش قابل توجه ثبت نام كنندگان دارد. دوره ششم ۱۱۵ نفر، دوره هفتم ۲۳۸ نفر، دوره هشتم ۷۵۶ نفر، دوره نهم ۱۰۱۵ نفر، دوره دهم ۴۸۲ و بالاخره دوره يازدهم ۶۸۶ نفر ثبت نام كردند. از سوي ديگر اما، تعداد تاييد صلاحيت در اين ادوار حاكي از آن است كه معيارها و شرائط مندرج در اصل يكصد و پانزدهم اجازه تاييد صلاحيت زياد را به شوراي‌نگهبان نمي‌دهد. لذا تعداد افرادي كه در اين ادوار واجد صلاحيت شناخته شدند به ترتيب عبارتند از ۶، ۴، ۱۰، ۸، ۴، و ۸ .
اكنون اين سوال مطرح است چرا برخي از افراد كه قطعا واجد شرائط نيستند اقدام به ثبت نام مي كنند؟ در پاسخ برخي مدعي هستند چون قانون همه موانع و يا شرائط را ذكر نكرده است تعداد افراد ثبت نام كننده افزايش يافته است. ليكن بر هر صاحب عقلي روشن است كه وقتي از رجل سياسي مذهبي سخن گفته مي شود، قطعا حداقلي از سن و يا معلومات(تحصيلات) لازم است و يا وقتي سن خريد خودرو ۱۸ سال است و يا حداقل سن راي دهندگان ۱۸ سال، بديهي است كه سن انتخاب شوندگان كمتر از ۱۸ سال نمي باشد. روشن است كه قصد قانونگذار اين نبوده كه همه شرائط و يا موانع بديهي را ذكر كند، بلكه از طرف ديگر مثلا مقطع سني خاصي را نمي خواسته از جمله موانع به شمارآورد. اين مغالطه رايج مي تواند اين گونه نيز مطرح شود كه مثلا در شرائط قانوني راي دهندگان، عدم جنون شرط شده ولي در شرائط انتخاب شوندگان شرط مشابهي ذكر نشده است! آيا مي توان نتيجه گرفت كه مجانين نيز مي توانند در ثبت نام انتخابات شركت كنند!؟ بديهي است كه اين مغالطه اي آشكار است و پاسخ نيز منفي است.
از اين رو بايد گفت كه شرط سن در شرط مدير و مدبر بودن مستتر است و شرط سواد در رجل مذهبي سياسي بودن. و لذا به دليل اعمال جدي شرائط اصل يكصد و پانزدهم از سوي شوراي نگهبان، تعداد واجدين شرائط در هر دوره بسيار اندك است و اين مي‌تواند در انتخابات پيش رو نيز مبناي بررسي صلاحيت ها باشد.
نسخه قابل چاپ

تـلفن گويـاي شـوراي نـگهبـان  :  66401012

پست الكتـرونيـكي : info@shora-gc.ir

i  n   f   o   @   s   h   o   r   a   -  g  c . i  r

دورنـگار: 66401012

نشاني: تهران - خيابان امام خميني (ره)- روبروي دانشگاه افسري امام علي (ع) -خيابان فلسطين جنوبي - نهاد شوراي نگهبان

بازديدها
تعداد بازديد کنندگان سايت: 30452749 بازدید سایت در امروز: 12926

© كليه حقوق اين سايت متعلق به شوراي نگهبان است.

.