شوراي نگهبان
...
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
اخبار دبیر شورای نگهبان
1397/9/28 چهارشنبه
تأكيد آيت‌الله جنتي بر تقويت وحدت هرچه بيشتر حوزه و دانشگاه
دبير شوراي نگهبان با تأكيد بر شناخت حوزه و دانشگاه از يكديگر گفت: اين دو مرجع علمي با همکاری‌های بیشتر باید به منظور دستیابی به موفقیت‌های چشم‌گیرتر قدم بردارند.
به گزارش اداره کل روابط عمومي شوراي نگهبان، آيت‌الله جنتي در مراسم نكوداشت هفته پژوهش كه دستاوردهاي پژوهشكده شوراي نگهبان به نمايش درآمده بود، ضمن تسليت وفات حضرت فاطمه معصومه عليهاالسلام، گفت: وحدت و حوزه و دانشگاه امري مهم است. قبل از پيروزي انقلاب جدايي بين حوزه و دانشگاه وجود داشت.
دبیر شورای نگهبان افزود: در آن مقطع حوزويان معتقد بودند دانشگاه وجهه و رنگ ديني ندارد و غرب‌زده است. دانشگاهیان نیز معتقد بودند حوزه به درد مردم نمی‌خورد و بايد به سراغ فرهنگ، علوم و صنايع غربي رفت.
وي با اشاره به نقش تأثیرگذار آيت‌الله مطهري، آيت‌الله بهشتي و آیت‌الله مفتح در برقراری رابطه قوی و ایجاد وحدت میان حوزه و دانشگاه اظهار داشت: حوزه و دانشگاه باید همدیگر را به خوبی بشناسند و با همکاری هرچه تمام‌تر در جهت موفقیت‌های چشم‌گیرتری قدم بردارند.
آیت‌الله جنتی با بیان اینکه مجمع مشورتي فقهي و مجمع مشورتي حقوقي از نعمت‌هاي خداوند به شورای نگهبان است، افزود: مجمع مشورتی فقهی با ارشاد مقام معظم رهبری تأسیس شد و پايه‌گذار مجمع مشورتي حقوقي نيز آيت‌الله هاشمي‌شاهرودي است كه براي شفاي ايشان دعا مي‌كنيم كه خداوند سلامتي عاجل به ايشان عطا فرمايد.
وي تصريح كرد: مجمع مشورتي حقوقی با عنوان مركز تحقيقات فعاليت خود را آغاز كرد كه بعداً به پژوهشكده شوراي نگهبان تغيير يافت كه اين مجموعه بركات بسياري داشته است و تقريباً به يك معنا تشكيلات اداري و تشكيلات گوناگون شوراي نگهبان را احياء كرده است.
دبير شوراي نگهبان به موضوع‌شناسي پژوهشكده شوراي نگهبان اشاره كرد و گفت: اين پژوهشكده در خصوص مصوبات مجلس، استفساريه‌ها، نامه‌هاي ديوان عدالت اداري به عنوان بازوي مشورتي، نظرات خود را به شوراي نگهبان ارسال مي‌كند.
وي افزود: پژوهشكده شوراي نگهبان براي اظهارنظرات خود از دستگاه‌هاي مربوطه دعوت مي‌كند و نظرات و دلايل آنها را راجع به مصوبه مي‌گيرد و پس از بررسي و تحقيقات لازم، نتايج و نظرات خود را ارائه می‌نماید.
آيت‌الله جنتي با اشاره به پيشنه‌ي شوراي نگهبان، گفت: اين نهاد پس از انقلاب تأسيس شد كه سابقه و پيشينه‌اي مانند ساير دستگاه‌ها مانند مجلس و دولت در ايران نداشته است؛ لذا اين نهاد به مرور با توجه به ضرورت انتشار مشروح مذاكرات، اقدام به پياده‌سازي و انتشار مشروح مذاكرات شوراي نگهبان از ابتداي تأسيس كرده كه قريب به يكصدوبيست هزار صفحه از این مشروح مذاکرات در دست تدوين و تنقيح است.
