شوراي نگهبان
...
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
اخبار سخنگوی شورای نگهبان
1397/12/11 شنبهدکتر کدخدایی:
شورای نگهبان ابزار شایسته‌سنجی ندارد/ استقبال از پیشنهادها فارغ از هر گروه و جناح
سخنگوي شوراي نگهبان بیان کرد: ما از هر پیشنهادی فارغ از هر گروه و جناح استقبال می‌کنیم، همچنین جلساتی را به صورت جسته و گریخته با افراد داشته‌ایم که آنها می‌توانند خودشان در صورت صلاحدید اعلام کنند.
به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، دکتر کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری امروز (شنبه 11 اسفند) با اصحاب رسانه، ضمن عرض تسلیت ارتحال آیت‌الله مؤمن عضو فقيد فقهاي شوراي نگهبان به جامعه روحانيت، علما، حوزه علميه قم و همه مردم، گفت: فقدان ايشان خسران بزرگي براي جامعه علمي و ديني و هم براي شوراي نگهبان است؛ آيت‌الله مؤمن يكي از اركان اين نهاد بودند.
دكتر كدخدايي با اشاره به مصوبات بررسي شده در شوراي نگهبان، اظهار داشت: تعداد هشت مصوبه‌ی مجلس شوراي اسلامي مورد بررسی قرار گرفته و اظهارنظر شده است. (لینک گزارش کامل اظهارنظرهای شورای نگهبان)
وي با اشاره به بررسي لايحه بودجه سال 1398 كل كشور خاطرنشان كرد: به دلیل بررسی مصوبات مفصل در جلسات گذشته شورای نگهبان كه وقت زيادي به آنها اختصاص يافت، هنوز شورای نگهبان به طور کامل به بررسی بودجه ورود نداشته است.
قائم‌مقام دبير شوراي نگهبان افزود: البته در هفته گذشته بررسی کلیات و قسمت‌هایی از لایحه بودجه سال 98 کل کشور را آغاز کرده‌ایم و این هفته جلسات فوق‌العاده‌ای برای بررسی لایحه بودجه سال آتی داریم و امیدواریم این هفته در مورد این لایحه اعلام نظر کنیم.
سخنگوی شورای نگهبان در تشریح نظرات اين شورا در خصوص مصوبات بررسي‌شده، گفت: «لايحه ادغام شرکت‌ها و تشکيل سازمان صنايع دريايي نيرو‌هاي مسلح»، « طرح دوفوريتي اصلاح ماده (13) قانون جامع خدمات‌رساني به ايثارگران» و «طرح تمديد مهلت اجراي آزمايشي قانون شوراهاي حل اختلاف» مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشدند.
دكتر کدخدایی افزود: اعضای این شورا در جلسه 10 بهمن ماه نیز ضمن بررسی لایحه حفاظت از خاک دو ایراد به این لایحه گرفتند، ایرادات شورای نگهبان درباره مبهم بودن بندهایی از این لایحه بود و تا زماني كه ابهامات آن برطرف نشود، مجلس شوراي اسلامي نمي‌تواند اصرار كند تا اين مصوبه به مجمع تشخيص مصلحت نظام برود.
وي اظهار داشت: دو مصوبه مفصل يعني لایحه «پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان» با 11 ایراد و طرح «حداکثر استفاده از توان توليدي و خدماتي کشور و حمايت از کالاي ايراني» نيز تقريباً با 20 ايراد جهت اصلاحات مورد نياز به مجلس شوراي اسلامي ارسال شد.
دكتر كدخدايي در خصوص طرح اصلاح قانون بودجه سال 1397 کل کشور گفت: اعضای شورای نگهبان اين طرح را به دلیل تغییرات زیادی که در درآمدها و هزینه‌های دولت از سوی مجلس ایجاد شده بود، ایرادات گذشته را کماکان به قوت خود باقی دانست و آن را مغاير اصل 52 قانون اساسي و نظريه تفسيري شماره 287 مورخ 1374/3/17 اعلام كرد؛ از این‌رو در صورت لزوم متمم يا اصلاح بودجه سال 97، بايد از طريق لايحه دولت تهيه و ارسال گردد.
