شوراي نگهبان
...
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
اخبار سخنگوی شورای نگهبان
1397/11/7 يكشنبهدکتر کدخدایی:
احياي احزاب شناسنامه دار براي تحقق نظارت همگاني ضروري است
قائم مقام دبیر شورای نگهبان با تأكيد بر اهميت نظارت همگاني بر دولت و مجلس گفت: وجود احزاب داراي هويت مشخص و رسمي براي نقادي سيستماتيك مديران و پيگيري مطالبات مردم از آنها يك ضرورت است و نبايد همواره منتظر باشيم تا شورای نگهبان كاری انجام دهد.
به گزارش اداره كل روابط عمومی شورای نگهبان، دکتر عباسعلی کدخدایی سخنگو و قائم مقام دبیر شورای نگهبان پیش از ظهر امروز یکشنبه طی سخنانی در سی و پنجمین نشست میان‌دوره‌ای دفتر تحکیم وحدت که با شعار «نوسازی مشارکت، کارآمدی جمهوریت» در قم برگزار شد، با تسليت ايام شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) گفت: باید در زندگی شخصی، سیاسی و اجتماعی فاطمي زندگي كنيم.
وی با تبریک چهلمین سالگرد پيروزي شکوهمند انقلاب اسلامي باوجود کارشکنی‌های دشمنان گفت: انقلاب اسلامی تاكنون به خیلی از اهداف خود رسیده و چهل سالگی انقلاب نیز آغازی بر تكامل انقلاب و آغاز اصلاح توفیقات بدست آمده است.
دکتر کدخدایی با بیان اینکه يكي از مؤلفه هاي اصلي مشاركت روشن بودن هدف است افزود: نهضت انقلاب اسلامی، هدفمند و دارای اهداف مشخص و روشن بود و آن زمان اینطور نبود که فقط مردم به صحنه بیایند و بعد تصمیم بگیریم که راهمان را ادامه دهیم یا خیر؛ حضور مردم هدفمند بود چون اهداف نهضت و انقلاب اسلامی از سوی حضرت امام تبین می‌شد و افق آینده بسیار روشن بود.
عضو حقوقدان شورای نگهبان یادآور شد: حضرت امام (ره) دنبال ایجاد نظام سیاسی جدیدی بود و ایشان هیچگاه اجازه ندادند با تغییراتِ شکلیِ ساده، انقلاب به انحراف کشیده ‌شود.
وی افزود: اگر قبل از پیروزی انقلاب از مردم سوال پرسیده می‌شد که چرا علیه رژیم مبارزه می‌کنید، هدف‌شان مشخص بود؛ اینطور نبود که هدف، تنها حل مشکلات اقتصادی و آزادی زندانیان باشد اهداف فراتر بود که همه این مسائل را در بر می‌گرفت.
دکتر کدخدایی با بیان اینكه ويژگي و مؤلفه ديگر مشاركت، احساس مسئوليت، آگاهي و علاقه است، تصریح کرد: امروز شما آگاهانه و عاقلانه در این‌جا حضور پیدا كرده‌اید. آیا كسانی كه به اردو‌های جهادی می‌روند هدف آنها كسب امتیاز است؟ قطعاً اینگونه نیست و حتی امكان دارد آنها از تحصیل خود نیز عقب بمانند، ولی از سر احساس مسئولیت و نوع دوستی با حضور در مناطق محروم به مردم خدمت می‌كنند.
عضو حقوقدان شورای نگهبان افزود: در استقرار نظام نیز این احساس مسئولیت و ورود آگاهانه و عاقلانه به مسائل وجود داشت و در استمرار نظام هم این اتفاق را شاهد هستیم.
دکتر کدخدایی با بیان اینكه اوایل انقلاب مشکلات زیادی در مناطق مختلف كشور به خصوص در مناطق مرزی اتفاق افتاد كه این اتفاقات با اراده و احساس مسئولیت جوانان حل شد، ادامه داد: در هشت سال جنگ تحمیلی نیز مردم با احساس مسئولیت و آگاهانه و با دست خالی جان خود را برای نظام فدا كردند.