وي يكي ديگر از اقدامات پژوهشكده شوراي نگهبان را تبيين جايگاه اين نهاد، معرفي كرد و گفت: هرچند اعضاء و سخنگوي شوراي نگهبان مصاحبه‌هايي دارند و در تبيين جايگاه شورا ايفاي نقش مي‌كنند اما پژوهشكده به طور كامل در همه زمينه‌ها شوراي نگهبان را معرفي و تحقيقات علمي را به دانشگاهيان و حوزويان عرضه مي‌كند.
آیت‌الله جنتی با بيان اينكه كانديداهاي نمايندگي مجلس بايد به مسائل علمي و تحقيقاتي آشنا باشند، گفت: متأسفانه برخي به ابتدائي‌ترين مسائل مربوط به مجلس آشنايي ندارند و چه بسا برخي اصلاً يك بار متن قانون اساسي را نخوانده باشند.
دبير شوراي نگهبان در ادامه گفت: آیا اين نماينده كه درباره مسائل پیچیده اقتصادی که می‌خواهد رأی بدهد، اطلاعات دارد؟ درباره مشکلات جامعه از جمله گرانی‌ها و تورم كه مجلس می‌تواند برای حل آن سهم و نقش داشته باشد، آگاهي دارد؟
وي افزود: مجلس باید بررسی و پژوهش کند که چه چیز و چه کسانی مسبب مشكلات اقتصادي هست، حال بعد از بوجود آمدن این مشکلات راه حل برون رفت از آن چیست؟
آیت‌الله جنتی با تأکید بر آگاهی نامزدهای نمایندگی مجلس به قانون اساسی و مسائل مختلف مجلس و وظایف خود و آشنايي با کمیسیون‌های مختلف، پیشنهاد داد تا نامزدهای نمایندگی مجلس قبل از ورود به مجلس دوره‌های آموزشي را بگذرانند.
وي گفت: این طرح به نظر مناسب است تا مجلس بعد از مطالعه آن، درباره آن طرح بدهد كه در این صورت آینده مجلس بهتر خواهد شد.
دبیر شورای نگهبان با اشاره به اینکه الان مجلس در آستانه بررسی بودجه کشور است، افزود: نمایندگان چقدر به مسائل بودجه که رگ حیاتی مملکت است آشنایی دارند، یعنی کجا و چقدر باید هزینه شود و نظارت کند تا دولت بودجه را در جای مناسب هزینه و از مصارف غیر ضروری جلوگیری نمايد.
آیت الله جنتی با انتقاد از برخی اعمال نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفت: باید نمایندگان در این زمینه نيز در دوره‌هاي اخلاقی شركت كنند تا با وظیفه شرعی و قانونی خود آشنا شوند.
دبیر شورای نگهبان در پايان از مشکلات کنونی کشور به عدم کادرسازی در دستگاه‌های گوناگون اشاره کرد و با قدردانی از تلاش‌های پژوهشکده شورای نگهبان که بسیار موفق بوده است، گفت: جوانان متعهد این پژوهشکده، انقلابی و متدین هستند که بی‌طمع مشغول فعالیت علمی هستند.
-----------
گزارش تصویری برگزاری همایش نکوداشت هفته پژوهش
گزارش تصویری برگزاری نمایشگاه فعالیت ها و دستاوردهای پژوهشکده شورای نگهبان
نسخه قابل چاپ

تـلفن گويـاي شـوراي نـگهبـان  :  66401012

پست الكتـرونيـكي : info@shora-gc.ir

i  n   f   o   @   s   h   o   r   a   -  g  c . i  r

دورنـگار: 66401012

نشاني: تهران - خيابان امام خميني (ره)- روبروي دانشگاه افسري امام علي (ع) -خيابان فلسطين جنوبي - نهاد شوراي نگهبان

بازديدها
تعداد بازديد کنندگان سايت: 31415085 بازدید سایت در امروز: 68189

© كليه حقوق اين سايت متعلق به شوراي نگهبان است.

.