کد خبر: ۹۸۴۷
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۳- 06 February 2024

تشریح شرایط نمایندگی مجلس از نگاه مقام معظم رهبری در برنامه «انتخاب اصلح» به روایت دکتر کدخدایی

رئیس پژوهشکده شورای نگهبان در سلسله گفتارهایی به تشریح شرایط نمایندگی مجلس شورای اسلامی از منظر مقام معظم رهبری پرداخت.

تشریح شرایط نمایندگی مجلس از نگاه مقام معظم رهبری در برنامه «انتخاب اصلح» به روایت دکتر کدخدایی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، دکتر عباسعلی کدخدایی عضو حقوقدان شورای نگهبان و رئیس پژوهشکده شورای نگهبان در قسمت‌های مختلف برنامه تلویزیونی «انتخاب اصلح» که از شبکه دو سیما در حال پخش است، در سلسله گفتار‌هایی به تشریح شرایط نمایندگی مجلس شورای اسلامی از منظر مقام معظم رهبری پرداخت.

وی در بخش نخست این گفتار عنوان کرد: در هر نظام انتخاباتی افرادی که خودشان را نامزد می‌کنند باید برخوردار از شرایط اولیه باشند. این شرایط یا براساس قوانین و مقررات به صورت مستقل وضع می‌شود یا اینکه از طریق احزاب سیاسی که افراد را نامزد می‌کنند، تعیین می‌شود؛ یعنی احزاب مکلفند نامزد‌های شایسته را معرفی کنند.

این عضو حقوقدان شورای نگهبان تاکید کرد: نامزد‌ها باید شایستگی لازم را داشته باشند. این شایستگی در هر جامعه براساس قوانین، مقررات و عرف مشخص می‌شود. آنچه در جامعه ما بسیار مطرح شده، اصلح بودن یا صالح بودن است. این واژگان در بیانات افراد و مسئولان زیاد شنیده شده است.

دکتر کدخدایی گفت: محور اصلی و آنچه که بعد از ابلاغ سیاست‌های کلی انتخابات از سوی رهبر معظم انقلاب، مورد توجه قرار گرفت، شایستگی نمایندگان و نامزدهاست.

رئیس پژوهشکده شورای نگهبان در بخش دیگری از صحبت‌هایش بیان داشت: مجلس شورای اسلامی مرجع اصلی برای تصویب قوانین است. این قوانین دو ویژگی کلی دارند؛ نخست اینکه نباید مغایر با شرع مقدس اسلام باشد و همچنین نباید مغایر با قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران باشد.

وی افزود: نمایندگان در روز‌های نخست مجلس سوگند یاد می‌کنند که پاسدار قانون اساسی و شرع مقدس باشند. قوانین و مقررات باید منطبق با نیاز‌های واقعی جامعه باشد؛ بنابراین نماینده مجلس شورای اسلامی در حوزه قانون‌گذاری باید برخوردار از شرایط حداقلی باشد.

۲ شرط مهم برای نمایندگی مجلس؛ التزام به اسلام و نظام

دکتر کدخدایی در قسمت دوم این گفتار در خصوص یکی از شرایط نمایندگی مجلس که در قانون انتخابات نیز آمده است، اظهار داشت: اعتقاد به اسلام و التزام عملی به آن از جمله شرایط نمایندگی مجلس است.

وی اضافه کرد: التزام عملی بدان معناست که فرد در رفتارش به احکام و موازین دینی توجه داشته باشد و با آن منطبق باشد. تاکید رهبر معظم انقلاب بر نگاه‌های دینی و شرعی، توجه به همین وجه از قانون انتخابات است. نماینده در تصویب مصوبات و اقدامات نظارتی باید رفتارهایش منطبق بر موازین دینی باشد.

این عضو حقوقدان شورای نگهبان بیان داشت: نماینده نباید از جایگاه خودش سواستفاده کند و توهین و تهمتی به فردی روا دارد؛ بنابراین ملاک موازین دینی است.