وی به حضور جوانان مدافع حرم در عرصه دفاع از حریم ولایت اشاره كرد و افزود: آیا این جوانان برای حقوق و جایگاه بهتر به دفاع از حریم اهل بیت پرداختند؟ قطعاً اینگونه نیست و شهدای مدافع حرم براساس احساس مسئولیت و اینكه باید در سرنوشت جامعه خود مؤثر باشند و در جهت بقای نظام حركت كنند جان خود را در آن سوی مرز‌ها برای دفاع از حریم انقلاب اسلامی فدا كردند.
قائم مقام دبیر شورای نگهبان با طرح این سؤال كه آیا تمام حركت‌هایی كه برای استقرار انقلاب اسلامی انجام شده كافی است، گفت: اگر احساس مسئولیت و حركت آگاهانه وجود داشته باشد باز هم یك مؤلفه متغیر داریم و آن روش‌ها و ابزار‌هایی است كه دشمن استفاده می‌كند و این ابزار‌ها هیچ وقت یكسان نبوده است.
وی افزود: با وجود احساس مسئولیت و آگاهانه بودن، باید نسبت به دشمن و روش‌های او نیز شناخت داشته باشیم و بدانیم كه از چه موضع و چه نقطه‌ای حركت می‌كند؛ مثلاً در اوایل انقلاب و در دهه ۶۰ حركت‌های منافقین بیشتر در جهت ترور مقامات و مردم بود و این حركت نیز اثرگذار بود، ولی امروز شاید دشمن دیگر با این روش‌ها وارد نشود و روش‌های جدیدی را به كار بگیرد.
دكتر كدخدایی تحریم و جنگ اقتصادی را از روش‌های جدید دشمن برای ضربه زدن به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران برشمرد و تاکید کرد: راهکار اساسی مقابله با نقشه دشمن در زمینه تحریم و جنگ اقتصادی مقاومت و اقتصاد مقاومتي، تكيه به توان داخلي، مشاركت در حوزه اقتصادي، كارآفريني و کاری از جنس اردوهاي جهادي است.
سخنگوی شورای نگهبان در ادامه سخنان خود با اشاره به اصل هشتم قانون اساسی (امر به معروف و نهی از منكر) كه مغفول مانده است، تصریح كرد: ما فقط یاد گرفته‌ایم كه در برخی رفتار‌های فردی كه از كسی خطایی سر می‌زند به او تذكر بدهیم و این در حالی است كه اصل هشتم قانون اساسی بر سه نوع نظارت تأكید دارد و آن هم «نظارت مردم بر دولت»، «نظارت دولت بر مردم» و «نظارت مردم بر مردم» است كه مورد غفلت واقع شده است.
قائم مقام دبیر شورای نگهبان با اشاره به وجود قانون حداقلی در حوزه امر به معروف و نهی از منكر خاطرنشان كرد: در سال ۹۲ یك قانون حداقلی در این حوزه تصویب شد كه شاید هم غیرمرتبط بود و بنده نیز آن زمان به این قانون اعتراض داشتم و طی مصاحبه‌ای اعلام كردم كه این قانون نمی‌تواند نیاز‌های جامعه ما را حل كند. در هر حال باید به اعضای خبرگان كه سه مؤلفه نظارت را در اصل هشتم قانون اساسی پیش‌بینی كرده‌اند درود بفرستیم.
دكتر كدخدایی با تأكید بر اینكه باید سه مؤلفه‌ «نظارت مردم بر دولت»، «نظارت دولت بر مردم» و «نظارت مردم بر مردم» را از مسئولان مطالبه كنیم، اظهار كرد: با این وجود اگر بخواهیم امر به معروف را تفسیر كنیم تفسیر آن هم همین است؛ لذا لازم است امر به معروف و نهی از منكر در تمام بخش‌ها اجرایی شود.
وی با بیان اینكه نظارت یك مسئولیت دائمی و همگانی است، تأكید كرد: هر فردی باید این نظارت را آگاهانه نسبت به جامعه، مردم و مقامات دولتی انجام دهد و البته دولت هم باید این نظارت را نسبت به مردم داشته باشد.
قائم مقام دبیر شورای نگهبان با اشاره به اینكه نظارت مسئولین بر مردم یعنی نظم اجتماعی كه باید از طریق نهاد‌های رسمی اعمال شود و این نهاد‌ها باید وظایف خود را به درستی انجام دهند، تصریح كرد: مطالباتی هم كه مردم از مسئولین دارند همان نظارت مردم بر مسئولین است.
سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینكه وقتی امر به معروف و نهی از منكر مطرح می‌شود فقط رفتار‌های شخصی در ذهن می‌آید، افزود: در هر حال باید برای نظارت مسئولانه و اصلاح امور پیشنهاد هم بدهیم و شرط این كار این است كه نسبت به مبانی و جزئیات شناخت داشته باشیم.
وی تأكید كرد: مشاركت در نظارت بر كارگزاران یكی از مواردی است كه باید به آن توجه داشته باشیم.
دكتر كدخدایی با بیان اینكه گاهی اوقات نظارت می‌تواند به صورت جمعی باشد، گفت: نظارت جمعی یا همان NGOها در واقع همان تشكل¬هاي مردم نهادی هستند كه برای اصلاح امور جامعه در مسائل سیاسی و اجتماعی شكل گرفته‌اند، اما ما در بخش NGO و در حوزه سیاسی فقیر هستیم.
قائم مقام دبیر شورای نگهبان به نقش تاثیرگذار احزاب در امر به معروف و نهی از منكر در حوزه سیاسی اشاره كرد و افزود: ما احزاب را دست كم گرفته‌ایم و فقط به یكسری از تشكل‌ها كه هویت مشخصی ندارند و هر از گاهی ظاهر می‌شوند بسنده كرده‌ایم.
وی تصریح كرد: احزاب دارای هویت مشخص هستند و در حوزه سیاسی كار آنها نقد مدیران سیاسی و حزب مقابل خودشان است و این یك امر به معروف سیستماتیك است پس اگر در كشوری دولت پایه، حزب مخالف و یا گروه اقلیت به وجود می‌آید این خیلی مؤثر است.
سخنگوی شورای نگهبان با تأكید بر اینكه باید احزاب را در جامعه زنده كنیم تا احزاب دارای هویت داشته باشیم تا سرنوشت مجلس و دولت‌ها اینگونه نباشد، اظهار كرد: امروز افرادی را در مجلس فعلی داریم كه در استان و منطقه خود یك نگاه سیاسی و در مجلس یك نگاه سیاسی دیگری را دنبال می‌كنند، چون ما سازمانی نداریم كه از طریق پیگیری‌ها و مطالبات مؤثر از نمایندگان عملكرد آنها را زیر ذره بین بگذارد؛ به همین دلیل است كه همواره منتظریم تا شورای نگهبان كاری انجام دهد.
دكتر كدخدایی با اشاره به اینكه نظام جمهوری اسلامی ایران از نظر رسانه‌ای یك نظام مظلوم است، چون ما به آن اندازه كه علیه نظام تبلیغات و هزینه می‌شود نتوانستیم در داخل و خارج، انقلاب و اهداف آن را تبیین كنیم، اظهار كرد: یكی از مسائلی كه شما دانشجویان می‌توانید در آن ورود پیدا كنید و سهم مشاركت خود در كارآمدی نظام را انجام دهید جهاد تبلیغی است. شما می‌توانید مبانی نظام را مخصوصاً الان كه در آستانه جشن ۴۰ سالگی انقلاب قرار داریم از طریق همین اردو‌ها تبلیغ كنید.
سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به طراحی و نقشه دشمنان برای ضربه به نظام در چهل سالگی انقلاب گفت: انقلاب در این ۴۰ سال یك نهال نوپا بوده اگر چه در جا‌هایی توقف و انحراف داشته‌ایم، اما این دلیل نیست كه هر چه اتفاق افتاده اشتباه بوده است؛ معتقدم انقلاب به خیلی از اهداف خود رسیده و ۴۰ سالگی انقلاب نیز آغازی است برای تكامل انقلاب و آغازی است بر این كه اگر اشتباهی بوده آن را اصلاح كنیم.
دكتر كدخدایی به نقش فعال و خلاق جوانان در حل بسیاری از مشكلات اشاره كرد و افزود: اخیراً نیز شاهد هستیم كه رهبر معظم انقلاب در انتصابات خود متولدین دهه ۶۰ و كسانی كه جنگ و انقلاب را لمس نكرده‌اند منصوب می‌كند پس امكان استفاده از ظرفیت جوانان با تدابیر رهبری فراهم شده است.