قائم مقام دبير شوراي نگهبان تصریح کرد: در نهايت لايحه «موافقتنامه بين دولت جمهوري اسلامي ايران و کميسيون اقتصادي و اجتماعي آسيا و اقيانوسيه به نمايندگي از سازمان ملل متحد درباره تأسيس مرکز آسيا و اقيانوسيه براي توسعه مديريت اطلاعات بلايا»، از آنجا كه متن رسمي اساسنامه مورد اشاره در ماده 2 و ساير مواد اين لايحه به ضميمه آن به شوراي نگهبان ارسال نشده بود، اظهارنظر نسبت به آن ‌پس از وصول اساسنامه فوق‌الذكر انجام خواهد شد.
سخنگوي شوراي نگهبان در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه رئیس‌جمهور در صحبت‌های اخیر خود اعلام کرده‌اند که نهادهای مختلف از جمله شورای نگهبان موافقت خود را با لایحه پالرمو اعلام کرده‌اند، آیا واگذاری تصمیم‌گیری در این خصوص به مجمع تشخیص از سوی شورای نگهبان را می‌توان به معنای موافقت شورای نگهبان تعبیر کرد؟ گفت: این را من شنیدم اما فکر می‌کنم تسامحی در فرمایشات ایشان بود؛ چون هر دو لایحه مربوط به پالرمو و CFT با ایراداتی از سوی شورای نگهبان برای مجلس ارسال شده است و چون اختلافی بوده است در مجمع تشخیص مصلحت در حال بررسی است.
دكتر کدخدایی افزود: ایرادات محتوایی شورای نگهبان به پالرمو مرتفع شده بود اما اشکالات هیأت نظارت مجمع تشخیص مصلحت هم درباره آن مطرح شد و در نتیجه ما ایراداتی به این لایحه وارد کردیم و به دلیل اختلافی شدن مجلس و شورای نگهبان، این موضوع در مجمع در حال بررسی است و همچنین عمده ایرادات ما درباره CFT هم در مجلس مرتفع نشده و مجمع در حال بررسی این مسأله هم است.
وی در واکنش به اینکه برخی درباره این لوایح درخواست رفراندوم دارند، بیان کرد: هراسی از این موضوع وجود ندارد، اما تا زمانی که مراجع قانونی وظایف خود را انجام نداده‌اند بیان این مسأله موضوعیت ندارد و باید دید مجمع تشخیص مصلحت چه تصمیمی می‌گیرد.
قائم مقام دبير شوراي نگهبان در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا موضوع هزینه انتخابات برای کاندیدا‌ها و همچنین بحث رجل سیاسی در لایحه جامع انتخابات مدنظر قرار گرفته است، گفت: مجلس و دولت در حال بررسی قوانین مربوط به انتخابات هستند و امیدواریم موارد اصلاحی در مجلس مدنظر قرار بگیرد، البته اکنون در مراحل ابتدایی است و به احتمال بسیار بررسی لایحه جامع انتخابات به سال آينده موکول شود.
وي درباره وظایف شورای نگهبان در اعلام شاخص‌ها و معیارهای رجل سیاسی طبق سیاست‌های کلی انتخابات، گفت: مواردی که در سیاست‌های کلی انتخابات بر عهده شورای نگهبان بوده همچون بحث رجل سیاسی، انجام و به مجلس اعلام شده است.