دکتر کدخدایی همچنین گفت: یکی دیگر از شرایط نمایندگی اعتقاد و التزام به نظام جمهوری اسلامی ایران است. بدیهی است فردی که می‌خواهد در نظام جمهوری اسلامی نماینده باشد، باید آن نظام را قبول داشته باشد.

وی در همین رابطه به سخنی از رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و گفت: البته این فرد شهروند جمهوری اسلامی ایران است و کسی نباید مانع شهروند بودن وی باشد.

گفتنی است؛ برنامه تلویزیونی «انتخاب اصلح» در روز‌های منتهی به برگزاری انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی که همزمان با انتخابات ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری که روز جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ برگزار می‌شود، از شبکه دو سیما در قسمت‌های مختلف پخش خواهد شد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
captcha
آخرین اخبار

گزارش تصویری حضور دکتر طحان نظیف در دانشگاه صنعتی شریف

درخواست سخنگوی شورای نگهبان از دانشجویان برای نقش‌آفرینی در انتخابات و معرفی نامزد‌های شایسته به مردم/ خواست مردم ترکیب مجلس آینده را مشخص خواهد کرد؛ بیش از ۱۵ هزار نفر تاییدصلاحیت شدند

فردا آخرین مهلت ثبت‌نام نمایندگان نامزدها برای حضور در شعب اخذ رای

شرکت در انتخابات عبادت اجتماعی است / تمام گرایش ها و گروه ها در انتخابات نماینده دارند

لایحه الحاق یک بند به تبصره (۵) قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور تایید شد

فیلم| فرایند بررسی صلاحیت‌ کاندیداهای انتخابات مجلس از زبان دکتر صادقی مقدم

نامزدهای انتخابات خبرگان و مجلس شورای اسلامی نمایندگان خود در شعب أخذ رأی را معرفی کنند

آیت‌الله مدرسی‌یزدی خطاب به ناظران انتخاباتی: آرای مردم امانت است/ فرآیندها طبق قانون انجام شود

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۲ اسفند ۱۴۰۲

فیلم|بررسی صلاحیت‌ها براساس موازین حقوقی و فقهی و در چارچوب قانون صورت می‌گیرد

پربازدید ها

سومین فهرست تاییدصلاحیت‌های جدید در راه وزارت کشور؛ با تایید بیش از ۵۵۰ داوطلب دیگر، تعداد نامزد‌ها از ۱۳۲۰۰ نفر فراتر رفت

اعلام تاییدصلاحیت‌های جدید توسط سخنگوی شورای نگهبان؛ با تایید بیش از ۷۵۰ داوطلب دیگر، تعداد نامزد‌ها از ۱۴ هزار نفر گذشت

اتمام بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات مجلس/ تعداد نهایی نامزد‌ها از ۱۵ هزار و ۲۰۰ نفر فراتر رفت؛ ۷۵ درصد داوطلبان تاییدصلاحیت شدند

تشریح مهمترین ایرادات لایحه بودجه ۱۴۰۳ توسط سخنگوی شورای نگهبان/ بودجه دارای سه ایراد کلی است؛ افزایش وام ازدواج و حقوق بازنشستگان و کارکنان تصویب شد/ پاسخ به ادعاهای برخی ردصلاحیت‌شده‌ها

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۲ بهمن ۱۴۰۲

گزارش تصویری جلسه شورای نگهبان ۱۱ بهمن ۱۴۰۲

گزارشی متفاوت از روند بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان + فیلم

حدود ۱۵ هزار نفر نامزد نهایی انتخابات مجلس هستند/ بیش از ۷۳ درصد داوطلبان تایید شدند

فیلم|برنامه «تقاطع» با حضور دکتر طحان نظیف

آیت‌الله مدرسی‌یزدی: اسلام پیش از همه مدافع حقوق بشر بوده است/ داوطلبان انتخابات مجلس از سلایق و افکار مختلف هستند