شوراي نگهبان
...
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
1398/2/12 پنجشنبهدکتر ره پیک در آیین اختتامیه مسابقات شبیه سازی شورای نگهبان:
برگزاری مسابقات بررسی نظارت بر انتخابات در آینده/ استعدادها در مسابقات شبیه سازی شورای نگهبان شکوفا شدند
عضو حقوقدان و رئیس پژوهشکده شورای نگهبان با بیان اینکه در مسابقات شبیه سازی علمی شورای نگهبان استعدادها شکوفا شدند ابراز امیدواری کرد که با برنامه ریزی، مسابقات بررسی نظارت بر انتخابات نیز برگزار شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، دکتر ره پیک عضو حقوقدان و رئیس پژوهشکده شورای نگهبان عصر روز پنج شنبه طی سخنانی در اختتامیه رقابت علمی شورای نگهبان، گفت: توجه به علم و مباني علمي و انگيزه و پيگيري، از جمله  صفاتی بود که  در این دور از مسابقات مشاهده كرديم که انشاءالله اين مجموعه‌ها بتوانند آثار و بركات مثبت خودشان را ايجاد بكنند.
وی افزود: شوراي نگهبان يك مجموعه بسيار مهمي در كشور است و كاري كه در شوراي نگهبان انجام مي‌شود، كار مؤثر و سرنوشت‌سازی است؛ چه در حوزه های نظارت بر تقنين و نظارت بر انتخابات و چه در تفسير قانون اساسی و دیگر حوزه ها. 
عضو حقوقدان شورای نگهبان تصریح کرد: اينكه توجه جامعه علمي و بعد از آن افكار عمومي به فعاليت‌ها و نقش شوراي نگهبان در كشور و تصميم‌گيري‌هاي كشور جلب شود و اين نوع تصميم‌گيري‌ها تبيين شود، آثار و برکات زيادي دارد.
دکتر ره پیک ادامه داد: از طريق اين برنامه علمي، ارتباط بيشتري بين شوراي نگهبان و جامعه دانشگاهي و جامعه علمي كشور برقرار شد و انشاءالله ادامه پيدا خواهد كرد. به دلايل مختلف كه شايد بخشي از اين دلايل مربوط به طبيعت كار شوراي نگهبان مي‌شود، معرفي و حضور شوراي نگهبان در صحنه عمومي كشور، مثل بعضي از نهادهاي ديگر نيست؛ يعني نوع كار شوراي نگهبان و كار تخصصي‌اي كه انجام مي‌دهد اقتضاء میكند كه  معرفي و حضور پررنگ و متعدد در صحنه و افكار عمومي، مشابه ساير و بعضي از دستگاه‌ها نباشد. بخشي از اين مقوله، طبع شوراي نگهبان و كارهاي اين نهاد است و بخشي هم البته شايد ناشي از امور ديگر باشد. براي جبران  نقص اين ارتباط، اين كاري كه انجام شد به نظر مي‌رسد كار مؤثر و مفيدي بوده است.
وی افزود: در اين مرحله‌اي كه دوستان آمار دادند و اشاره كردند با اينكه اولين تجربه بود، حدود 400 تن از دانشجويان، اساتيد، كساني كه فارغ‌التحصيل دانشگاه هستند در اين رقابت شركت كردند و از نزديك با بعضی از کارهای مهم این شورا همچون نظارت بر مصوبات مجلس و تفسیر آشنا شدند.
 