دكتر کدخدایی در واكنش به سؤالي مبني بر اينكه برخی‌ها به عملکرد شورای نگهبان در تأیید صلاحیت‌ نامزدهای دهمين دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي اعتراض دارند؛ آیا عدم اقناع افکار عمومی درباره ردصلاحیت‌ها و همچنین نظارت استصوابی شورای نگهبان می‌تواند در حضور مردم در انتخابات آتی تأثیرگذار باشد، گفت: شورای نگهبان طبق قانون وظیفه قانونی خود را انجام می‌دهد و وقتی وظیفه قانونی ما است باید آن را انجام دهیم و افکار عمومی نیز آن را قبول می‌کنند مگر اینکه برخی‌ها قانون را قبول نداشته باشند.
سخنگوي شوراي نگهبان در رابطه با موضوع توئیت اخیرش و در پاسخ به سؤال دیگری درباره انتقادات چهره‌های اصلاح‌طلب نسبت به نظارت استصوابی و اینکه آیا اصلاح‌طلبان می‌توانند نشستی با شورا در این مورد داشته باشند، بیان کرد: ما از هر پیشنهادی فارغ از هر گروه و جناح استقبال می‌کنیم، همچنین جلساتی را به صورت جسته و گریخته با افراد داشته‌ایم که آنها می‌توانند خودشان در صورت صلاحدید اعلام کنند. 
دکتر کدخدایی ادامه داد: ما از شنیدن حرف حسابی هراسی نداریم ولی به شرط اینکه حرف حسابی باشد. وقتی که برخي افراد هر روز و در سه نوبت صبح، ظهر و شب علیه شورای نگهبان بیانيه صادر می‌کنند، بالاخره باید پاسخی برای این افراد وجود داشته باشد که این توئیت هم پاسخی به این افراد بود که هر روز مطالب خود را تکرار می‌کنند.
وی در واکنش به درخواست برخی رسانه‌ها برای حضور در جلسات بررسی مصوبات و صلاحيت نامزدها در شورای نگهبان اظهار كرد: مشروح مذاكرات شوراي نگهبان در خصوص بررسی مصوبات منتشر می‌شود و بعضاً خبرنگاران و تصویربرداران از جلسات شورا عکس و فیلم‌هایی نيز تهیه می‌کنند، اما شوراي نگهبان مانند مجلس شوراي اسلامي الزام قانوني براي پخش مستقيم مذاكرات ندارد؛ از طرفي جلسات بررسي صلاحيت نامزدهاي انتخاباتي با توجه به اينكه مربوط به حريم خصوصي افراد است، امكان منتشر كردن مشروح مذاكرات و پخش آن اصلاً وجود ندارد.
دكتر کدخدایی در پاسخ به سئوالی درباره لایحه جامع انتخابات و طرح استانی شدن انتخابات نیز اظهار داشت: بنده در حال حاضر نمی‌توانم درباره این طرح و لایحه اظهارنظر کنم اما ای کاش مجلس و دولت زودتر از این به فکر اصلاح قانون انتخابات می‌افتادند اما باز هم خوشحالیم که وارد کار شدند و امیدواریم اصلاحات آنها هر چه زودتر انجام شود و به انتخابات بعدی برسد.
وي در پاسخ به سؤالي مبنی بر اینکه بسیاری از فعالان سیاسی معتقد هستند نظارت استصوابی راه را بر غیرشایستگان باز می‌کند و منشأ ناکارآمدی، مریدپروری و فساد گستری است و برای این مسأله هم به فساد برخی نمایندگان در دوره‌های مختلف و مصوباتی که کارآمدی ندارد، اشاره می‌کنند؛ برای حل این معضل چه راهکاری دارید، بیان کرد: شورای نگهبان براساس قوانین انتخابات مجلس و دولت، شرایط حداقلی را برای بررسی صلاحیت کاندیداها دارد و بر اساس حداقل‌ها کاندیداها را بررسی می‌کند. ما ابزار شایسته‌سنجی نداشته و نداریم و این کار بستگی به انتخاب مردم و معرفی گروه‌ها و جناح‌های سیاسی دارد. اگر گروه‌های سیاسی در این جهت گام بردارند و افراد شایسته معرفی کنند، این مشکل هم رفع می‌شود.