عضو حقوقدان شورای نگهبان با بیان اینكه امروز برخی‌ها انتقاداتی به نظام دارند و انتقادات آنها به حوزه شخصی وارد می‌شود، تصریح كرد: وقتی كه این افراد به خاطر مشكل شخصی خود می‌گویند باید قانون را كنار بگذاریم و آن را نادیده بگیریم و این ظلم به قانون، مردم و جمهوری اسلامی است.
وی با اشاره به فتنه 88 خاطرنشان كرد: در انتخابات ۸۸ عده‌ای نزد ما آمدند و گفتند شورای نگهبان را كنار بگذاریم و یك عده دیگری كار نظارت را انجام دهند، آیا قانون این را می‌گوید؟ همین‌ها كه آن موقع می‌گفتند باید قانون را كنار بگذاریم آیا اگر این اتفاق می‌افتاد سنگ روی سنگ بند می‌شد در واقع پیشنهاد رسمی این افراد این بود كه شورای نگهبان كنار برود و شورایی متشكل از قضات و دیگر افراد كار نظارت بر انتخابات را انجام دهند.
سخنگوی شورای نگهبان با بیان آنچه انقلاب اسلامی را پیش می‌برد حفظ نظم و اجرای قانون در تمام ابعاد است، افزود: مشكلات را باید در مسیر قانونی حل كنیم و این مسیر قانونی در قانون اساسی مشخص است با این وجود در جریان انتخابات ۸۸ كسانی كه گزینه آنها بنا بر رأی مردم موفق نشده بودند می‌گفتند كه شورای نگهبان باید كنار برود.
دكتر كدخدایی بیان كرد: بنده به عنوان كسی كه ۲۰ سال است در حوزه قانون اساسی كار می‌كنیم می‌گویم كه قانون اساسی كشورمان از مترقی‌ترین قوانین اساسی در دنیا است، چون به مسائل مختلف همچون حقوق شهروندی، آزادی‌ها، وظایف كارگزاران و به بُعد جمهوریت نظام توجه شده است؛ با این وجود چه لزومی دارد قانون اساسی را نادیده بگیریم تا منافع شخصی‌مان تأمین شود.
قائم مقام دبیر شورای نگهبان با بیان اینكه فتنه ۸۸ یك انحراف از قانون و منافع نظام و مردم بود افزود: در این فتنه عده‌ای به دنبال این بودند كه منافع شخصی خود را بر منافع مردم و نظام حاكم كنند، اما مردم این را نپذیرفتند و دست رد به سینه فتنه‌گران گذاشتند.
وی با بیان اینكه یك شرایط حداقلی وجود دارد كه شورای نگهبان باید براساس آن درباره صلاحیت كاندیدا‌ها اعلام نظر كند، تصریح كرد: در انتخابات مجلس ۱۲ هزار نفر ثبت‌نام كردند و بيش از 6 هزار نفر آنها تأیید صلاحیت شدند با این وجود شورای نگهبان دیگر كاره‌ای نیست كه بگوید كدام‌یك از این افراد شایسته‌تر هستند كه مردم به آنها رأی دهند. چه‌بسا در بین این نزديك به ۷ هزار نفر افراد شایسته‌تری هم وجود داشته است كه رأی نیاورده‌اند؛ در هر حال انتخابات حداكثری همین است و كسی كه انتخاب می‌شود الزاماً مفهومش این نیست كه شایسته‌تر است.
سخنگوی شورای نگهبان با تأكید بر اینكه این شورا هیچ‌گاه براساس نگاه‌های سیاسی در خصوص بررسی صلاحیت كاندیدا‌ها ورود پیدا نمی‌كند، چون خودش یك باشگاه و حزب سیاسی نیست كه بخواهد براساس چارچوب سیاسی افراد نظر بدهد، تصریح کرد: شورای نگهبان منطبق بر قانون نظر می‌دهد. با این وجود تك‌تك اعضاء باید به این برسند كه فرد، شرایط حداقلی را برای تأیید صلاحیت دارد.