رئیس پژوهشکده شورای نگهبان اضافه کرد: همه اذعان دارند كساني كه فقط در دانشگاه درس خوانده‌اند كمك‌شان به حوزه اجرايي كمك آساني نيست؛ يعني به سختي اين كمك اتفاق مي‌افتد. يك دوره‌اي بايد نزديكي و قرابت و تقارن بین دو بخش علمی واجرایی ایجاد واین دو  كنار همديگر مطالعه وكنار هم قرار بگيرند تا از دل آن  يك مهارت و يك هنرمندي بیرون بیاید تا در حوزه تصميم‌گيري و تصميم‌سازي توسعه پيدا شود. به نظرمي‌آيد كه اين رقابت تجربه خوبي در این زمینه بود، اگرچه تجربه اول است، اما تجربه خوبي بود و اميدوار هستيم كه بتوانیم از اين تجربه استفاده كنیم.
دکتر ره پیک خاطر نشان کرد: نكته ديگر اينكه حقوق عمومي و به طور خاص حقوق اساسي، نيازمند به توسعه است؛ ما بحث‌هاي مهمي داريم به ويژه در حقوق اساسي كه بايد از طرق مختلف به اين بحث‌ها دامن زده شود و مورد توجه قرار گيرد؛ يك نوع كم توسعه‌يافتگي در اين حوزه وجود دارد.  نهادي كه در كشور مركز ثقل اجراي قانون اساسي و نظارت و مميزي قانون اساسي است، شوراي نگهبان مي‌باشد و همين‌طور كه در پژوهشكده شوراي نگهبان و همچنين در مجمع فقهي كه در كنار شوراي نگهبان است كارهايي انجام مي‌شود كه معطوف به حقوق اساسي كشور است، اين بدنه تصميم‌سازي و كارشناسي مي‌تواند گسترش پيدا بكند. البته بايد سازوكارهايي پيش‌بيني شود كه به نحو مؤثري از اين توسعه بدنه استفاده بشود.
وی همچنین گفت:  اگر اين بدنه به شكل منطقي توسعه پيدا كند در واقع  به توسعه مطالعات قانون اساسي و حقوق اساسي كه كار بسيار لازمي است کمک می کند. از دل اين نوع كارها و كارهاي مشابه نقد و بررسي حقوق اساسي ما و حتي نظرات شوراي نگهبان نیزممكن است مطرح شود.  در بعضي از اين گروه‌ها گزارش دادند دوستان و داوران محترم مي‌گفتند كه گاهي وقت‌ها يك نكته‌اي در يك گروهي مطرح شده بود كه اين نكته شايد خلاف رويه شوراي نگهبان است ولي نكته قابل توجهی بوده و ميتوان  به آن توجه كرد. اينها خیلي چيزهاي خوب و مهمي است . 
عضو حقوقدان شورای نگهبان ادامه داد: از طرف ديگراین برنامه  مي‌تواند به توسعه مطالعات حقوق اساسي در دانشگاه‌ها كمك كند. از دل اين نوع بررسي‌ها موضوعات پايان‌نامه، مقاله و امثال اينها استخراج خواهد شد. مطالعاتي در پژوهشكده شوراي نگهبان هم انجام شده كه احتمالاً بعد از اينكه دوستان شركت‌كننده و ساير دانشجويان و محققين ارتباط بيشتري با اين مركز تحقيقاتي داشته باشند اگر از آن مطالعات استفاده كنند پيشنهادهاي مختلفي براي پايان‌نامه و كار تحقيقاتي بدست می آید. موضوعات دقيق و ريزي كه اگر اين مسائل تبيين و حل بشود، مي‌تواند به تصميم‌گيري در كشور كمك بكند .
دکتر ره پیک با بیان اینکه نكته ديگر كه از آثار و نتايج اين نوع فعاليت‌ها ی خوب و مثبت است، اين است كه استعدادهايي كه در اين حوزه وجود دارند، بهتر شناخته شده و ظهور و بروز پيدا مي‌كنند، گفت: دوستان پيشنهاد و اعلام كردند كه گروه برتر اول  با  پژوهشكده همکاری خواهد داشت، خوب اين را اعلام كردند و حتماً دوستان اين را پيگيري خواهند كرد. اما  داوران محترم در گروه‌هاي مختلف گزارش دادند و اعلام كردند كه بعضي از عزيزان استعدادهاي خوبي دارند، اطلاعات خوبي دارند، آنها را هم بايد به طرق  مختلف مورد شناسايي و استفاده قرار داد.
وی با بیان اینکه استعدادهایی که در مسابقه شبیه سازی شورای نگهبان شکوفا شدند چه بسا بتوانند علاوه بر شورای نگهبان در دیگر مراکز تصمیم گیری مثل مجلس و غیره نیز مورد استفاده قرار بگیرند تصریح کرد: همين‌طور كه در این مسابقات دانشجویان از نزديك مشاهده كردند كه در حوزه مصوبات و در حوزه تقنين، شوراي نگهبان چه اقداماتی را انجام مي‌دهد، میتوانند در دیگر ماموریت شورا یعنی نظارت بر انتخابات و تطبیق پرونده‌های انتخاباتی با قوانين نیز چنین فعالیتی را انجام دهند. همچنین امیدواریم در بررسی فقهی نیز با نظارت و هدایت فقهای محترم شورا این مسابقه نیز شکل بگیرد.
رئیس پژوهشکده شورای نگهبان در خاتمه سطح علمی تیم های شرکت کننده در این دوره از مسابقات را بالا توصیف و خاطرنشان کرد: واقعاً امتيازاتي كه توسط داورهاي مسابقات به تیم ها داده شد امتیازات نزدیک بود و بر اساس گزارش داوران و اعضای شورای نگهبان که در مسابقات حضور داشتند همه گروه ها به ویژه 20 گروه مرحله دوم خیلی خوب بودند.
نسخه قابل چاپ

تـلفن گويـاي شـوراي نـگهبـان  :  66401012

پست الكتـرونيـكي : info@shora-gc.ir

i  n   f   o   @   s   h   o   r   a   -  g  c . i  r

دورنـگار: 66401012

نشاني: تهران - خيابان امام خميني (ره)- روبروي دانشگاه افسري امام علي (ع) -خيابان فلسطين جنوبي - نهاد شوراي نگهبان

بازديدها
تعداد بازديد کنندگان سايت: 30988178 بازدید سایت در امروز: 9617

© كليه حقوق اين سايت متعلق به شوراي نگهبان است.

.