قائم مقام دبير شوراي نگهبان در پاسخ به سؤال ديگري مبنی بر اینکه در لایحه جامع انتخابات به نظر می‌رسد دولت به دنبال دولتی کردن انتخابات است و دست شورای نگهبان را در انتخابات کاملاً بسته از جمله موضوع هیأت نظارت بر انتخابات کاملاً از دست شورای نگهبان خارج شده، نظر شما به عنوان سخنگوی شورای نگهبان درباره این لایحه چیست؟ توضیح داد: این موارد لایحه است و هر لایحه و طرحی در حد پیشنهاد است و تا زمانی که به تصویب مجلس نرسد نمی‌توانیم درباره آن اظهارنظر کنیم و بعد از اعلام نظر مجلس شورای نگهبان هم اظهارنظر می‌کند.
وي همچنین در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه در جریان تدوین لایحه جامع انتخابات توسط دولت چقدر با شورای نگهبان مشورت شده است؟ گفت: هیچ مشورتی در جریان تدوین این لایحه با شورای نگهبان انجام نشده است.
سخنگوي شوراي نگهبان همچنین در پاسخ به سؤال دیگری درباره اینکه اکنون شورا‌های شهر دارای مشکلات بسیاری هستند و آیا بهتر نیست نظارت بر انتخابات شورا‌های شهر و روستا هم بر عهده شورای نگهبان قرار گیرد، بیان کرد: بر اساس اصل ۹۹ قانون اساسی نظارت بر انتخابات شورا‌ها با شورای نگهبان نیست و ما هم مایل نیستیم و توان آن را هم نداریم، اما پیشنهاد داده‌ایم تا سازمان مستقلی برای این منظور ایجاد شود که فکر می‌کنم مجلس به فکر تدوين این موضوع است.
دكتر کدخدایی در ادامه در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه نظر شما نسبت به برگزاری انتخابات مجلس به صورت تناسبی چیست و آیا با قانون مغایرت دارد؟ گفت: برگزاری انتخابات مجلس به صورت تناسبی به عدالت نزدیک‌تر است، اما تصمیم‌گیری درباره چگونگی اين موضوع بر عهده مجلس است اگرچه شورای نگهبان هم پیشنهادات خود را ارائه کرده است؛ در مجلس هم پیشنهادات متعددی مطرح شده که باید ببینیم مجلس چه مصوبه‌ای برای این منظور خواهد داشت تا ما هم درباره آن اظهارنظر کنیم.
وی در پاسخ به سؤالی درباره شکایت شورای نگهبان از محمود صادقی درباره اظهاراتش در زمینه بررسی صلاحیت‌ها، گفت: شورا بر اساس قانون تنها می‌تواند شکایت خود را از نمایندگان به هیأت نظارت بر عملکرد نمایندگان ارائه دهد و این موضوع در هیأت نظارت بر نمایندگان در حال پیگیری است؛ اما بنده از آخرین اخبار آن اطلاعی ندارم.
قائم مقام دبير شوراي نگهبان همچنین در پاسخ به سؤالی درباره زمان معرفی سه حقوقدان شورای نگهبان به مجلس گفت: ۲۶ تیر ماه هر سه سال يك بار، نيمي از حقوقدانان شورای نگهبان به مجلس معرفی می‌شوند.
-----------------
گزارش تصویری نشست خبری دکتر کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان - شنبه یازدهم اسفند 97
نسخه قابل چاپ

تـلفن گويـاي شـوراي نـگهبـان  :  66401012

پست الكتـرونيـكي : info@shora-gc.ir

i  n   f   o   @   s   h   o   r   a   -  g  c . i  r

دورنـگار: 66401012

نشاني: تهران - خيابان امام خميني (ره)- روبروي دانشگاه افسري امام علي (ع) -خيابان فلسطين جنوبي - نهاد شوراي نگهبان

بازديدها
تعداد بازديد کنندگان سايت: 30883844 بازدید سایت در امروز: 1351

© كليه حقوق اين سايت متعلق به شوراي نگهبان است.

.