وی ادامه داد: شورای نگهبان برای شفافیت آراء در حوزه تقنین هیچ محدودیتی ندارد و رأی ما مشخص است، ولی در حوزه سیاسی قانونگذار هیچ تكلیفی نكرده است؛ در هر حال برای شفافیت در حوزه سیاسی باید تصمیم‌گیری شود كه آیا می‌توان آراء را علنی كرد یا نه و هنوز هم در این مورد تصمیمی گرفته نشده است.
وی تأكید كرد: قانون انتخابات ناكارآمد و حداقلی است و در تراز انقلاب اسلامی نیست و همه بر این موضوع وفاق دارند كه این قانون، قانون خوبی نیست در هر حال ما پیگیری‌های از طریق رئیس مجلس، نمایندگان و دولت داشته‌ایم و مجموعه خوبی نیز تدوین شده و قرار بر این شده كه به صحن مجلس برود البته پیش از طرح این موضوع بحث استانی شدن انتخابات مطرح شد.
دكتر كدخدایی اضافه کرد: شورای نگهبان به استانی شدن و استانی نشدن انتخابات اصراری ندارد ولی آنچه باید رعایت شود اصل اول سیاست‌های كلی انتخابات است و از طرفی استانی شدن انتخابات نباید منجر به كاهش مشاركت مردم در انتخابات و یا مسائل امنیتی شود. همچنین نباید ارتباط نمایندگان با حوزه‌های انتخابیه كاهش یابد.
عضو حقوقدان شورای نگهبان در پاسخ به این سؤال كه آیا شورای نگهبان بعد از تصویب اعتبارنامه نمایندگان در دوره چهار ساله حضور آنها در مجلس نیز می‌تواند نظارت استصوابی خود را ادامه دهد، تصریح كرد: شورای نگهبان به این موضوع ورود نكرده است البته برخی اعتقاد دارند كه این نظارت استصوابی باید ادامه داشته باشد، ولی شورای نگهبان تاكنون این رويه و تفسیر را نداشته است.
دكتر كدخدایی با بیان اینكه تأیید صلاحیت افراد طبق قانون فقط مربوط به یك دوره است و در دوره بعدی انتخابات تمام كاندیدا‌هایی كه در دور قبل تأیید صلاحیت شده بودند مجددا باید مورد بررسی صلاحیت قرار گیرند، گفت: اصل ۸۶ قانون اساسی می‌گوید نمی‌تواند نمایندگان را به حسب نمایندگی تحت تعقیب قرار داد با این وجود نماینده حق دارد كه به یك مصوبه رأی مثبت و یا منفی بدهد و یا در مورد موضوعی اظهارنظر كند، ولی اگر یك نماینده در پشت تریبون به یك فرد فحاشی كند این جزء وظایف نمایندگی نیست؛ لذا شورای نگهبان به مسائلی كه مربوط به وظایف نمایندگی است ورود نمی‌كند.
سخنگوی شورای نگهبان در خصوص كاندیداتوری زنان در انتخابات ریاست جمهوری نیز گفت: در رابطه با اینكه زنان می‌توانند در انتخابات ریاست جمهوری شركت كنند یا نه آراء فقهی با هم متفاوت است و برخی می‌گویند زنان می‌توانند در این انتخابات كاندیدا شوند و برخی می‌گویند نمی‌توانند، ولی نظر مشهور این است كه نمی‌شود. از این‌رو نظر مشهور چیزی نیست كه شورای نگهبان بخواهد از آن عدول كند، ولی ممكن است در آینده گشایشی شود.
------------
گزارش تصویری : حضور دکتر کدخدایی در نشست میان دوره اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان دانشگاهها و مراکز آموزش عالی سراسر کشور
نسخه قابل چاپ

تـلفن گويـاي شـوراي نـگهبـان  :  66401012

پست الكتـرونيـكي : info@shora-gc.ir

i  n   f   o   @   s   h   o   r   a   -  g  c . i  r

دورنـگار: 66401012

نشاني: تهران - خيابان امام خميني (ره)- روبروي دانشگاه افسري امام علي (ع) -خيابان فلسطين جنوبي - نهاد شوراي نگهبان

بازديدها
تعداد بازديد کنندگان سايت: 30465671 بازدید سایت در امروز: 2202

© كليه حقوق اين سايت متعلق به شوراي نگهبان است.

.